درخواست ظریف برای رفع موانع بانکی بین ایران و برزیل

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۳ کد : ۱۹۷۵۹۵۰ سرخط اخبار

دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در پایان برنامه های رسمی خود در برزیل با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو کرد
به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به حجم کنونی روابط اقتصادی دوجانبه، خواستار تبدیل روابط دو کشور به یک روابط عمیق اقتصادی و در عین حال ایجاد توازن تجاری بین دو کشور شد.
وی زمینه های همکاری بین دو کشور را در بخش هایی چون انرژی، ترانزیت، کشاورزی و فناوری های پیشرفته برشمرد که با توجه به پیشرفتهای موجود در هر دو کشور آن ها را مکمل هم دانست.
ظریف خواستار رفع موانع بانکی از جمله ایجاد روابط کارگزاری بین دو کشور شد.
استفاده از ارزهای ملی دو کشور و تسریع در عملیاتی شدن اعتبار اختصاصی برزیل به کشورمان، همکاری در بخش نفت و گاز، اجرای پروژه های مشترک در حوزه فناوریهای نوین مانند نانو و بیو تکنولوژی و هوا - فضا از جمله موضوعات دیگر مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه در این دیدار بود.
ظریف لازمه عمیق تر شدن روابط بین دو کشور را گسترش فعالیت های اقتصادی بین دو کشور خواند و از آمادگی کشورمان برای سرمایه گذاری کشور برزیل در نفت و گاز و همچنین ترانزیت ایران استقبال به عمل کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با قدردانی ازموضع دولت برزیل در قبال حق کشورمان در برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته ای خواستار تداوم گفت و گوهای سیاسی مستمر و تبادل نظر با آن کشور شد.
میشل تِمِر رئیس جمهور برزیل نیز در این دیدار از علاقه آن کشور به توسعه مناسبات با ایران و نیز همکاری در زمینه فن آوری های پیشرفته سخن گفت و خواستار تبادل هیات ها و تماس ها با کشورمان شد.
وی همچنین اظهار داشت: برزیل هیچ گونه مشکلی برای توسعه صلح آمیز فعالیت های هسته ای ایران ندارد و از آن حمایت می کند.
 رئیس جمهور برزیل همکاری با کشورمان در حوزه های نفت و گاز را عملی دانست و افزود: تبادل هیات های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور باعث نزدیکی و تعمیق مناسبات دو کشور خواهد شد.

کلید واژه ها: برزیل ظریف


نظر شما :