سی‌ان‌ان: مذاکرات اخیر آمریکا و کره‌شمالی بی‌نتیجه بود

۱۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۱۲:۲۰ کد : ۱۹۸۱۴۹۸ سرخط اخبار

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت که سفر اخیر مذاکره‌کننده ارشد کره شمالی به آمریکا و گفت وگو با مقام‌های این کشور، هیچ دستاوردی به همراه نداشت.
به گزارش ایرنا به نقل از این رسانه، دولت کره شمالی شرط کرده است تا زمانی که آمریکا حاضر به امضای توافق صلح و اعلام پایان رسمی جنگ کره (1953 – 1950) نشود، پیشرفتی در مذاکرات حاصل نخواهد شد.
با وجود گذشت بیش از 6 دهه، این جنگ هنوز به طور رسمی پایان نیافته و معاهده صلحی میان دو طرف امضا نشده است. با این وجود، دولت آمریکا حاضر به پذیرش خواست پیونگ یانگ نیست و با دیده تردید به پیشنهاد صلح کره شمالی نگاه می‌کند.
درهمین ارتباط مقام‌های ارشد دولت آمریکا ماه گذشته با «کیم یونگ چول» فرستاده ویژه رهبر کره شمالی در کاخ سفید دیدار و گفت وگو کردند.
به نوشته سی‌ان‌ان، این گفت وگوها عمدتا به برنامه‌ریزی دیدار آتی سران دو کشور گذشته است.
این در شرایطی است که به اذعان تحلیلگران سیاسی، تنها دستاورد دیدار قبلی این دو در خرداد ماه، عکس‌های یادگاری برای رویدادهای انتخاباتی و تبلیغاتی بوده است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با وجود بن بست در مذاکرات طی ماه‌های گذشته، همواره با اغراق در گسترش روابط دو کشور، از حصول پیشرفت در فرآیند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی گفته است.
در عین حال به رغم گذشت نزدیک به هفت ماه از دیدار وی با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی و امضای توافق همکاری با هدف کاهش تنش‌ها، پیونگ یانگ هنوز حتی تعداد بمب‌های هسته‌ای خود را برای مقام‌های آمریکایی فاش نکرده است.
«دن کوتس» مسئول هماهنگی نهادهای اطلاعاتی آمریکا سه شنبه گذشته در جلسه‌ای در مجلس سنای این کشور گفته بود که به عقیده جامعه اطلاعاتی آمریکا، بعید است کره شمالی حاضر به تسلیم همه سلاح‌های هسته‌ای خود شود.

کلید واژه ها: امریکا و کره شمالی


( ۱ )

نظر شما :