گزارش دیپلماسی ایرانی از جلسه هفتگی سخگوی وزارت امور خارجه با خبرنگاران

اعراب از رفتارهایشان در قبال ایران پشیمان خواهند شد

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۱ کد : ۱۹۷۶۰۶۳ خاورمیانه انتخاب سردبیر
وی در پاسخ به نشست های کشورهای اروپایی با ایالات متحده برای اصلاح یا الحاق متممی به برجام گفت: «اطلاعی در این زمینه ندارم و نمی دانم چه موضوعاتی در آن بحث شده است. برجام یک توافق مشخص و روشنی است و گمان می کنم آن چه در رسانه ها مطرح می شود بیشتر جنبه رسانه ای دارد و تا زمانی که چیز رسمی از آن بیان نشده باشد نمی توان درباره آن موضع گیری یا اظهار نظر کرد.»
اعراب از رفتارهایشان در قبال ایران پشیمان خواهند شد

دیپلماسی ایرانی: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به نشست های کشورهای اروپایی با ایالات متحده برای اصلاح یا الحاق متممی به برجام گفت: «اطلاعی در این زمینه ندارم و نمی دانم چه موضوعاتی در آن نشست ها بحث شده است. برجام یک توافق مشخص و روشنی است و گمان می کنم آن چه در رسانه ها مطرح می شود بیشتر جنبه رسانه ای دارد و تا زمانی که چیز رسمی در این باره بیان نشده باشد نمی توان درباره آن موضع گیری یا اظهار نظر کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تجاوز اسرائیل به سوریه گفت: «جمهوری اسلامی ایران در این باره موضع روشن خود را بیان کرده و این حق مسلم دولت سوریه است که نسبت به این تجاوز واکنش نشان دهد.»

وی درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به آفریقا و امریکای جنوبی که هفته گذشته انجام شد، گفت: «این سفرها سودمند بوده و گام های رو به جلو بوده برای نزدیک شدن به کشورهای امریکای جنوبی و آفریقا بوده است. این سفر سفر موفقی بود. بیش از 40 فعال اقتصادی وزیر خارجه آقای دکتر ظریف را در این سفر همراهی کردند و توافقات تجاری خوبی به خصوص در برزیل به امضا رسید و ما همکاری های خوبی را با طرف های برزیلی خواهیم داشت. قطعا از زمان امضا تا اجرایی شدن این توافقات زمانی طول می کشد و چنین نیست که وقتی تفاهم نامه ای امضا می شود ظرف یکی دو روز اجرایی شوند. ما امیدواریم از ظرفیت های موجود بتوانیم در روابط کشورمان با امریکای جنوبی به خصوص برزیل و آفریقا نهایت استفاده را ببریم. در سنگال نیز اسنادی به قیمت 540 میلیون یورو امضا شده که این رقم در برزیل بیشتر است. در برزیل یک خط اعتباری مشخصی صورت گرفته که بالای یک میلیارد است. برزیل کشور پیشرفته و قدرتمندی است که با توجه به امکانات آن می توان شاهد رشد بیش از پیش روابط ایران و برزیل باشیم.»

وی درباره حملات امریکا و متحدان اروپایی اش به سوریه گفت: «چنین اقدامات تجاوزکارانه ای اقدامات جدیدی نیست. ایالات متحده نشان داده است که با اقدامات توسعه طلبانه اش با اقدامات واهی و دروغ مطابق با مطامعش دست به این گونه اقدامات در کشورهای مختلف می زند و احتمال هم می رود باز هم چنین اقدامی را تکرار کند. آن چه در صحنه بین المللی مشاهده می شود ناشی از اشتباهات فاحش ایالات متحده طی دهه های گذشته است که سبب شده وضعیت منطقه از یک نا به سامانی جدی رنج ببرد. اینها ناشی از اشتباهات کلان ایالات متحده است که با تداوم این اشتباهات ایالات متحده را با مشکلات متعددی در سطح منطقه ای و بین المللی مواجه می کند.»

قاسمی درباره تماس تلفنی دکتر ظریف با بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس نیز گفت: «این تماس از سوی وزیر امور خارجه انگلیس انجام شد و در آن درباره سوریه صحبت شد و دکتر ظریف حمله امریکا و متحدانش از جمله بریتانیا به سوریه را خلاف موازین دانست و تاکید کرد که بر اساس تمامی موازین بین المللی این اقدام یک اقدام تجاوزکارانه است. در این تماس با شدت تمام و دقت لازم اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به این اقدام نا به جا مطرح شد.»

وی درباره اظهار نظر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره لزوم گفت وگو با ایران و روسیه درباره سوریه بعد از حمله موشکی به سوریه گفت: «قطعا مواضع کشورهای اروپایی با یکدیگر یکسان نیست. گفت وگوهای ما با کشورهای اروپایی قطعا ادامه خواهد داشت. قطعا الزاما مواضع ما با آنها یکسان نیست اما به گفت وگوهایمان ادامه خواهیم داد. آن چه می توانم بگویم این است که روند گفت وگوهای آستانه میان ایران و روسیه و ترکیه درباره سوریه موفقیت آمیز بوده که فکر می کنم باب میل غربی ها از جمله اروپایی ها و امریکایی ها نبوده است. این اقدامات تاثیری بر اراده ما بر سر مذاکرات آستانه نخواهد گذاشت و ما به مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد و این یک اصل تغییرناپذیر برای ماست و به همکاری هایمان با متحدانمان در مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر اخیر فرستاده رئیس جمهوری روسیه به ایران گفت: «این سفر چیز عجیب و تازه ای نیست. ما در سالیان اخیر با توجه به همکاری های راهبردی ایران و روسیه به خصوص در مبارزه با تروریسم در سوریه وجود داشته هیئت های دو طرف دائما به پایتخت های یکدیگر سفر کرده اند. در پی مذاکرات آنکارا که میان روسای جمهوری ایران و روسیه و ترکیه انجام شد، و قرارهایی که برای مبارزه با تروریسم و تحولات سوریه گذاشته شد، نماینده آقای پوتین برای پیگیری این قرارها به ایران آمد. در این گفت وگوها درباره راهکارهایی که می تواند برای حل بحران سوریه مفید باشد مورد گفت وگو قرار گرفت.»

وی درباره حملات موشکی اسرائیل به پایگاهی در سوریه که در پی آن تعدادی از شهروندان ایرانی کشته شدند، گفت: «تجاوز و خوی تجاوزگری و جنایت از ویژگی های رژیم صهیونیستی است. تجاوز به خاک سوریه غیرقابل قبول است. حضور مستشاری ایران در سوریه بنا به تقاضای دولت سوریه بوده و یک کار غیرقانونی نیست و کاملا این حضور عیان و روشن است. این رفتارها به سیاست های ددمنشانه رژیم صهیونیستی باز می گردد. رژیم غاصب صهیونیستی دیر یا زود پاسخ این رفتارهای خصمانه را دریافت خواهند کرد و آنها از اقدامات خصمانه خود پشیمان خواهند شد. آنها نمی توانند دست بسته به کناری بنشینند و از تجاوزاتی که انجام می دهند خود را معاف از عقوبت بدانند. در این جا جا دارد من به بازماندگان شهدای ما که در سوریه کار مستشاری انجام می دادند تسلیت بگویم. نیروهای مقاومت در زمان لازم و مقتضی پاسخ های به جا به این تجاوزات را خواهد داد. در این باره هنوز اقدام حقوقی صورت نگرفته اما در بخش های ذی ربط بحث هایی مطرح است اما این که اقدام عملی حقوقی صورت گرفته باشد چنین چیزی مطرح نیست.»

بهرام قاسمی درباره سفر دکتر ظریف به تاجیکستان نیز گفت: «هدف کلی از این سفر حضور در نشست وزرای امور خارجه عضو اکو است. ولی برای ما فرصت مغتنمی است که بتوانیم مذاکراتی را با مقامات عالی تاجیکستان درباره روابط دو جانبه و چگونگی کمک به فرایندهایی که می تواند روابط ایران و تاجیکستان در وضعیت بهتری قرار دهد انجام خواهد شد، همچنین درباره تحولات منطقه صحبت خواهد شد.»

وی درباره ادعاهایی که اتحادیه عرب در بیانیه اخیر سران کشورهای عضو این اتحادیه در ظهران مطرح کرد، گفت: «اتحادیه عرب بر اساس روال قبلی خود و تحت تاثیر القائات برخی از حاکمان سعودی همواره اتهاماتی کاملا غلط نسبت به جمهوری اسلامی ایران مطرح می کند و فراموش می کند که دشمنان جهان اسلام و جهان عرب دیگران هستند در حالی که تلاش می کند از فرصت نشست های اتحادیه عرب علیه ایران استفاده کند. آنها در این بیانیه در چهار بند ایران را به حمایت از نیروهای رزمنده یمن و همچنین دخالت در سوریه و همچنین تکرار ادعاهای واهی و غلط درباره جزایر سه گانه ایرانی مطرح کردند. شما می توانید درباره جزئیات مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت این بیانیه به بیانیه ای که سخنگویی وزارت امور خارجه در این باره صادر کرده است مراجعه کنید. اتحادیه عرب تبدیل شده به پایگاه ارضا و پیشبرد امیال برخی کشورهای عربی که نهایتا دشمن خودشان را به اشتباه فرض کردند و به جای هدف قرار دادن دشمنان اصلی جهان عرب که کشورهای عرب را با بحران های عمیق مواجه کرده اند، ایران را که با تلاش های مخلصانه تلاش می کند به بحران های منطقه پایان دهد، متهم می کند. زمان ثابت خواهد کرد که کشورهای عضو جهان عرب اشتباه کرده اند و آنها از کرده خود پشیمان خواهند شد. آنها به جای این که متجاوزان به یک کشور عربی را محکوم کنند کشوری را محکوم می کنند که برای حل بحران های منطقه ای تلاش می کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخاضی و پول گرفتن غیرقانونی از شهروندان ایرانی برای دادن ویزای سفارت خانه های اروپایی برای سفر به کشورهای اروپایی گفت: «این مسائل به دقت زیر نظر گرفته شده و به کشورهایی که اشتباهاتشان محرض بوده است تذکر لازم داده شد. برخی سفارت خانه ها سعی کردند با تغییر سیستم و مکانیسم هایی که در دادن ویزا استفاده می کنند از این نوع مشکلات و حواشی بکاهند. برخی از آنها به دلیل شاید کمبود ابزارهای لازم دیرتر اقدام کردند. برخی دیگر در حال تغییر رویه خود هستند. ما به عنوان وزارت امور خارجه بهترین تلاش و بیشترین دغدغه را در مورد مشکلاتی که برای شهروندان ایرانی که در حاشیه این سفارت خانه ها به وجود آمده است، داریم، و اقدامات لازم را در زمان خودش انجام داده ایم و انجام خواهیم داد. همه حتی خودشان هم می دانند که چنین روش هایی نمی تواند در پشت پرده باقی بماند و رسوایی اش بر چهره عاملان آن خواهد ماند. وضعیت در شش ماه گذشته بسیار بهبود یافته و با رایزنی ها و تلاش هایی که در حال انجام است امیدواریم که مشکلات برای دریافت ویزا برای شهروندان کمترو کمتر شود.»

وی درباره اظهار نظر رئیس بانک مرکزی که گفته بود رد پای عربستان و امارات در تلاطم بازار ارز مشاهده می شود و همچنین خروج سرمایه های ایرانی از کشور گفت: «به عنوان یک شهروند ایرانی می گویم که تلاش برای خروج سرمایه از ایران کار نا به جا و نادرستی است و تضییع حقوق ملت ایران است. این که چه میزان سرمایه از کشور خارج شده و این که آیا رد پای کشور دیگری در تلاطم های اخیر ارزی وجود داشته است یا خیر ترجیح می دهم من در این زمینه صحبت نکنم.»

قاسمی سپس درباره جایگزینی یورو به جای دلار و این که با توجه به ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه آیا وزارت امور خارجه می تواند درباره مسائل اقتصادی و ارزی کمکی به دولت کند، گفت: «دیپلماسی اقتصادی پلی است برای ارتباط ایران با بنگاه های اقتصادی خارج از کشور. این بخش بخشی نیست که دستگاه مستقلی را به عهده بگیرد بلکه تسهیل کننده و رابط بنگاه ها و نهادهای اقتصادی داخلی با بنگاه ها و نهادهای اقتصادی در خارج از کشور است اما خود به تنهایی کار اقتصادی انجام نمی دهد اما می تواند طرف مشورت باشد و در برخی حوزه های سیاست خارجی، نمایندگان وزارت امور خارجه یا حتی وزیر امور خارجه حضور داشته باشد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ورود و خروج غیرقانونی اتباع افغانستانی از طریق ایران به ترکیه گفت: «درباره بحث مرزها آن چه به وزارت امور خارجه مربوط می شود رایزنی و گفت وگوهایی را با کشورهای همسایه برای جلوگیری از قاچاق انسان و فعالیت باندهای مافیایی انجام می دهیم. اما بخشی از این موضوع به مرزهای ایران با کشورهای هم جوار از جمله ترکیه باز می گردد. اما تلاش نیروهای دولتی در تمامی سطوح این است که بتوانند در هر دو کشور بر ترددهای غیرقانونی فائق آیند و بتوانند کمک بیشتری به ثبات و امنیت داشته باشند چرا که ورود بیشتر این گروه ها می تواند برای امنیت دو کشور و کل منطقه مشکلات و عوارضی را به بار آورد.»

وی درباره سفر رئیس جمهوری فرانسه به ایران گفت: «ما هیچ وقت رسما درباره زمان این سفر صحبت نکرده ایم. سفر وزیر امور خارجه فرانسه در زمان خودش انجام شد. بحث سفر رئیس جمهوری فرانسه به ایران از گذشته در روابط دو کشور مطرح بوده و باید صبر کرد و منتظر ماند دید این سفر چه وقت انجام خواهد شد. انجام این سفرها نیاز به مقدماتی دارد که باید فراهم شود تا سفرهایی در این سطوح انجام شود.»

بهرام قاسمی درباره مواضع حمایت آمیز ترکیه از حمله موشکی امریکا و متحدانش به سوریه که مغایر با روند نشست آستانه است، گفت: «از ابتدایی که روند آستانه آغاز شد، از یک موضوع واحد و مشترکی پیروی نمی شد، هر کدام از کشورها شاید دیدگاه های متفاوتی نسبت به سوریه و چگونگی اقدام برای مقابله با تروریسم داشتند. در طول مذاکرات و پروسه موفق آستانه هم با وجود پیشرفت ها و موفقیت هایی که داشتیم، اختلاف نظرهایی را همواره داشته ایم و این روند به معنای یکسانی و یکسان شدن دیدگاه ها نیست. ما هنوز هم می توانیم پیرامون موضوعاتی با هم دچار اختلاف دیدگاه باشیم. من متاسفم که برخی کشورها در روز مبعث از حمله ای که توسط ایالات متحده امریکا و دو متحدش به سوریه انجام داد، حمایت کردند، متاسفم، اما علی رغم همه این دیدگاه، ما روسیه و ترکیه، به عنوان سه کشور همسایه، و با توجه به این که تروریسم می تواند زمینه های همکاری را برای ما فراهم کند، کار خود را انجام دهیم. شاید یکی از اهداف حمله به سوریه ایجاد شکاف میان این سه کشور باشد. شاید ایالات متحده و شرکایش اهداف مختلفی را در این اقدام نابه جای خود دنبال کردند اما باید هر سه کشور هوشیار باشند و علی رغم اختلاف سلیقه ها و تفاوت دیدگاه ها روند گذشته را ادامه دهند و کمک کنند تروریسم در منطقه ریشه کن شود و حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه حفظ شود و تجزیه سوریه که می تواند عواقب بسیاری به دنبال داشته باشد جلوگیری به عمل آید.»

انتشار اولیه: دوشنبه 27 فروردین 1397 / انتشار مجدد: 1 اردیبهشت 1397

کلید واژه ها: برزیل


نظر شما :