ممنوعیت های سفر با مقاصد تبعیض آمیز

ترامپ صرفا در حال غرض ورزی است

۱۳ مهر ۱۳۹۶ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۷۲۲۳۱ اخبار اصلی آمریکا
ممنوعیت سفر مسلمانان با تمام غرض ورزی هایی که به همراه دارد، یکی دیگر از نمونه های عمل کردن ترامپ به وعده های انتخاباتی عوام فریبانه خود در زمان نامزدی ریاست جمهوری است.
ترامپ صرفا در حال غرض ورزی است

پل پیلار

دیپلماسی ایرانی: فرمان اجرایی جدید دولت ترامپ، نسخه سوم ممنوعیت سفر به آمریکاست، ولی هنوز هم به طور قانع کننده ای به مشکلی که قرار بود به این وسیله مرتفع شود، نمی پردازد. هدف مورد نظر از این فرمان اجرایی روشن نیست. آخرین نسخه از این فرمان، به صورت قابل ملاحظه ای به سردرگمی ایجاد شده از آن می افزاید.

اکثر اظهارات دولت در مورد این موضوع، بر دور نگه داشتن افراد تروریست از مرزهای آمریکا تمرکز دارد و این کار قرار است با ممنوع کردن ورود از کشورهایی صورت گیرد که احتمال می رود تروریست ها درون مرزهای آنها زندگی کنند. با این وجود، نبود ارتباط بین این توجیه و واقعیت، از همان نسخه ابتدایی این فرمان مشخص بود. به این معنا که تشابهی بین کشورهای داخل لیست و مبدأ ورود تروریست هایی که ایالات متحده را مورد هدف قرار داده اند وجود ندارد. در چهار دهه اخیر، هیچ فرد آمریکایی از سوی تروریستهایی که مبدا ورودشان در این لیست یا حتی لیست اولیه بوده اند، کشته نشده است.

به علاوه، در فرمان ممنوعیت سفر این امر که اکثر فعالیت های تروریستی، حتی حوادثی که عامل آنها در کشور خارجی به دنیا آمده، توسط افرادی صورت گرفته که از مرزهای آمریکا عبور نکرده اند، نادیده گرفته شده است. بر اساس یک مطالعه از سوی بنیاد نیو آمریکا، تمامی عوامل حملات تروریستی پس از 11 سپتامبر، در ایالات متحده، شهروندان آمریکا یا افراد دارای اقامت در این کشور بوده و فرمان ممنوعیت ترامپ جلوی ورود هیچ کدام از آنها را نمی توانست بگیرد.

از دیگر دلایلی که مقامات دولت برای ممنوعیت سفر ارائه کرده اند، همکاری یا عدم همکاری دولت های کشورهای نامبرده در به اشتراک گذاری اطلاعات تروریست های احتمالی است. با اینکه این امر به تروریسم مربوط است، اما لزوما به اینکه تروریست ها از کدام کشورها می آیند مربوط نیست. کشورهایی که دولت هایشان با آمریکا همکاری می کنند، لزوما شهروندان خوب و صلح دوستی ندارد.

آخرین نسخه ممنوعیت به وضوح فراتر از ملاحظات مرتبط با تروریسم از هر نوع عمل کرده است. این امر به خصوص در مورد اضافه شدن کشور ونزوئلا دیده می شود که مشخصا به دلیل نشان دادن مخالفت آمریکا با نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری آن، جایگزین کشور عراق در لیست قبلی شده است.

این نکته در خصوص کره شمالی نیز صدق می کند که در آن هر گونه انگیزه های سیاسی دخیل در این تصمیم مربوط به گسترش تسلیحات، و نه مسائل تروریستی است. آمریکا با این کار به دنبال راه های جدید برای مجازات یا محکوم کردن کرده شمالی است. با در نظر گرفتن این نکته که تقریبا هیچ فردی از این کشور به جز دیپلمات های آن (که آنها نیز این فرمان مصون هستند) وارد آمریکا نمی شود، گذاشتن نام کره شمالی در این لیست، هیچ تاثیری ندارد.

انگیزه اصلی این اقدام، همان چیزی است که از همان ابتدا کاملا مشخص بود: فرمان ممنوعیت ورود مسلمانان. خود صحبت های ترامپ نیز به همین امر اشاره دارد، به عنوان مثال درخواست مشاوره از رودی جولیانی، سیاستمدار صاحب نام آمریکا برای پیدا کردن راهی برای ممنوعیت "قانونی" ورود مسلمانان به این کشور.

انتخاب کشور مسلمان مورد نظر برای مورد هدف قرار دادن، ارتباط چندانی به موضوع تروریسم نداشته، بلکه بیشتر به دلایل شخص ترامپ مربوط است که تصمیم می گیرد با برخی دولت ها دشمن باشد ولی به برخی دیگر، کاری نداشته باشد. اما جالب ترین کشورهایی که در این فرمان جای ندارند، کشورهایی هستند که عوامل حمله تروریستی یازده سپتامبر اهل آنها بودند، یعنی مصر، امارات متحده عربی و به ویژه عربستان سعودی. ترامپ جانب تمامی حاکمان این کشورها را در ر رقابت های منطقه ای گرفته است. حذف نام کشور عراق از فهرست جدید نیز در تضاد با هدف دور نگه داشتن تروریست های ضد آمریکایی است. عراق یکی از دو کشوری است که دولت اسلامی موسوم به داعش طی سه سال گذشته در آن مستقر شده و بسیاری از اعضای قبلی این گروه در آن زندگی می کنند. علاوه بر این گنجاندن نام کشورهای ونزوئلا و کره شمالی، تمام شواهد موجود مبنی بر قصد اولیه و حقیقی ترامپ از این اقدام را پنهان نمی کند. 

ممنوعیت سفر مسلمانان با تمام غرض ورزی هایی که به همراه دارد، یکی دیگر از نمونه های عمل کردن ترامپ به وعده های انتخاباتی عوام فریبانه خود در زمان نامزدی ریاست جمهوری است. تمام بازبینی ها و تغییرهای بیهوده، پس از فرمان اصلی، تلاشی است برای کنار گذاشتن اعتراضات درست و اجتناب ناپذیر به اقدامی با انگیزه های سوء.

منبع : نشنال اینترست/ تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: تبعیض سفر مسلمانانترامپترامپ عوام فریبی


نظر شما :