دبیرکل اتاق بازرگانی تهران: برخی به دنبال حذف ایران از ابتکار جاده ابریشم چین هستند

۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۸:۲۵ کد : ۲۰۰۰۶۹۷ سرخط اخبار

دبیر کل اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه اجرای طرح احیای جاده ابریشم موجب بهبود تجارت و صادرات ایران خواهد شد، گفت: با این حال تلاش هایی می شود تا مزیت ایران در مسیر جاده ابریشم حذف شود.

به گزارش ایسنا، بهمن عشقی در نشست آنلاین امروز «یک پهنه یک راه » با بیان اینکه چینی ها با تحرکات نظامی خود دنبال مقابله با آمریکا هستند، اظهار کرد: البته آمریکا هم بیکار ننشسته و دنبال مهار چین است. چین هم بدش نمی آید برای آمریکا شاخ و شانه بکشد. چینی ها فقط در درآمد سرانه از آمریکا عقب هستند. 

وی با اشاره به مسیرهای جاده ابریشم ادامه داد: چین علاقمند است که از دوران شکست های گذشته خود جدا شده و امپراتوری جهان شمولی داشته باشد بنابراین سیاست راه ابریشم و درهای باز را دنبال می کنند. احیای جاده ابریشم از سال۲۰۱۳ مهمترین سند چین است و در واقع هدف پنهان جاده ابریشم یکپارچگی سرزمینی و افزایش امنیت چین و مقابله با آمریکا است. آنها نگران محروم شدن از دریا به دلیل برتری نظامی آمریکا در دریا هستند بنابراین به جاده ابریشم فکر می کنند. آنها دنبال به چالش کشیدن هژمونی دلار هستند.

 عشقی با اشاره به اینکه تاکنون در مسیر احیای جاده ابریشم دو هزار پروژه در دست اقدام و ۶۰۰ پروژه تکمیل شده است، گفت: هدف چین در خاورمیانه تامین امنیت انرژی، حفظ ثبات و امنیت مرزهای غربی چین و نمایش قدرت رقابت با غرب است. در حال حاضر عربستان جایگاه ایران در تامین نفت چین را گرفته است. ایران در پروژه جاده ابریشم تعریف شده است و پروژه هایی در ایران از سال۲۰۱۶ در حال انجام است. ایران در خاورمیانه جایگاه بی بدیلی دارد و اجرای جاده ابریشم موجب بهبود تجارت و صادرات ایران خواهد شد. با این حال تلاش هایی می شود ایران از مسیر جاده ابریشم حذف شود.


( ۳ )

نظر شما :

ناشناس ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۰:۴۸
احیای مسیر ترانزیت ریلی راه ابریشم از طریق اتصال چین به پاکستان و در ادامه به ایران !!! بهترین راه برای دور زدن تحریم های آمریکا و غرب (بانکی ، بیمه و کشتیرانی ، بنادر !) و صادرات حجیم در بازارهای داخلی و تجرات با تجار و بانک های داخلی چین و هند و روسیه و ... است !! (همان کاری که ایران در عراق انجام می دهد !!) فقط لازمه اصلی این کار افزایش سریع اتصلات و زیرساخت ها و بازاندازها ریلی و افزایش تولید و داخلی سازی تولید لوکوموتیو و شاسی و مانتیر است !!!