جعفری: شورای امنیت تریبون ناتو علیه سوریه شده/ رویای اردوغان برای اشغال سوریه هرگز عملی نمی‌شود

۱۰ تیر ۱۳۹۹ | ۱۳:۴۱ کد : ۱۹۹۲۷۷۰ سرخط اخبار

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل با تاکید بر لزوم پایبندی کشورها به قوانین بین‌المللی و حمایت از صلح و امنیت جهانی بار دیگر بر لزوم توقف سیاسی کاری در مسائل انسانی سوریه و حمایت از تلاش‌های این کشور تاکید کرده و شروط سیاسی و دیکته‌های برخی کشورها برای مانع تراشی در روند بازسازی‌ها و بازگرداندن آوارگان را رد کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، بشار الجعفری، نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره وضعیت انسانی سوریه که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: برخی کشورهای عضو شورا بر دشمنی با سوریه پافشاری کرده و به سیاست‌های خصمانه خود ادامه می‌دهند تا جایی که کاملا از ایفای هرگونه نقش مثبت و سازنده‌ای درباره شرایط سوریه و منطقه ناتوان شده‌اند زیرا با فشار برخی کشورها سکوتی بر شورای امنیت تحمیل شده تا این شورا تنها به تریبون ناتو علیه سوریه تبدیل شود.

الجعفری در ادامه بر لزوم مقابله شورای امنیت با عوامل اصلی بحران سوریه از طریق پیگیری برقراری دوباره آرامش، بهبود شرایط انسانی، اتمام اشغالگری ترکیه و آمریکا در این کشور و توقف جنایت آنها از جمله تخریب زیرساخت‌ها، سرقت منابع سوریه، به آتش کشیدن محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: شورا باید از تلاش‌های دمشق و همپیمانان آن برای مبارزه با تروریست حمایت کرده و فورا اقدامات ظالمانه و یک جانبه را متوقف کند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل گفت: به نظر می‌رسد این کشورها مطیع خواسته‌های دولت آمریکا بوده و فریب سیاست‌های اشغالگری را خورده‌اند و از تروریسمی که دولت رجب طیب اردوغان در سوریه مجری آن است و طرح‌های اشغالگرانه‌ و جنایاتش در سوریه، عراق، مصر، لیبی، تونس، ارمنستان، یونان و قبرس و  نقض حقوق مخالفان خود در ترکیه حمایت می‌کنند.

جعفری تاکید کرد: اگر برخی(ترکیه) رویای تکرار اشغالگری بخش‌هایی از قبرس در سال ۱۹۷۴ در سوریه را در سر می‌پرورانند، باید بگویم سوریه هرگز اجازه نخواهد داد چنین اتفاقی در این کشور رخ دهد حتی اگر کل اعضای ناتو از اردوغان حمایت کنند.

او با اشاره به "کمپین قلم انسانی" در شورای امنیت که کار تدوین دوباره پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تمدید قطعنامه ۲۱۶۵ مربوط به مرزها در دست انجام است، تاکید کرد: سوریه با چنین قطعنامه‌هایی که کاملا از اهداف انسانی و قطعنامه شماره ۱۸۲/۴۶ مجمع عمومی به دور هستند و هدف از آنها استفاده از سوریه در راستای برنامه‌های کشورهای متخاصم و ضربه زدن به حاکمیت، تمامیت ارضی این کشور است، مخالف است.

وی افزود: قطعنامه ۲۱۶۵ یک اقدام استثنایی و موقت بود که شورای امنیت در شرایط خاصی آن را در پیش گرفت و این شرایط دیگر وجود ندارند و نمی‌توان اجازه داد قطعنامه ادامه یابد و یا گذرگاه‌های دیگری به آن اضافه شود، دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل (اوچا) می‌تواند از داخل سوریه فعالیت کرده و از گذرگاه‌های رسمی تعیین شده برای انتقال کمک‌های بشردوستانه از جمله البوکمال، نصیب و فرودگاه‌های حلب و قامشلی استفاده کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی سوریه در ادامه گفت: چگونه انتظار دارید هر انسان عاقلی باور کند که آلمان و بلژیک را به عنوان اعضای این کمپین در این شورا باور کنند در حالی که آمریکا، انگلیس، فرانسه هر گونه حسن نیت و یا تمایل انسانی به حفظ امنیت و رفاه مردم سوریه را دریغ کرده و با تامین غذا و دارو سوری‌ها و امنیت آنها مبارزه کرده و از اشغال بخش‌هایی از خاک سوریه توسط آمریکا، ترکیه و اسرائیل و جنایات مستقیم یا غیر مستقیم آنها حمایت می‌کنند. آیا لغو اقدامات ظالمانه در حق ۲۴ میلیون سوری  به اقدام فوری کمپین قلم و حامیان آن در شورا نیاز ندارد؟

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل خطاب به نمایندگان ناتو در شورای امنیت گفت: آیا از قانون بین‌المللی و منشور سازمان ملل حمایت می‌کنید یا حامی اشغال بخش‌هایی از سوریه توسط آمریکا، ترکیه و اسرائیل هستید؟ آیا قطعنامه‌های شورای امنیت درباره حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه را رعایت می‌کنید و یا از تلاش‌ها برای تقسیم سوریه و ادامه مشکلات امنیتی و بی‌ثباتی در منطقه حمایت می‌کنید؟ آیا شما به آثار مبارزه با تروریسم و رهایی غیرنظامیان از کنترل گروه‌های تروریستی باور دارید و یا این‌که تروریسم‌ و سرمایه‌ گذاری برای آن را در راستی برنامه‌های خود می‌دانید؟ سکوت خود در برابر ممانعت اردوغان از انتقال کاروان‌های کمک‌های بشردوستانه به مناطق اشغال شده توسط کشورش را چگونه توجیه می‌کنید؟ همانند کاروانی که قرار بود با توافق سوریه در چهاردم آوریل گذشته به منطقه الارتاب و اطراف آن منتقل شود اما اوچا هنوز این کار را انجام نداده است، اگر به شورای امنیت اجازه ندهید مسؤولیت‌های اصلی خود در حفظ صلح و امنیت جهانی را انجام دهد، مرجع بین‌المللی جایگزینی که بر اساس رویکردها و اهداف سازمان ملل عمل کند، کدام است؟

الجعفری در ادامه تاکید کرد: برخی کشورهای غربی که تلاش می‌کنند خود را الگوی بشردوستی و اخلاق نشان دهند، در این زمینه شکست خوردند و این را در سکوت‌شان در برابر فراخوان ۲۵ مارس دبیرکل سازمان ملل برای کاهش اقدامات ظالمانه و یک جانبه علیه سوریه ثابت کردند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در ادامه بر موضع‌گیری کشورش نسبت به کنفرانس‌های بروکسل تاکید کرد و گفت: این نشست‌ها تنها اقدامات نمایشی و تبلیغاتی در راستای خدمت به برنامه‌های کشورهای برگزار کننده آنها هستند. آنها تلاش می‌کنند با سیاسی کردن اقدامات انسانی شروط خود را به سوریه تحمیل کنند، اما سوریه هرگونه نشست یا طرحی را که بدون حضور و هماهنگی کامل با آن برگزار شود، به رسمیت نمی‌شناسد و بار دیگر از سازمان ملل می‌خواهد در چنین کنفرانس‌هایی شرکت نکند تا از نقش شفاف خود حفاظت کرده و استانداردهای اقدام انسانی را رعایت کند.

او در پایان گفت: دعوت رییس شورای امنیت از شاهدان دروغین برای ارائه گزارش در این شورا خدمتی به سوریه نمی‌کند و در واقع سواستفاده عامدانه از ابزارهای شورای امنیت برای گمراه کردن اعضاء و تحریف واقعیات است. حضور نمایندگان دستگاه‌های دروغین در نشست‌های شورا چه در رابطه با شرایط انسانی، چه سیاسی و یا پرونده سلاح‌های شیمیایی، نفوذ دشمنان سوریه در شورای امنیت و شکست آنها در حمایت از تروریسم و تحمیل تحریم‌های چندساله را نشان می‌دهد.

جعفری تاکید کرد: طرف‌هایی که شورای امنیت از آنها برای گفتگو درباره شرایط انسانی سوریه دعوت کرده باید نقشی مسؤولانه و منحصرا انسانی و نه منتقدانه و تحریک‌کننده علیه دولت و مردم سوریه ایفا کنند.

کلید واژه ها: سوریه ترکیه


( ۱ )

نظر شما :