اینستکس آماده است و به زودی اولین مبادله آن اجرایی می‌شود

۰۳ تیر ۱۳۹۸ | ۱۷:۰۰ کد : ۱۹۸۴۴۰۳ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه آلمان بر ضرورت مقابله با ایجاد جنگ در منطقه تاکید کرد و گفت: اینستکس آماده است و به زودی اولین مبادله از طریق آن اجرایی می‌شود. شرایط برای شرکت‌ها سخت است و این موضوع نتیجه فشار حداکثری آمریکا بر ایران است.
رویداد۲۴ به نقل از رویترز، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در تازه‌ترین اظهارات خود در مصاحبه با شبکه ZDF در مورد تنش ایران و آمریکا گفت: شرایط بسیار نگران‌کننده است. کشتی‌ها هدف قرار داده شده‌اند. یک پهپاد سرنگون شده است. تنش در منطقه به شدت بالا گرفته است، اما همه می‌گویند که به دنبال جنگ نیستند، باید برای این هدف تلاش کرد. من در تهران و سفر‌هایی که داشتم متوجه شدم هیچکس خواهان جنگ نیست؛ بنابراین باید برای کاهش تنش تلاش کرد.

وی در ادامه در مورد برجام گفت: این توافق هنوز وجود دارد من به تهران رفتم تا نشان دهم این توافق زنده است و ما به تعهدات خود در قبال برجام متعهد هستیم.

ماس در ادامه در مورد اینستکس هم گفت: اینستکس آماده است و به زودی اولین مبادله از طریق آن اجرایی می‌شود. اینستکس قابلیت اجرای مبادلات بین‌المللی را هم دارد، اما شرکت‌ها باید در این مورد تصمیم بگیرند. در واقع شرایط برای شرکت‌ها سخت است و این موضوع نتیجه فشار حداکثری آمریکا بر ایران است.

وی در ادامه بر لزوم مذاکره برای حل تنش‌ها تاکید کرد و گفت: اگر ما جنگ را نمی‌خواهیم، باید برای کاهش تنش تلاش کنیم، باید مذاکره‌ها و جلسه‌های متعددی در این زمینه انجام شود. باید از جنگ احتمالی خودداری کرد؛ چراکه چنین جنگی بسیار فراگیر خواهد بود و به نفع هیچکس نیست.

ماس در پایان افزود: من خوشحالم که ترامپ از حمله به ایران منصرف شد. امیدوارم آمریکا به فشار اقتصادی در مورد ایران اکتفا کند و به دنبال حمله نظامی علیه ایران نباشد. ما و کشور‌های مختلف جلسات متعددی با ایران برگزار خواهیم کرد تا از هرگونه درگیری نظامی جلوگیری کنیم.
منبع: ایلنا

کلید واژه ها: اینستکس


نظر شما :

ﻓﺪﻭﻱ ۰۴ تیر ۱۳۹۸ | ۰۶:۲۶
اﻳﻨﺴﺘﻜﺴﻲ ﺩﺭ ﻛﺎﺭ ﻧﻴﺴﺖ و ﺑﺎ ﻧﺰﺩﻳﻚ ﺷﺪﻥ ﺑﻪ ﭘﺎﻳﺎﻥ ﻣﻬﻠﺖ اﻳﺮاﻥ, ﻏﺮﺑﻴﻬﺎ اﺯ ﺗﺮﺱ اﻧﺠﺎﻡ ﻛﺎﺭﻫﺎﻳﻲ اﺯ ﻃﺮﻑ اﻳﺮﻥ, ﻣﻲ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﺑﺎ ﻣﻘﺪاﺭﻱ ﻫﻮﻳﺞ اﻳﺮاﻥ ﺭا ﺑﺮ ﺳﺮ ﺩﻭ ﺭاﻫﻲ و ﺷﺎﻳﺪ ﺩﻭ ﺩﺳﺘﮕﻲ ﻗﺮاﺭ ﺩﻫﻨﺪ. و ﺩﺭ ﭘﺎﺭاﮔﺮاﻑ ﺁﺧﺮ ﻛﻪ اﻳﻦ ﺁﻗﺎ ﻣﻲ ﮔﻪ ; ﺧﻮﺷﺤﺎﻟﻢ ﻛﻪ ﺟﻨﮓ ﻧﺸﺪ ; ﺩﺭ ﺣﻘﻴﻘﺖ اﺩاﻣﻪ ی ﭘﺮﻭﮊﻩ ی ﺗﺮﺳﺎﻧﺪﻥ اﻳﺮاﻥ اﺯ ﺟﻨﮓ اﺳﺖ. ﺗﺎﺭﻳﺦ ﻣﻌﺎﺻﺮ ﻧﺸﺎﻥ ﺩاﺩه ﻛﻪ ﻳﺎﻧﻜﻲ ﻫﺎ ﻫﻴﭻ اﺭﺯﺵ و اﻋﺘﺒﺎﺭﻱ ﺑﺮاﻱ ﻗﺮاﺭﺩاﺩﻫﺎ, اﻧﺴﺎﻧﻴﺖ, ﺻﻠﺢ و ... ﻗﺎﻳﻞ ﻧﻴﺴﺘﻨﺪ و ﻫﺮ ﺟﺎ ﺗﻮاﻧﺴﺘﻪ اﻧﺪ ﺑﺪﻭﻥ اﻋﻼﻡ و ﺑﺪﻭﻥ ﻫﺸﺪاﺭ و ﺑﺪﻭﻥ ﺩﺭ ﻧﻆﺮ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﻧﻆﺮاﺕ ﺑﻴﻦ اﻟﻤﻠﻠﻲ, ﺑﻪ ﺩﻳﮕﺮاﻥ ﺣﻤﻠﻪ ﻛﺮﺩﻩ اﻧﺪ. ﺑﻪ اﻳﺮاﻥ ﺣﻤﻠﻪ ﻧﻤﻲ ﻛﻨﻨﺪ ﭼﻮﻥ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻛﺮﻩ , ﻭﻳﺘﻨﺎﻡ و ... اﻳﺮاﻥ ﻟﻘﻤﻪ ی ﺁﺳﺎﻧﻲ ﺑﺮاﻱ ﺁﻧﻬﺎ ﻧﻴﺴﺖ و اﻳﻨﺴﺖ ﻛﻪ ﺑﺎﻋﺚ ﺷﺪه ﺁﻣﺮﻳﻜﺎﻳﻴﻬﺎ ﺁﺷﻔﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ( ﺧﻮﻧﺨﻮاﺭﻱ ﻛﻪ ﺟﺴﺎﺭﺕ ﺧﻮﻧﺮﻳﺰﻱ ﻧﺪاﺭﺩ) اﻓﺴﻮﺱ ﻛﻪ ﺳﻲ ﺳﺎﻝ ﮔﺬﺷﺘﻪ ﺭا ﺑﻪ ﺑﻂﺎﻟﺖ ﮔﺬﺭاﻧﺪﻳﻢ و اﻟﻲ اﻻﻥ ﺗﺤﺮﻳﻢ ﻫﺎ ﻭاﻗﻌﺎ ﻛﺎﻏﺬ ﭘﺎﺭﻩ ﺑﻮﺩ.