پشتیبانی گوایدو از تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا

۰۹ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۰۷ کد : ۱۹۸۱۴۲۴ سرخط اخبار

رهبر مخالفان ونزوئلا که خود را رییس جمهور این کشور خوانده، اظهار کرد، تحریم‌های آمریکا علیه شرکت نفت دولتی کاراکاس همسو با درخواست قانونگذاران برای "محافظت" از دارایی‌های کشور در خارج است.

به گزارش ایسنا، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا و رئیس جمهور خودخوانده این کشور در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌ان‌ان اظهار کرد، کنگره ونزوئلا که تحت کنترل اپوزیسیون این کشور است، در ماه ژانویه طرحی را تصویب کرده که از کشورهای خارجی درخواست می‌کند از عدم "غارت شدن" دارایی‌های این کشور توسط نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا مطمئن شوند.

به گفته گوایدو، تنها هدف این طرح، اطمینان حاصل کردن از "ادامه نیافتن دزدی از مردم ونزوئلا" توسط دولت مادورو است.

آمریکا روز دوشنبه تحریم‌هایی را علیه شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا اعلام کرد که منبع حیاتی درآمد این کشور را قطع خواهد کرد.

رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که ریاست جمهوری مادورو را به چالش کشیده است، همچنین افزود که با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده است.

او در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان تأیید کرد که با دونالد ترامپ "و رؤسای جمهور دیگری در منطقه" صحبت کرده است.

او درباره زمان انجام این گفت‌وگوها و موضوع آن‌ها اطلاعاتی ارائه نکرد و تنها گفت که تمام گفت‌وگوهایش با سران کشورها بر حل و فصل بحران انسانی ونزوئلا و بازگرداندن دموکراسی متمرکز بوده است.

گوایدو همچنین اتهام به راه انداختن کودتا به دست آمریکا که از سوی مادورو و برخی مقامات دیگر مطرح شده را تکذیب کرد و گفت، شهروندان ونزوئلا تنها حقوق خود بر مبنای قانون اساسی را اجرا می‌کنند.

گوایدو، رئیس مجلس ملی ونزوئلا است که تحت کنترل اپوزیسیون این کشور قرار دارد و هفته گذشته در جمع هزاران نفر خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا خواند. بیش از بیست کشور که انتخاب مجدد مادورو به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا در ماه مه ۲۰۱۸ را غیرقانونی می‌دانند، ریاست جمهوری گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

کلید واژه ها: ونزوئلا


نظر شما :