چین: با زور چاقو با آمریکا مذاکره نمی کنیم

۰۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۰:۱۱ کد : ۱۹۷۹۱۸۷ سرخط اخبار

معاون وزیر بازرگانی چین ضمن انتقاد از زورگویی های آمریکا اعلام کرد تا وقتی که واشنگتن چاقو زیر گلوی ما گذاشته باشد نمی توان وارد گفت و گو و مذاکره شد.
به گزارش ایرنا روزنامه ساوت چاینا هنگ کنگ روز چهارشنبه گزارش کرد 'وانگ شوون' که زمانی در راس هیاتی در واشنگتن با آمریکا وارد گفت و گو شد می گوید مذاکره در شرایط برابر و بر اساس منافع و احترام متقابل امکان پذیر است.
او گفت: درهای گفت و گو باز است اما وقتی پای زور در میان باشد نمی شود با واشنگتن رایزنی کرد.
وی تعرفه های فزاینده آمریکا بخصوص اعمال تعرفه جدید 10 درصدی روی 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی افزون بر تعرفه 25 درصدی روی 50 میلیارد دلار دیگر را نشانه زورگویی آمریکا و مصداق گذاشتن چاقو روی گلوی طرف مقابل عنوان کرد.
مقام ارشد وزارت بازرگانی چین تصریح کرد فقط زمانی که آمریکا به شرایط برابر رضایت دهد و دست از باج خواهی و قلدری بردارد، طرفین وارد گفت و گو خواهند شد.
'لو ون' معاون وزیر صنعت و فناوری اطلاع رسانی چین هم تهدید بودن پکن برای دیگران در زمینه تجارت را رد کرد و گفت آمریکا با اعمال تعرفه های سنگین کل تجارت و اقتصاد دنیا را به خطر انداخته است.
وی با اشاره به اینکه یک جنگ تجاری بزرگ جهانی در شرف شکل گیری است، گفت: آمریکا کشوری یکجانبه گراست که با زور و قلدری می خواهد از منافعش در برابر دیگران حراست کند و باعث شده است تا راهبردهای تلافی جویانه تجاری و اقتصادی در دستور کار دیگر کشورها قرار گیرد.
'لیان وی لیانگ' معاون کمیسیون توسعه و اصلاحات چین هم اعتراف کرده است که تعرفه های جدید آمریکا به طور مستقیم و غیرمستقیم بر اقتصاد این کشور تاثیرات منفی خواهد داشت و برای چین و دیگر کشورها و صنایع جهانی یک خطر است.
دولت چین اعلام کرده است برای کاستن از آثار منفی جنگ تعرفه های آمریکا علیه پکن، مالیات ها و عوارض دریافتی کاهش خواهد یافت و از بخش های صنعتی، تجاری و تولید کنندگان حفاظت به عمل خواهد آمد.

کلید واژه ها: امریکا و چین


( ۲ )

نظر شما :