معاون وزیر خارجه: اروپا در حال تلاش برای رسیدن به توافق با ایران است

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۲۹ کد : ۱۹۸۵۹۱۹ سرخط اخبار

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر این که یکی از اولویت‌های اصلی ایران در عرصه سیاست خارجی گسترش تعاملات و ارتباطات با کشورهای همسایه است اظهار کرد: روابط ایران با دو کشور ارمنستان و آذربایجان در حوزه انرژی رو به گسترش است.

به گزارش ایسنا، غلامرضا انصاری ظهر روز یکشنبه در حاشیه یازدهمین نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در تشریح نتایج و جزئیات این نشست گفت: در این نشست سفرای ایران در دو کشور ارمنستان و آذربایجان و همچنین استانداران استان‌های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی حضور داشتند. در این جلسه بحث‌های خوبی در ارتباط با اهمیت گسترش روابط با این دو کشور و موانع پیش رو انجام شد.

انصاری با بیان این که در مورد همکاری‌های بانکی ، گمرکی، انرژی و ترانزیت و همچنین موضوع تجارت در این جلسه بحث‌های جدی و خوبی صورت گرفت خاطرنشان کرد: روابط ایران با دو کشور آذربایجان و ارمنستان دوستانه و رو به جلو است و ما شاهد همکاری‌های ایران با این کشورها در زمینه گردشگری ، سلامت، تجارت و ... هستیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان این که روابط تجاری ایران با این دو کشور بیش از یک میلیارد دلار است به همکاری‌های ایران با دو کشور ارمنستان و آذربایجان در حوزه انرژی اشاره کرد و گفت: این همکاری‌ها نیز در زمینه گاز و نفت رو به رشد است و ما در زمینه تجارت شاهد تنوع خوبی در روابط با این دو کشور هستیم.

انصاری به ظرفیت دو کشور ارمنستان و آذربایجان در بحث تعاملات اقتصادی و تجارتی با ایران اشاره کرد و افزود: امیدواریم با فعال شدن هر چه بیشتر کریدور شمال به جنوب روند همکاری‌ها با این دو کشور گسترش بیشتری پیدا کند.

وی همچنین با بیان این که جاده مهم ترانزیتی بین ایران و ارمنستان در حال تکمیل شدن است و این به گسترش تجارت بین دو کشور کمک می‌کند گفت: ما نتایج مذاکرات صورت گرفته در این جلسه را به سازمان‌های مختلف ابلاغ می‌کنیم.

انصاری همچنین در ارتباط با مذاکرات اخیر ایران و فرانسه و انجام گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران اظهار کرد: همانطور که اطلاع دارید شب گذشته بار دیگر مذاکرات مفصلی بین روسای جمهور ایران  و فرانسه انجام شد و آقای رئیس جمهور در این گفت‌و گوی تفلنی بار دیگر تاکید کردند در صورتی که ایران در این مذاکرات به نتایج مورد نظر خود دست پیدا نکنند گام سوم را برمی‌دارد.

وی با بیان این که این گام، گام مهمی خواهد بود  افزود: امیدواریم طرف‌های مقابل در مدت باقی مانده به تعهدات خود عمل کنند به نحوی که ایران احساس کند که می‌تواند از منافع اقتصادی برجام برخوردار شود و نظراتش در زمینه پایبندی طرف های مقابل به این توافق بین‌المللی تامین شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد: برداشت شخصی من این است که اروپایی‌ها در حال تلاش در این زمینه هستند و امیدواریم که این تلاش‌ها و همکاری‌ها به نتیجه برسد.

انصاری همچنین در پاسخ به این سوال که به نظر می‌رسد یکی از مهمترین مسائل در روابط تجاری ایران با دو کشور ارمنستان و آذربایجان مسائل بانکی و پولی است آیا در این جلسه در این ارتباط و رفع موانع موجود صحبتی شد گفت: اراده سه کشور ایران، ارمنستان و آذربایجان توسعه تعاملات است و  من فکرمی‌کنم که مشکل زیادی در حوزه مورد اشاره بین سه کشور وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به فراهم شدن مقدمات پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا و عملی شدن  این موضوع در آینده  نزدیک تصریح کرد: تحقق این موضوع زمینه را برای رشد همکاری  بین ایران و ارمنستان و کشورهایی چون روسیه و قرقیزستان فراهم می‌کند و اراده جمعی در این زمینه وجود دارد.

وی با تاکید بر این که در ارتباط با مسائل پولی و بانکی راهکار وجود دارد و ما در این زمینه از راهکارهایی چون استفاده از پول ملی، تهاتر، پول‌های غیر ملی و دیگر روش‌های استفاده می کنیم ادامه داد: تلاش ما در این چارچوب است که به طرف تجاری‌مان آسیبی وارد نشود.

انصاری در پایان صحبت‌های خود با تاکید بر این که ایران در گسترش همکاری‌های خود با کشورهای همسایه دارای اراده جدی است و جهت ایجاد تسهیلات بیشتر در این زمینه تلاش می‌کند ادامه داد: البته این گسترش تعامل به ظرفیت کشورهای همسایه نیز بستگی دارد ولی همانطور که اشاره شد اراده ما گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف با کشورهای همسایه است.

کلید واژه ها: معاون وزیر امور خارجه غلامرضا انصاری اتحادیه اروپا


( ۱ )

نظر شما :