دهن لقی رئیس موساد درباره نقش اسرائیل در حادثه نطنز

۱۷ تیر ۱۳۹۹ | ۱۲:۵۲ کد : ۱۹۹۲۹۹۱ سرخط اخبار

در حالی که همچنان گمانه زنی‌ها درباره نقش اسرائیل در حادثه آتش سوزی تاسیسات هسته‌ای نطنز ادامه دارد، لیبرمن به طور غیرمستقیم رئیس موساد را متهم کرد که اطلاعات را به رسانه‌ها درز می‌دهد.

به گزارش فارس،  آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق اسرائیل، به طور ضمنی یوسی کوهن، رئیس موساد، را متهم کرد که نقش داشتن اسرائیل در انفجار تاسیسات غنی سازی نطنز را به رسانه‌ها لو داده است.

رهبر حزب «اسرائیل بیتنا» در گفتگو با رادیو ارتش اسرائیل گفت: «یک مقام اطلاعاتی گفته است که اسرائیل مسئول انفجار روز پنجشنبه در ایران است. تمام سلسله مراتب امنیتی کشور می‌دانند او کیست.»

اشاره لیبرمن به گزارشی از نیویورک تایمز است که به نقل از «یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه» نوشته بود آتش سوزی در تاسیسات نطنز که برای تولید سانتریفیوژ ساخته شده، ناشی از انفجار بمبی بوده است که اسرائیل در این مکان کار گذاشته است. این مقام اطلاعاتی همچنین گفته که اسرائیل با دیگر حوادث روزهای اخیر در ایران ارتباطی نداشته است. هفته گذشته انفجار یک مخزن گاز در نزدیکی پارچین هم خبرساز شده بود.

لیبرمن اضافه کرد: «انتظار دارم که نخست وزیر (بنیامین نتانیاهو) دهان او را ببندد، به ویژه که او ستادی برای انتخابات مقدماتی حزب لیکود راه انداخته است.»

اگرچه وزیر دفاع سابق اسرائیل مشخصا نامی از کوهن نبرده است، اما اشاره هایش مبنی بر تلاش‌های این فرد برای رهبری حزب لیکود و این که نتانیاهو می‌تواند او را ساکت کند، نام رئیس موساد را مطرح می‌کند.

یوسی کوهن در گذشته هم متهم شده بود که اطلاعات حساس را به رسانه‌ها درز می‌دهد.

سال گذشته یک مجله افراط گرای مذهبی اسرائیل نقل قول‌هایی را درباره تهدید یک ژنرال ارشد ایران، بحث درباره ترور رهبران حماس، و علاقه اش برای رهبری سیاسی در آینده مطرح کرده بود. مقامات موساد این گفتگو را تکذیب کردند.

روز یکشنبه هم گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم اسرائیل درباره حادثه در تاسیسات غنی سازی نطنز گفته بود: «ما یک سیاست بلندمدت در زمان زمامداری بسیاری از دولت‌ها داریم که اجازه ندهیم ایران توانایی هسته‌ای داشته باشد.»

او اضافه کرد: «این رژیم با چنین توانایی‌هایی تهدیدی علیه موجود اسرائیل خواهد بود و اسرائیل نمی‌تواند اجازه بدهد که در مرز‌های شمالی ما مستقر شوند، بنابراین اقداماتی را صورت می‌دهیم که بهتر است ناگفته بماند.»

در همان روز اما «بنی گانتز»، وزیر دفاع اسرائیل، درباره این که آیا این رژیم نقشی در «انفجار‌های مرموز» در تاسیسات هسته‌ای ایران داشته است، گفت: «هر اتفاقی که در ایران رخ دهد لزوما ربطی به ما ندارد.»

او به رادیو اسرائیل گفت: «تمام آن سیستم‌ها پیچیده اند، محدودیت‌های ایمنی بسیار بالایی دارند و مطمئن نیستم که آن‌ها (ایرانی ها) بدانند که چگونه همیشه از این سیستم‌ها نگهداری کنند.»

مقامات ایرانی می گویند علت حادثه نطنز را کشف کرده اند، اما به دلیل ملاحظات امنیتی نمی توانند آن را بگویند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گفته است آتش سوزی در تاسیسات غنی سازی تلفات جانی نداشته، اما خسارت قابل توجهی به بار آورده است و ممکن است در در برنامه میان مدت توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند.


( ۲ )

نظر شما :