رئیس‌جمهور لهستان لایحه مربوط به هولوکاست را امضا کرد

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۷:۴۵ کد : ۱۹۷۴۸۹۰ سرخط اخبار

رئیس جمهور لهستان طرحی که بر طبق آن مجرم دانستن این کشور در زمینه هولوکاست را رد می کند، امضا کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزار فارس، رئیس جمهور لهستان لایحه موسوم به هولوکاست را برای تبدیل شدن به قانون امضا کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «کرزیتسوف لاپینسکی» سخنگوی  ریاست جمهوری لهستان اعلام کرد که «آندری دودا» رئیس جمهور لهستان لایحه ای را امضا کرد که بر طبق آن  انتساب جرایمی که نازی ها در زمان اشغال لهستان مرتکب شده اند به این کشور را غیرقانونی می داند.

پیش از این دودا اعلام کرده بود که تصمیم دارد این طرح را امضا کند.

پارلمان لهستان چندی پیش به لایحه ای رأی داد که به موجب آن، سخن گفتن از دخالت اتباع لهستانی در واقعه موسوم به هولوکاست غیرقانونی است و می تواند جریمه نقدی و یا حتی حبسی 3 ساله را برای گوینده به ارمغان بیاورد.

در ماه سپتامبر سال 1939 میلادی، بر اساس توافق سری میان سران آلمان نازی و شوروی، لهستان مورد حمله برق آسای نیروهای نظامی این دو کشور قرار گرفت. دفاع جانانه لهستانی ها که 66 هزار کشته بر جای گذاشت، نتوانست جلوی اشغال و تقسیم این کشور میان مهاجمان را بگیرد و تا سال 1945 یعنی سال اتمام جنگ جهانی، این کشور در اشغال بود.

در بخش آلمانی لهستان اشغالی، اردوگاه های کار اجباری برقرار شد که یکی از مشهورترین اردوگاه های نگهداری یهودیان به نام «آشویتس» هم در این ناحیه قرار داشت.

آشویتس از نظر مدافعان ادعاهای پشت ماجرای هولوکاست، یکی از مهم ترین اسناد ارتکاب جنایات جنگی در حق یهودیان آلمان و لهستان و سوزاندن آنها در کوره های آدم سوزی است؛ کوره هایی که اثری از آنها در آشویتس دیده نمی شود و می گویند پیش از فرو ریختن نظام نازی در لهستان، توسط نازی ها منهدم شده است.

کلید واژه ها: لهستان هولوکاست


نظر شما :