ماجرای رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین مقابل ناو آمریکایی آبراهام لینکلن چیست؟

۱۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۱ کد : ۱۹۸۶۷۳۹ سرخط اخبار

پس از ناتوانی ایالات متحده در ایجاد یک قدرت دریایی بین المللی برای تضمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان، ایران، روسیه و چین مانور‌های مشترکی را انجام می‌دهند، تا این پیام را به غرب برسانند که پکن و مسکو، از سیاست تهران در منطقه و تشکیل ائتلاف نظامی دریایی جدید، حمایت می‌کنند.

رویداد۲۴ پس از آنکه ایالات متحده نتوانست یک قدرت دریایی بین المللی برای تضمین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان ایجاد کند، ایران، روسیه و چین مانور‌های مشترکی را در برابر چشم‌های ناو ابراهام لینکلن انجام می‌دهند، تا پیام واضحی را به غرب برسانند مبنی بر اینکه پکن و مسکو، از سیاست تهران در منطقه و وتشکیل ائتلاف نظامی دریایی جدید، حمایت می‌کنند.

بعد از تجاوز به شش نفت کش در جنوب خلیج فارس، در آغاز تابستان امسال، که هیچ اتهام رسمی متوجه ایران نشد، کاخ سفید اعلام کرد قصد دارد یک ائتلاف بین المللی برای حمایت از تجارت نفت و تامین امنیت دریانوردی در خلیج فارس و دریای عمان تشکیل دهد. در ادامه، برخی دولت‌ها با پیوستن به این ائتلاف موافقت کردند، اما دولت‌ها بزرگی نظیر روسیه و چین با آن همراهی نکردند و همین مساله باعث شد ائتلاف مذکور، تنها در حد جوهری روی برگه باقی مانده و به واقعیت تبدیل نشود.

در این میان، نکته غافلگیر کننده، مانور‌های نظامی است که توسط نیرو‌های سه دولت ایران، روسیه و چین انجام می‌شود، تا بیانگر ائتلاف دریایی بین این سه کشور قدرتمند، با هدف کاهش نفوذ آمریکا در منطقه و تضعیف دلار بعنوان واحد فروش نفت در جهان باشد.
 
ماجرای رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین مقابل ناو آمریکایی آبراهام لینکلن چیست؟
با وجود مشخص نبودن حجم مانور‌های دریایی نظامی، این مانور به احتمال قوی ابعادی وسیع خواهد داشت؛ چرا که روسیه قصد دارد به این شکل نیروی نظامی خود را به همگان نشان دهد. علاوه بر این، هدف از اجرای مانور‌های عظیم، مقابله با دزدی‌ها و تهدیدات دریایی برای تجارت نفت و جلوگیری از ورود یک قدرت چهارم (ایالات متحده) برای سیطره بر تنگه هرمز و آزادی دریانوردی است.

این مانور‌ها از یک سال پیش برنامه ریزی نشده بود، بلکه به دنبال تنش ایجاد شده در خلیج فارس انجام شد، که همین مساله نشان دهنده اهمیت نظامی آن است. مانور‌های مذکور برای روسیه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که این کشور مایل است بر هماهنگی بین کشتی‌های جنگی خود در دریای عمان اشراف کامل داشته باشد. این در حالی است که ایران روی هماهنگی بین نیرو‌های دریایی خود با چین و روسیه حساب باز کرده است و این مانور‌ها برای چین نیز حیاتی است.

کلید واژه ها: رزمایش ایران و روسیه و چین


( ۷ )

نظر شما :