چین: در نشست وین درباره برجام شرکت می‌کنیم

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۴ کد : ۱۹۷۶۷۸۸ سرخط اخبار

وزارت خارجه چین اعلام کرد در نشست آتی در وین برای برجام، به همراه دیگر اعضای توافق هسته ای منهای آمریکا شرکت خواهد کرد.

به گزارش فارس، وزارت خارجه چین اعلام کرد، پکن در نشست مشترک ایران، آلمان، فرانسه، انگلیس و روسیه درباره برجام شرکت خواهد داشت.

به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه (امروز) خبر داد این کشور در نشست روز ۲۵ ماه می در وین با دیگر طرفین برجام به جز آمریکا شرکت خواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت ماه) آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران پس از دوره های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا نمود.

بعد از این اقدام ترامپ، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به کشورهای چین، روسیه و به بروکسل مقر اتحادیه اروپا رفت تا با دیگر کشورهای عضو برجام درباره ادامه توافق رایزنی کند.

وانگ یی وزیر خارجه چین در دیدار با ظریف گفته بود، چین قاطعانه توافق های بین المللی را حفظ می کند و برجام یک توافق چندجانبه است که به راحتی به دست نیامده و حفظ آن سودمند است. وی افزود، بسیاری از کشورها و اعضای جامعه بین المللی از اقدام اخیر ترامپ ناخشنود هستند و از آن حمایت نمی کنند.

ظریف بعد از دیدار با وانگ یی با تشریح شرایط برجام قبل و بعد از خروج آمریکا از آن اظهار داشت «از موضع دولت چین در قبال برجام و اقدام رئیس جمهور آمریکا قدردانی می کنیم. آمریکا با خروج خود از این توافق چند جانبه توازن آن را خدشه دار کرد و صریحا قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرد. ما هم می خواهیم مطمئن شویم ملت ایران در صورت ادامه حضور در برجام که شما و دیگر طرف ها توصیه به ماندن کردید از منافع آن بهره مند می شود».


نظر شما :