طرح درمانی اوباما و مشکل جمهوری‌خواهان

بزرگ‌ترین دشمن ترامپ

۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۷۲۵۴۰ اخبار اصلی آمریکا
روز پنج‌شنبه، کاخ سفید اعلام کرد که سوبسیدهای شرکت‌های بیمه را رها خواهد کرد. این سوبسیدها به قشر کم درآمد برای بیمه‌های درمانی کمک می‌کرد
بزرگ‌ترین دشمن ترامپ

نویسنده: راس بارکان

دیپلماسی ایرانی: هربار که درباره دشمنان ترامپ صحبت می کنیم، دموکرات ها و رسانه ها در صدر لیست قرار می گیرند. به هرحال ترامپ مردی است که تقریبا به ازای هر نفسی که می کشد از اخبار جعلی ناله می کند. اما حقیقی ترین دشمنان ترامپ نه روزنامه نگاران هستند نه دموکرات های پیشرو یا اعضای ناراضی دولت. دشمنان اصلی آمریکایی هایی هستند که پول زیادی ندارند.

طنز قضیه اینجاست که ترامپ همواره کسی بود که از پوپولیسم بهره می برد، از انگیزه های اقتصادی مردم صحبت می کرد درحالی که آنچه انجام می داد زیر پا گذاشتن منافع مردم عادی بود. او حتی در میان فرقه ای که پای او ایستاده اند نیز محبوبیت کمی دارد.

دراماتیک ترین حرکت ترامپ کنار گذاشتن طرح درمانی اوباماست که قطعا بسیاری از مردم فقیر را مجازات خواهد کرد. افرادی که بیشترین تاثیر را در رای آوردن ترامپ داشتند. نابود کردن طرح درمانی اوباما آسیب پذیرترین و بیمارترین افراد را در معرض خطر قرار خواهد داد. بالاتر از همه چیز این شیوه رفتاری ترامپ است.

روز پنج شنبه، کاخ سفید اعلام کرد که سوبسیدهای شرکت های بیمه را رها خواهد کرد. این سوبسیدها به قشر کم درآمد برای بیمه های درمانی کمک می کرد. این حرکت ساعتی پس از آن انجام شد که ترامپ اعلام کرد سیاست های ارزان تر با مزایا و حمایت کمتر از مصرف کنندگان در نهایت بازار را دربرخواهد گرفت.

درحالی که افراد جوان تر و سالم تر از برنامه های کم هزینه بهرمند می شوند اما این تهدیدها و متوقف کردن طرح درمانی اوباما قشر ضعیف تر را هدف گرفته است. اگر افراد سالم تر پوشش جامع تری را برگزینند آن گاه هزینه مراقبت از افراد پیر، بیمار و فقیر به شدت افزایش خواهد یافت. طرح درمانی اوباما ناقص است اما توانسته بود که مردم با درآمد پایین را در سیستم قدیمی پوشش دهد مردمی که از بازار مراقبت های بهداشتی بیرون مانده بودند.

هیچ کدام از اینها اما برای ترامپ مهم نیست. از آنجایی که طرح درمانی اوباما امضای موفقیت و دستاورد او در دوران ریاست جمهوری است، از نظر ترامپ این طرح لایق نابودی است. هرچیزی که مهر و نشانی از اوباما داشته باشد باید از بین رفته و از یادها برود.

ترامپ این کار را از طریق قانونی نمی تواند انجام دهد چراکه جایگزینی جدی برای طرح درمانی اوباما ندارد. جمهوری خواهان سنا این کار ترامپ را از جنونش می دانند. حالا او می خواهد طرح درمانی اوباما را هر طور شده از رده خارج کند و هر آنچه با تلاش اوباما به دست آمده را از بین ببرد.

ضعفا آنهایی هستند که بیشترین آسیب را خواهند دید و ترامپ با انتخاب این راه بدترین جمهوریخواه قرن 21 خواهد بود که نه تنها اندیشه و عملکرد این سازمان را تخریب کرده بلکه وجهه آنها را نیز مخدوش کرده است. البته که اگر در انتخابات سال گذشته افرادی مانند مارکو روبیو یا تد کروز به برتری می رسیدند آنها هم به دنبال نابود کردن طرح درمانی اوباما می رفتند. حزب جمهوری خواه حزب طرفدار پولدارهاست. پایه و اساس فکری آنها بر این فرض استوار است که فقیرترین افراد و ضعیف ترین ها مستحق رنج بردن هستند. البته این مساله ای نیست که دموکرات ها برخلاف آن عمل کنند. آنها هم بیش از حد به منافع شرکت های بزرگ احترام می گذارند. طرح درمانی اوباما برای شرکت های بیمه منافع زیادی داشت: این طرح مشتریان جدیدی را ایجاد کرد.

طرح پرداخت فردی، طرح درمانی برای همه اینها تنها جواب های انسانی موجود هستند. اما می دانیم که ترامپ هیچ علاقه ای برای دنبال کردن این دو مسیر ندارد. او مردی پولدار است که برای ثروت بیشتر پولدارها می جنگد. همان طور که مشخص است او تمایلی برای حفظ مراقبت های بهداشتی ندارد اما آنچه ترامپ نمی فهمد این است که این ایده ها چقدر برای حزب او و آینده فاجعه بار است. باراک اوبامای دیگری در کاخ سفید است و این جمهوری خواهان هستند که کنترل تمام سطوح حکومتی را برعهده دارند. اگر ترامپ فردی متفاوت بود ـ اندکی عاقل تر و باهوش تر ـ او احتمالا بیشتر در این باره فکر می کرد.

منبع: گاردین/ مترجم: روزبه آرش 

کلید واژه ها: طرح درمانی اوبامادونالد ترامپایالات متحده امریکا


نظر شما :