روسیه خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت شد

۰۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۰ کد : ۱۹۸۰۲۸۹ سرخط اخبار

روسیه خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت به‌وجودآمده در دریای آزوف و تنگه کرچ شد که به‌عقیده سخنگوی وزارت خارجه روسیه اقدامات تحریک‌آمیز طرف اوکراینی را باید «راهزنی» نامید.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نوشت: "دیمیتری پولیانسکی" معاون نماینده دائم روسیه در تمام سازمان‌های بین المللی به خبرنگاران اعلام کرد که در رابطه با توسعه خطرناک اوضاع در دریای آزوف و رویدادهای متعاقب آن، این کشور خواستار برگزاری نشست فوری اعضای شورای امنیت در روز دوشنبه برای بررسی وضعیت به‌وجودآمده در این منطقه شده است.

"ماریا زاخارووا" سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه در تفسیر حوادث رخ‌داده روز جمعه در دریای آزوف و تنگه کرچ، روش مقامات کی‌یف در استفاده از کشتی‌های اوکراینی به‌منظور اقدامات تحریک‌آمیز علیه روسیه را «راهزنی» نامید.

این دیپلمات در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «پیتر پروشنکو (رئیس جمهوری اوکراین) اوکراین را از هم پاشیده، ولی در عرصه جهانی از دموکراسی صحبت می‌کند. منطقه دونباس بعد از گذشت چند سال هنوز رنگ صلح و آرامش را ندیده و اکنون نیز خلیج کرچ صحنه راهزنی شده است، و این روش مقامات کی‌یف است: ابتدا اقدامات تحریک‌آمیز انجام می‌دهند، سپس اعمال فشار نظامی را آغاز کرده و پس از آن روسیه را متهم به تجاوز می‌کنند».

اوضاع در منطقه دریای آزوف صبح روز جمعه 25 نوامبر (4 آذر ماه) وخیم شد. سه  کشتی نیروی دریایی اوکراین با نقض کنوانسیون سازمان ملل، به آب‌های ساحلی روسیه وارد شده به‌سمت تنگه کرچ پیش رفتند.

براساس اطلاعات سرویس امنیت فدرال شبه‌جزیره کریمه، طرف اوکراینی هیچ‌گونه درخواستی برای عبور ناوگان خود از این تنگه ارائه نکرد. کشتی‌های اوکراینی به علائم هشدار دهنده مرزبانان روسی توجه نکرده «مانورهای خطرناک» را انجام دادند.در واکنش به این اقدامات تحریک‌آمیز، قایق‌های نظامی روسی و یک کشتی باری این کشور مانع ورود آنها به خلیج کرچ شدند. بعد از آن، جنگنده‌های سوخوــ25 روسیه نیز گشت‌زنی در حریم هوایی منطقه را آغاز کردند. در این رابطه دستور داده شد تا تنگه کرچ به‌روی عبور و مرور کشتی‌های غیرنظامی بسته شود تا امنیت آنها در معرض خطر قرار نگیرد.

بعد از آن، عصر روز جمعه این کشتی‌ها بار دیگر تلاش کردند به اقدام غیرقانونی خود ادامه دهند. کشتی‌های اوکراینی به درخواست قانونی کشتی‌ها و قایق‌های نیروهای مرزبانی ناوگان دریای سیاه روسیه برای همراهی آنها پاسخ نداده شروع به انجام مانورهای خطرناک کردند، بدین ترتیب نیروهای مرزبانی روسیه برای متوقف کردن کشتی‌های نظامی اوکراینی متوسل به استفاده از سلاح شدند و هر سه کشتی در آبهای ساحلی روسیه توقیف شدند. در جریان این حادثه سه نظامی اوکراینی زخمی شدند که اقدامات اولیه پزشکی در مورد آنها انجام گرفته و خطری جان آنها را تهدید نمی‌کند.

کلید واژه ها: روسیه اوکراین


نظر شما :