قطر: ایران یک خط دریایی هم در اختیار ما گذاشته است

۱۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۱ کد : ۱۹۷۴۷۹۷ سرخط اخبار

وزیر دفاع قطر در مصاحبه با رسانه آمریکایی ضمن ابراز نگرانی درباره «اقدامات نظامی ایران خارج از مرزهایش» از لزوم گفت و گو با تهران برای رفع این نگرانی ها سخن گفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «خالد بن محمد العطیه» وزیر دفاع قطر که در آمریکا بسر می برد، در مصاحبه با واشنگتن پست، درباره موضوعاتی چون انگیزه ها و اقدامات عربستان سعودی و امارات عربی متحده علیه قطر، گسترش همکاری های نظامی دوحه با واشنگتن و روابط قطر با ایران سخن گفت.

این مصاحبه را بخوانید:

واشنگتن پست: آیا اختلاف اخیر بین قطر و عربستان سعودی و امارات عربی متحده با هک کردن رایانه های کشور شما و انتشار گزارشی نادرست از اظهارات امیر شما در حمایت از ایران شروع نشد؟ هکی که گزارش شده از سوی امارات انجام گرفت.

وزیر دفاع قطر: شروع جریان، یک دام و کمین بود اما به نظر من آنها محاسبه درستی نکردند. آنها فکر می کردند که می توانند ضربه سختی زده و مردم قطر را به زانو در بیاورند اما ما روابط دوجانبه مان را در سراسر جهان گسترش دادیم. در نتیجه شما می توانید بگویید که طرح آنها شکست خورد همه 13 درخواست آنها ناکام ماند.

واشنگتن پست: یکی از این درخواست های 13 گانه، توقف حمایت قطر از افراطیگری بود

وزیر دفاع قطر: بله اما هیچ یک از این 13 درخواست، ادعایی صادقانه در آن نبود. ما تنها کشوری هستیم که با آمریکا برای مقابله با تروریسم تفاهم نامه امضا کردیم. ما تقریبا به صورت هفتگی تیم هایی داریم که با وزارتخانه های دغدغه مند آمریکا(در موضوع تروریسم) کار می کنند.

واشنگتن پست: آیا شما مانع هیچ عملیات تروریستی شده اید؟

وزیر دفاع قطر: در این زمینه عملیات های سخت، برنامه ها و آموزش وجود دارد و امروزه ما دوشادوش آمریکایی ها در حال پرواز هواپیماهایمان برای مقابله با تروریسم هستیم

واشنگتن پست: شما در حال پرواز با آمریکا هستید؟ کجا؟

وزیر دفاع قطر: در عراق و افغانستان

واشنگتن پست: سوریه چطور؟

وزیر دفاع قطر: (ائتلاف به رهبری آمریکا و ناتو) در حال استفاده از حمل و نقل هوایی ما هستند اما ما به دلیل مسائلی که همسایگانمان ایجاد کرده اند، با مشکلاتی مواجه هستیم. راه های هوایی(ما) مسدود هستند.

واشنگتن پست: منظور شما حریم هوایی امارات عربی متحده است؟

وزیر دفاع قطر: حریم هوایی امارات عربی متحده و عربستان سعودی(به روی قطر بسته است). آنها اعضای ائتلاف(به رهبری آمریکا) هستند اما با محاصره شان علیه قطر برای عملیات ما در سوریه اختلال ایجاد می کنند.

واشنگتن پست: آیا این دلیلی است که آمریکا از اختلاف(قطر و عربستان سعودی) خسته شده و خواهان پایان یافتنش است؟

وزیر دفاع قطر: چنین اقداماتی، راه مقابله با تروریسم نیست. برای این کار، به تبادل اطلاعاتی بسیاری نیاز است و اگر شما حتی با همسایگانتان صحبت نکنید چطور می توانید تبادل اطلاعات داشته باشید؟

واشنگتن پست: چطور می شود به این اختلاف پایان داد؟

وزیر دفاع قطر: تنها راه برای این کار، مذاکره و گفت و گو است و ما از آغاز بحران، خواستار آن بوده ایم اما آنها پیش شرط ها می گذارند و ما این موضوع را رد می کنیم.

واشنگتن پست: رئیس جمهور ترامپ پیشنهاد میانجیگری داده، درست است؟

وزیر دفاع قطر: بله او در حال تلاش است و شنیدم که او به زودی (اعضای) شورای همکاری خلیج فارس را به زودی به واشنگتن دعوت خواهد کرد.

واشنگتن پست: دولت(ترامپ) خواهان مهار ایران و جنگ با داعش است و گزارش ها حاکی از آن است که از نظر آنها، این اختلاف(بین قطر و عربستان) سبب انحراف توجهات از این دو موضوع است.

وزیر دفاع قطر: این دقیقا تصویری است که وجود دارد. اگر شما می خواهید که یک گفت و گوی واقعی با ایران داشته باشید که در آن هر دو طرف نگرانی هایش را تصریح کند و برای  فهم منطقه تلاش کند، بهترین راه آن است که بنشینید و صحبت کنید.

واشنگتن پست: آیا دولت(آمریکا) نگران فعالیت های نظامی ایران خارج از مرزهایش نیست؟

وزیر دفاع قطر: قطعا اینطور است اما ما چطور باید به آن بپردازیم؟ یک راه سخت وجود دارد که راهکاری فاجعه بار خواهد بود و در مقابل آن، یک راه تعامل و گفت و گو وجود دارد که البته ما همیشه این راه را تشویق می کنیم

واشنگتن پست: کشور شما یک میدان گازی مشترک با ایران دارد. آیا شما مجبور به داشتن روابط دوستانه با تهران هستید؟

وزیر دفاع قطر: ما با همگان روابط دوستانه داریم. ما در موضوع تامین انرژی جهان مسئولیت داریم. ما باید یک جریان بدون اشکال و آرام انرژی داشته باشیم و این بدان معنا است که ما باید دشمن نداشته باشیم.

واشنگتن پست: نظامیان ترکیه ای در کشور شما هستند. آیا شما درباره احتمال حمله عربستان سعودی یا امارات عربی متحده نگرانی داشتید؟

وزیر دفاع قطر: من اسم این را نگرانی نمی گذارم. بله قطعا آنها قصد دخالت نظامی داشتند و آنها چنین نیتی دارند اما روابط خوبی ما با ترکیه به بسیار فراتر از بحران اخیر برمی گردد.

واشنگتن پست: آیا شما امروز به طور جدی فکر می کنید که امارات عربی متحده و عربستان سعودی قصدهایی برای حمله دارند؟

وزیر دفاع قطر: ما این نیت و قصد را خنثی کرده ایم. آنها در ابتدای بحران این قصد را داشتند و همه کاری را کرده اند. آنها سعی کردند که قبال(در قطر) را تحریک کنند و از مساجد علیه ما استفاده کردند. سپس تلاش کردند برخی عروسک های خیمه شب بازی و آلت دست را آورده و آنها را جایگزین رهبران ما کنند.

واشنگتن پست: آنها خواستند که یک امیر جدید مستقر کنند؟

وزیر دفاع قطر: بله همینطور است. آنها  عبدالله علی آل ثانی عروسک خیمه شب بازی خودشان را به تلویزیون آوردند و او را "اعلی حضرت امیر" خواندند اما بعد از آنکه طرحشان شکست خورد این مرد را ربودند. او تلاش کرد که خودشکی کند تا از ابوظبی خارج شود. آنها تلاش کردند که او را بفریبند. او برای مدتی از آنها تبعیت کرد اما پس از مدتی آنها برایش جایگزین پیدا کردند برای همنی خواستند که از دستش خلاص شوند. آنها الان یک فرد جدیدی دارند.

واشنگتن پست: آنها فرد جدیدی دارند که می خواهند او را امیر قطر کنند؟ شما می خواهید چه کار بکنید؟

وزیر دفاع قطر: آنها هیچ کاری نمی توانند بکنند. مردم قطر امیرشان را دوست دارند.

واشنگتن پست: به خاطر محاصره قطر، شما مجبورید از طریق حریم هوایی ایران بسیاری از مواد غذایی خودتان را از دیگر کشورها وارد کنید. درست است؟

وزیر دفاع قطر: بله حریم هوایی ایران تنها حریم هوایی است که ما در اختیار داریم. ایران به ما یک خط دریایی هم داده که بتوانیم به مواد غذایی مان که برخی از آنها از آذربایجان، ترکیه یا اروپا وارد می شود، دسترسی داشته باشیم.

واشنگتن پست: گفت وگوهایتان با جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا چطور بود؟ موضوع اصلی این گفت و گو چه بود؟

وزیر دفاع قطر:  موضوع اصلی این بود که ما طرح هایی برای بالا بردن سطح همکاری های نظامی مان داریم. ما درصدد گسترش دادن پایگاه العدید و افزایش ظرفیت آن هستیم.

واشنگتن پست: آیا قطر هزینه این موضوع را می ‍پردازد؟

وزیر دفاع قطر: بله البته. ما میزبان آنها هستیم. ما همچنین قصد داریم که مانورها و فعالیت های آموزشی مان را افزایش دهیم. اغلب تجهیزات ما از آمریکا است. ظرف چند سال آینده ما جنگنده های اف 15(آمریکایی) خواهیم داشت. ما همین الان هوپیماهای سی-17 و سی-130 داریم.

واشنگتن پست: نظر شما در رابطه با حضور روسیه در خاورمیانه به ویژه در سوریه چیست؟ شما چرا تجهیزات نظامی روسیه می خرید؟

وزیر دفاع قطر: روسیه در 40 سال اخیر در سوریه حضور داشته است و فکر می کنم آنها منافعی در منطقه دارند. ما هر چه قدر بی ثباتی بیشتری در منطقه داشته باشیم، از بازیگران خارجی برای آمدن به منطقه دعوت بیشتری صورت می دهیم.

واشنگتن پست: در گذشته کشور شما به حمایت از گروه های تروریستی تندرو در سوریه متهم شده است.

وزیر دفاع قطر: این موضوع نادرست و غلط است چه آن زمان و چه حالا. این یک اتهام نادرست علیه قطر است. ما در سوریه روی جنگ با داعش متمرکز بوده ایم.

واشنگتن پست: آیا این موضوع(تمرکز در جنگ با داعش) دارد خوب پیش می رود؟

وزیر دفاع قطر: بله عملیات علیه داعش خیلی خوب در حال پیش رفتن است. حالا بهتر از قبل است چرا که قبلا وقتی شما به آنها در عراق فشار می آوردید سر و کله شان در سوریه پیدا می شد و وقتی در سوریه فشار می آوردید در عراق سر و کله شان پیدا می شد. ما باید ژنرال (جیمز) متیس را به خاطر جنگی خوبی که علیه داعش انجام داد، تحسین کنیم».

کلید واژه ها: قطر: پست: دفاع قطر: قطر پست: آیا قطر: بله دفاع قطر: بله امارات عربی عربی متحده امارات عربی متحده حریم هوایی کشور شما است؟ وزیر دفاع قطر: است؟ وزیر دفاع است؟ وزیر


نظر شما :