زمزمه‌های کودتا علیه نخست وزیر انگلیس

۱۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۹:۱۷ کد : ۱۹۷۴۸۱۲ سرخط اخبار

برخی نمایندگان پارلمان انگلیس قصد دارند در صورت طرح دولت برای ماندن در اتحادیه گمرکی اروپا پس از برگزیت، وی را با وزیر خارجه کنونی جایگزین کنند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، گروهی از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در پارلمان این کشور قصد کودتا علیه نخست وزیر را دارند. 

به نوشته روزنامه اکسپرس، جمعی از حامیان برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) قصد دارند در صورت تلاش جدید ترزا می نخست وزیر و رهبر حزب محافظه کار برای نگه داشتن بریتانیا در اتحادیه گمرکی اروپا، علیه وی کودتا کنند. 

این نمایندگان مخالف اروپا با بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس صحبت و تلاش کرده اند نظر مساعد وی را برای این کودتا جلب نمایند. 

در این کودتا هدف نمایندگان انتخاب وزیر خارجه کنونی به عنوان نخست وزیر و انتخاب مایکل گوو وزیر آموزش به عنوان معاون نخست وزیر و انتخاب جاکوب ریس-ماگ از نمایندگان حزب محافظه کار و از چهره های شاخص برگزیت به عنوان وزیر دارایی است. 

گزارش هایی وجود دارد که بوریس جانسون گفته است سواره نظام در حال آمدن است تا جلوی برنامه های ماندن بریتانیا در اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا را بگیرد. 

مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلندشمالی) سال 2016 با شرکت در همه پرسی رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند و مذاکرات دو ساله خروج از مارس 2017 آغاز شد. 

طی مذاکرات میان لندن و بروکسل، مسایل متعددی از جمله آینده روابط مالی و اجتماعی، همچنین هزینه های دو سال مذاکره به اضافه مسایل قضایی محل اختلاف بوده و مذاکرات پیشرفت قابل توجهی نداشته است. 

طی هفته های اخیر خانم می چندین بار از سوی هم حزبی هایش تهدید به برکناری و کودتا شد. برخی از نمایندگان حزب محافظه کار انگلیس بر این باورند ترزا می حزب را تضعیف کرده است و گفته بودند اگر تا مهلت سه ماهه قدرت به حزب بازنگردد، وی را از رهبری حزب و به تبع آن از نخست وزیر برکنار می کنند. 

حامیان برگزیت در پارلمان بریتانیا تاکید دارند این کشور باید اختیار داشته باشد تا بعد از برگزیت، آزادانه توافقات تجاری خود را انجام دهد اما اکنون فیلیپ هاموند وزیر دارایی و امبر راد وزیر کشور انگلیس قصد دارند طرحی را اجرا کنند که بعد از برگزیت در گمرک اتحادیه اروپا بمانند تا تجارت میان لند و بروکسل را حفظ کنند.

از سوی دیگر، لیام فاکس وزیر تجارت بین المللی اخیر گفته است بریتانیا نمی تواند عضوی از اتحادیه گمرکی اروپا باقی بماند زیرا این مساله جلوی تجارت آزاد لندن با دیگر کشورهای غیر از اتحادیه اروپا را می گیرد. 

ماه ژوئن 2017 بعد از آنکه محافظه کاران به دلیل برگزاری انتخابات زودتر از موعد کرسی های زیادی را در پارلمان از دست دادند، 5 عضو ارشد حزب از جانسون خواسته بودند رهبری ترزا می را بر حزب به چالش بکشاند و برای نخست وزیری بریتانیا تلاش کند. اما بوریس جانسون ضمن رد این گزارش های منتشر شده، حمایت خود را از ترزا می اعلام کرده بود.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا ترزا می جانسون


نظر شما :