احتمال توافق بر سر تعویق همه‌پرسی اقلیم کردستان

۳۰ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۲:۴۵ کد : ۱۹۷۱۹۲۱ سرخط اخبار

منابع سیاسی کرد در اقلیم کردستان از گشایش احتمالی در پرونده بغرنج همه پرسی استقلال خبر داده اند و گفته شده به احتمال زیاد بارزانی پس از دیدار امروز خود با فواد معصوم و دیگر مقامات کرد تعویق برگزاری همه پرسی را اعلام خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، مسئولان حزب اتحادیه میهنی کردستان، یکی از دو قدرت تصمیم گیرنده در شمال عراق می گویند بازگشت امروز فواد معصوم، رئیس جمهور کرد عراق به سلیمانیه برای مذاکره با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق است و معصوم حامل پیشنهادهای جدیدی از سوی بغداد است که می تواند به پایان بحران میان اقلیم و دولت مرکزی بینجامد.

بنا به گفته این افراد، مسئولان دولت مرکزی به معصوم این اطمینان را داده اند که خواسته های رهبران کرد را تا آنجا که مخالفتی با قانون اساسی نداشته باشد برآورده خواهند کرد.

این گمانه زنی ها پس از اظهارات اخیر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق که به نیویورک سفر کرده رنگ و بوی جدی تری به خود گرفته است. مسئولان کرد می گویند العبادی موافقت کرده تا به درخواست کردها در قالب ایجاد نظام کنفدرالی در عراق رسیدگی کند.

امروز یک منبع مطلع اعلام کرد، فواد معصوم و مسعود بارزانی و نیز هیرو طالبانی یکی از رهبران دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان عراق در سلیمانیه گرد هم آمدند.

این منبع مطلع گفت: نشست در سلیمانیه در حضور این سه مقام و تعدادی از مسئولان کرد برگزار شده است.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، گفت: حاضران در این نشست طرح فواد معصوم را برای حل مشکلات بین بغداد و اربیل و مساله همه پرسی را بررسی خواهند کرد که به احتمال زیاد به تعویق انداختن همه پرسی را به همراه خواهد داشت.

هیچ یک از مسئولان رسمی نه در بغداد و نه در اقلیم کردستان این مساله را تایید یا رد نکرده اند و همه منتظرند تا ببینند دیدار میان بارزانی و معصوم و دیگر رهبران کرد به کجا ختم می شود، دیداری که اگر نتیجه بخش نباشد در واقع آخرین شانس برای حل این معضل پیچیده و خطرناک از دست رفته است.

مسعود بارزانی سه روز به مسئولان دولت مرکزی فرصت داده بود تا پیشنهادهایی که بتواند کردها را راضی کند ارائه کنند. بارزانی گفته در صورت تضمین های بین المللی و دادن برخی امتیازات حاضر است همه پرسی را به تعویق بیندازد.

کردها خواهان یک چهارچوب زمانی مشخص برای تحقق مطالباتشان هستند که اجرای آن توسط جامعه جهانی تضمین شود.

در همین حال نیروهای امنیتی اقلیم به شکل گسترده در مناطق مختلف سلیمانیه که خاستگاه سنتی مخالفان بارزانی است، مستقر شده اند تا از هرگونه تظاهرات احتمالی علیه او ممانعت کنند.

فؤاد معصوم امروز به سلیمانیه بازگشت تا درباره طرح خود درخصوص همه پرسی استقلال اقلیم کردستان و دیدگاه های دولت مرکزی صحبت کند.

معصوم اواسط سپتامبر از ارائه طرحی برای مذاکره میان رهبران سیاسی جهت حل مشکل همه پرسی خبر داده و سفرش را به نیویورک لغو کرد.

قرار است همه پرسی اقلیم کردستان عراق 25 سپتامبر برگزار شود. واشنگتن، بغداد، آنکارا و لندن با این همه پرسی مخالفند اما اقلیم کردستان هنوز طرح های ارائه شده برای را قبول نکرده است.

کلید واژه ها: معصوم بارزانی اقلیم کردستان پرسی را فواد فواد معصوم همه پرسی را


نظر شما :