یک پیروزی مهم برای تهران

ایران می تواند اس - ۴۰۰ بخرد

۰۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۰ کد : ۲۰۰۲۷۹۵ اخبار اصلی خاورمیانه
براساس ارزیابی های گوناگون، ۱۳ کشور خواهان خرید سامانه اس – ۴۰۰ هستند – حتی، به رغم خطر تحریم توسط امریکا که در خصوص آن، واشنگتن سخن گفته است. در میان آنها، می توان به عربستان سعودی، قطر، الجزایر، مراکش، مصر، ویتنام و عراق اشاره کرد.
ایران می تواند اس - ۴۰۰ بخرد

نویسنده: آلکسی کوزاچنکو

دیپلماسی ایرانی: احتمال دارد که سامانه های موشکی اس – 400 «تریومف» روسی در اختیار نیروهای مسلح ایران قرار بگیرد. سخنان رسمی در این خصوص ایراد نشده، اما کارشناسان معتقدند که ایران می تواند این سامانه موشکی روسی را یا به صورت مستقیم از روسیه و یا از طریق کشور میانجی مانند چین خریداری کند. در حال حاضر، هیچ چیزی نمی تواند مانع از خرید اس – 400 توسط ایران شود، زیرا سازمان ملل متحد تحریم های تسلیحاتی اعمالی علیه ایران را لغو کرده است.

صادرات سامانه اس – 400 رو به توسعه است. نخستین کشوری که این سامانه را خریداری کرد، چین بود. دو سامانه موشکی اس – 400 نیز در اختیار بلاروس قرار گرفته است. هند و ترکیه نیز قراردادهای خرید این سامانه را امضا کرده اند. عربستان سعودی با روسیه در خصوص خرید سامانه اس – 400 به توافق رسیده بود. اما این کشور عربی به خاطر خطر تحریم از سوی امریکا از خرید این سامانه امتناع کرد. مغرب نیز از خرید احتمالی سامانه اس – 400 سخن می گوید.

براساس ارزیابی های گوناگون، 13 کشور خواهان خرید سامانه اس – 400 هستند – حتی، به رغم خطر تحریم توسط امریکا که در خصوص آن، واشنگتن سخن گفته است. در میان آنها، می توان به عربستان سعودی، قطر، الجزایر، مراکش، مصر، ویتنام و عراق اشاره کرد.

سامانه اس – 400 «تریومف» سامانه زمینی و موشکی روسیه با برد بالا و برد متوسط است. این سامانه قادر است به صورت همزمان حداکثر 36 هدف را با هدایت حداکثر 72 فروند موشک مورد هدف قرار دهد. براساس معیار «قیمت و کارایی»، این سامانه موشکی جدید در مقایسه با مدل قبلی اش، اس – 300 ارجحیت دارد.

سامانه اس – 400 تنها سامانه ای است که می تواند از چندین موشک قدیمی و جدید استفاده کند. سامانه اس – 400 امکان ایجاد پدافند ضد هوایی سلسله ای را فراهم می سازد، شعاع های انهدام را گسترش می دهد و از چشم اندازهای قابل توجهی برای نوسازی برخوردار است. برد شناسایی هدف توسط سامانه اس – 400 حدود 600 کیلومتر است.

منبع: آرگومنتی ای فاکتی (روسیه)/ تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اس - 400 اس - 300 ایران و روسیه روسیه سامانه دفاع موشکی سامانه دفاع موشکی اس-300 خرید تسلیحاتی ایران


( ۳۸ )

نظر شما :

زیتون ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۳:۴۲
آقای آلکسی کوزاچنکو خودتی و خودشه(دیپلماسی ایرانی) .....باور ایرانی معادل اس 400 است ....روغن ربخته را نذر امام زاده میکنی ....خط تولید سوخو35 را میخواهیم دادی دادی ندادی منتظر عواقبش باش .....از سوریه می اندازیمت بیرون ...همونطوری که امریکا را از افغانستان و عراق بیرون کردیم......
اشکان ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۹
در جنگهای سوریه لیبی و قره باغ همگان نا کارآمدی تسلیحات روسی را دیدند
خسرو ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۰۲
با توجه به خرید این سامانه توسط رقبای منطقه ای ، ایران هم باید این سامانه و یا مشابه های انرا تهیه کند ، اگر ساخت داخل باشد که عالی میشود
ابراهیم قدیمی ۰۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۷
فکر نون کن که خربزه اب است۔اب هم ضروری است ولی نون هم واجب است۔
به زیتون ۰۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۰:۴۹
فیلم هندی زیاد می بینی؟ با این تهدیدی که کردی سوخو ۵۷ میده
میانجی ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۰:۰۴
ایران به اس 400 نیاز ندارد اکثر سامانه های پدافندی ایران مشابه سامانه اس 400 است ایران به انواع خاصی از موشکها زمین به هوا نیاز دارد که برای تامین ان تلاش میکند