تهدید روسیه همچنان جدی است

جنگ اعصاب در کی‌یف در برابر رفتارهای خصمانه مسکو

۰۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۰۹۳۷۴ اخبار اصلی اروپا
در نظرسنجی اخیر مؤسسه بین المللی جامعه شناسی در کی یف، یک سوم اوکراینی ها و ۲۲ درصد داوطلبان مقاومت مدنی می گویند که آماده اند برای مقاومت در برابر مداخله روسیه سلاح به دست گیرند. قطعا هزینه انسانی چنین تهاجمی برای مسکو بسیار بالا خواهد بود.
جنگ اعصاب در کی‌یف در برابر رفتارهای خصمانه مسکو

نویسنده: سیلوی کوفمن

دیپلماسی ایرانی: اوکراین که از سال 2014 با مسکو درگیر است، بحران اخیر التهاب ژئوپلیتیک را با حیرت خاصی مشاهده می کند. رهبران و مردم اوکراین، بدون این که حمله ای در مقیاس وسیع را در حقیقت باور کنند، می گویند که آماده مقاومت هستند.

جنگ اعصاب  در اوکراین با فشار نظامی نیروهای روسی که به مدت سه ماه با یکصد هزار نیرو در مرز شرقی اوکراین جمع شده اند و با تنش روسیه و امریکا و اظهارات متناقض غرب در مورد این موضوع تقویت شده است.

اوکراینی‌ها به خوبی درک کرده‌اند که رویارویی کنونی بین امریکا و متحدانش از یک سو و روسیه از سوی دیگر بسیار فراتر از سرنوشت خودشان است. آنها با حیرت خاصی این افزایش ناگهانی التهاب ژئوپلیتیک بر سر اوکراین را مشاهده می کنند، گویی غرب در حال کشف جنگی است که برای آنها از زمانی آغاز شد که مسکو کریمه را ضمیمه و با تکیه بر شبه نظامیان محلی طرفدار روسیه به بخشی از دونباس حمله کرد.

در نظرسنجی اخیر مؤسسه بین المللی جامعه شناسی در کی یف، یک سوم اوکراینی ها و 22 درصد داوطلبان مقاومت مدنی می گویند که آماده اند برای مقاومت در برابر مداخله روسیه سلاح به دست گیرند. قطعا هزینه انسانی چنین تهاجمی برای مسکو بسیار بالا خواهد بود.

 در حالی که فشار نظامی بر مرزهای اوکراین افزایش می یابد، پیش بینی می شود در کوتاه مدت عملیات بی ثبات سازی، دادن اطلاعات نادرست و حملات سایبری بیشتر شود.

 فرضیه دیگر عملیات جدید در شرق اوکراین است. ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در مصاحبه با واشنگتن پست هشدار داد: «اگر روسیه تشدید تنش را انتخاب کند، بدیهی است که این کار را در سرزمین هایی انجام خواهد داد که مردم از لحاظ تاریخی روابط خانوادگی با روسیه دارند.» وی با بیان این که «خارکوف» به بهانه «حفاظت از جمعیت روسی زبان» ممکن است اشغال شود، گفت: چنین عملیاتی در شهر بیش از یک میلیون نفری ناگزیر باعث ایجاد «جنگ گسترده» خواهد شد.

منبع: لوموند / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اوکراین روسیه روسیه و اوکراین جنگ اوکراین حمله روسیه به اوکراین روسیه و اروپا ولودیمیر زلنسکی ولادیمیر پوتین


( ۸ )

نظر شما :

اشکان ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۵
پوتین حتی با تبلیغات جنگ نیز بازی را میبازد و برخورد او با رییس جمهور ایران نیز ناشی از فرسودگی روانی اخیر میباشد اما دشمن و رقیب اصلی روسیه غرب نیست بلکه چین میباشد که مقام دومین قدرت نظامی را به چین باخته است و پوتین عزم جهانی و آمریکا و ناتو را با ونزوئلا و ایران و یمن و سوریه اشتباه گرفته و در موضع اعمال دیکته به آنها نیست و این اشتباه از سوی پوتین بعید بود اما اگر حمله نظامی نیز بکند حکم خودکشی سیاسی پوتین خواهد بود و در صورت جمله نظامی اقتصاد مواجه با مشکل (تورم بالابورس با نمودار سرپایین ) نارضایتی داخلی را نیز پیش رو خواد داشت