تلاش تازه واشنگتن برای فشار به تهران و حمایت بیشتر از ریاض

عربستان، یمن را نابود کرده اما انگشت اتهام آمریکا سمت ایران است

۰۴ آذر ۱۳۹۶ | ۲۳:۳۰ کد : ۱۹۷۳۴۵۴ اخبار اصلی خاورمیانه
کمیته بین المللی صلیب سرخ روز سه شنبه در توییتر هشدار داد: " یمن رنج می برد گرسنه است." %70 جمعیت یمن، متکی به کمک های بشر دوستانه هستند که اکنون عربستان از ورود آن جلوگیری بمی کند.
عربستان، یمن را نابود کرده اما انگشت اتهام آمریکا سمت ایران است

کالم لینچ -  دن دی لوس

دیپلماسی ایرانی: کاخ سفید در تلاش است اطلاعاتی که نشان می دهد ایران با حملات موشکی بالستیک کوتاه برد شورشیان یمن علیه عربستان سعودی در ارتباط بوده، را از حالت محرمانه خارج کند. تلاش برای مقصر جلوه دادن ایران، با اتهامات بین المللی علیه ائتلاف نظامی عربستان سعودی با حمایت ایالات متحده در یمن همزمان شده است، ائتلافی که با محصور کردن بنادر اصلی یمن، آن کشور را به ورطه قحطی شدید کشانده است.

فشار برای عمومی کردن داده های محرمانه، بخشی از تلاش گسترده ایالات متحده برای منزوی کردن ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد، و به طور بالقوه توجیهی برای اعمال دوباره تحریم ها یا مجازات های جدید علیه تهران است.

عربستان سعودی، این حمله موشکی حوثی ها در اوای ماه میلادی جاری، را توجیهی برای بستن فرودگاه صنعا و بنادر کنترل شده از سوی حوثی ها دانست. سازمان های کمک های بشردوستانه، این اقدام را فاجعه انسانی خوانده و آن را محکوم کردند.

به عقیده منتقدین، آمریکا با انتشار اطلاعات بیشتر در خصوص ارسال تسلیحات از سوی ایران، قصد دارد به صورت محاسبه شده، توجهات را از اعتراضات کنگره و دیگر کشورها علیه محاصره بنادر از سوی ریاض، منحرف کند.

مقامات امور امنیت ملی ایالات متحده سعی دارند کارشناسان را متقاعد کنند که ایران حوثی های شیعه یمن را مسلح می کند. در همین حال، گروهی از کارشناسان سازمان ملل برای بررسی این حمله و همچنین بررسی لاشه موشک شلیک شده به ریاض سفر کرده اند.

سازمان ملل خواستار دسترسی بیشتر به اطلاعات فنی و شواهد دیگر حمله موشکی شد، دولت عربستان سعودی در ابتدا به دلیل نگرانی از پذیرش آسیب پذیری دفاع موشکی خود، تمایلی به انتشار اطلاعات بیشتر در مورد این حمله نداشت.

دولت ترامپ ماه ها است تلاش می کند راهی برای برای اعمال فشار بیشتر دیپلماتیک بر تهران کند. تهران از شبکه ای از شبه نظامیان شیعه در لبنان، عراق، سوریه و یمن پشتیبانی می کند. با این حال تلاش های آمریکا به دلیل تهدیدهای ترامپ مبنی بر عقب نشینی از قرارداد هسته ای 2015 سرانجامی نداشته است.

هدف اصلی سیاستگذاران در ایالات متحده این است که با متقاعد کردن کارشناسان سازمان ملل نسبت به اینکه ایران ممنوعیت سلاح را نقض کرده است، بتوانند راه را برای حمایت متحدان اصلی این کشور، به ویژه اروپایی ها، که در حال تقویت روابط اقتصادی با تهران هستند، و همچنین اتخاذ موضعی سخت تر علیه ایران، هموار کنند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، ارتش یمن ذخایر موشک های اسکاد بی و هواسونگ 6 خود را حفظ کرده، و در برخی از آنان، تغییراتی به وجود آورده است. اما سازمان ملل متحد می گوید نمی توان احتمال گرفتن مشاوره فنی یمن از "متخصصان موشکی خارجی"، یا گسترش دامنه موشک های یمن را به طور کل رد کرد.

بر اساس گزارش سازمان ملل، بررسی لاشه موشک بالستیک شلیک شده به سوی عربستان نشان می دهد که علیرغم ادعای حوثی ها، موشک شلیک شده قطعا اسکاد سی نیست. اما سازمان ملل اعلام کرد شواهد به دست آمده برای اثبات دست داشتن ایران در این حمله موشکی کافی نیست.

علاوه بر این، ایالات متحده، اطلاعات محرمانه نامشخص دیگری در اختیار دارد که ادعا می کند می تواند دست داشتن ایران را اثبات کند و به دنبال عمومی کردن آن است. آمریکا همچنین ادعا می کند که ایران، پشت پرده بالا بردن دقت موشکهای زمین به زمین و دیگر سلاح های حوثی ها است.

اما این رویکرد دیپلماتیک، در برابر انتقادهای روزافزون کنگره و دیگر کشورها، از ائتلاف عربستان سعودی به حمایت آمریکا قرار دارد. دو روز پس از حملۀ 4 نوامبر، این ائتلاف به بهانه جلوگیری از قاچاق اسلحه به یمن، تمام ورودی های زمینی، هوایی و دریایی یمن را بست و حتی از ورود مواد غذایی، دارو، سوخت و سایر کالاها جلوگیری کرد. همین امر احتمال قحطی در کشور را بالا برده است.

کمیته بین المللی صلیب سرخ روز سه شنبه در توییتر هشدار داد: "یمن رنج می برد گرسنه است." %70 جمعیت یمن، متکی به کمک های بشردوستانه هستند که اکنون عربستان از ورود آن جلوگیری می کند.

منبع : فارین پالیسی / ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

کلید واژه ها: ایرانقحطی در یمنبمباران یمن توسط عربستان


نظر شما :