واشنگتن پست : ترامپ می‌خواهد پمپئو از وزارت خارجه برود

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۴:۰۸ کد : ۱۹۹۱۴۳۶ سرخط اخبار

ایرنا- روزنامه واشنگتن پست روز جمعه نوشت: دونالد ترامپ به تازگی مایک پمپئو را برای ترک وزارت امور خارجه آمریکا و حضور در انتخابات مجلس سنا تشویق کرده‌است.

وزنامه واشنگتن پست به نقل از منابع آگاه نوشت: اما پمپئو درخواست ترامپ برای حضور در انتخابات مجلس سنا را رد کرده است. 
ترامپ در دو هفته گذشته در مورد این موضوع با پمپئو در کاخ سفید صحبت کرده و به وی گفته شما قطعا می توانید کرسی را (در مجلس سنا) برای جمهوریخواهان حفظ کنید. 
اصرار ترامپ برای انتقال پمپئو به مجلس سنا در حالی است که برخی پیش بینی ها حکایت از آن دارد که جمهوریخواهان در انتخابات پاییز اکثریت و برتری خود را درسنا از دست بدهند و حتی یک کرسی در این مجلس توسط پمپئو از ایالت کانزاس می تواند نقش کلیدی در بازی قدرت ایفا کند. 
با نزدیک شدن به انتخابات مجلس سنا آمریکا در پاییز سال جاری، ترامپ به طور مرتب از میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا و سایر مشاوران سیاسی در مورد بدتر شدن چشم انداز سیاسی جمهوریواهان در سنا گزارش دریافت می کند. 
جمهوریخواهان هم اکنون در سنا  ۵۳ کرسی و دموکرت ها ۴۷ کرسی دارند. 
جمهوری‌خواهان معتقدند اگر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در انتخابات سنا در ایالت کانزاس به نمایندگی از آن‌ها شرکت کند، قطعاً به پیروزی دست خواهد یافت؛ اما خودش می‌گوید در این انتخابات شرکت نمی‌کند.
پمپئو نماینده کنگره بود و در دولت ترامپ پیش از قرار گرفتن در جایگاه وزارت خارجه ، ریاست سازمان سیا را بر عهده داشت. 
مک‌دانل رهبر جمهوریخواهان در سنا بعد از آن که سال گذشته پت رابرتز سناتور همحزبی قصد خود را برای بازنشسته شدن اعلام کرد ، از پمپئو خواسته بود برای کسب کرسی مجلس سنا وارد میدان شود تا بتوانند اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنا را حفظ کنند.
کابینه ترامپ همواره با کناره گیری و یا برکناری اعضا مواجه بود به طوری که پیش از این «جان بولتون» مشاور امنیت ترامپ نیز از کاخ سفید اخراج شد.  
مایک پمپئو از آوریل ۲۰۱۸ میلادی (اردیبهشت ۱۳۹۷) بعنوان هفتادمین وزیرخارجه آمریکا در دولت دونالد ترامپ عهده دار این سمت شد.
وی پیش از این از ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷  (۴ بهمن ۱۳۹۵) تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۸ میلادی (۶ اردیبهشت ۱۳۹۷) رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بود.
پمپئو بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ نماینده حوزه چهارم انتخابیه ایالت کانزاس در مجلس نمایندگان آمریکا بود.
براساس قانون اساسی ایالات متحده، انتخابات مجلس سنای آمریکا هر دو سال یکبار برای انتخاب یک سوم سناتورهای این مجلس برگزار می‌شود. در واقع اعضای این مجلس به سه دسته یک (۳۳ عضو)، دو (۳۳ عضو) و سه (۳۴ عضو) تقسیم‌بندی می‌شوند و هر دو سال انتخابات یک دسته برگزار می‌شود. به این ترتیب هر سناتور برای یک دوره ۶ ساله عضو سنا خواهد بود.

کلید واژه ها: مایک پمپئو دونالد ترامپ


نظر شما :