لاپید: روابط ایران و روسیه "خطری جدی" برای اسرائیل است

۳۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۳ کد : ۲۰۱۵۳۴۹ سرخط اخبار

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی تاکید کرد که روابط تهران و مسکو خطری جدی برای این رژیم است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، یائیر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روابط ایران و روسیه را خطری جدی برای این رژیم و تمام جهان خواند.

وی در گفت‌وگو با شبکه "آر تی وی آی" تاکید کرد که روابط میان کشورهای مختلف یک روند پیچیده است، ما بر این باوریم که روابط ایران و روسیه نه تنها یک مشکل خطرناک برای اسرائیل است بلکه خطری برای اوکراین، اروپا و تمام جهان است.

لاپید مدعی شد که ایران یک کشور تروریستی خطرناک است و روسیه با آن تعامل دارد و تمام دنیا را در معرض خطر قرار می دهد.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ادامه با طرح ادعای استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین اعلام کرد که این امر کاملا غیرقابل قبول است.

بر اساس این گزارش، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا در توییتی با اشاره به تحریم‌های اعمال شده جدید این اتحادیه علیه ایران نوشت: اتحادیه اروپا امروز تدابیر محدودکننده در جواب به ارسال و استفاده از پهپادهای ایرانی توسط ایران اتخاد کرد. اتحادیه اروپا ارسال پهپاد ایرانی به روسیه و استفاده مرگبار آن‌ها در جنگ علیه اوکراین را محکوم می‌کند.

شورای اروپا در وبسایت رسمی خود از اعمال تحریم علیه سه شخص و یک نهاد به اتهام "ارسال پهپاد به روسیه برای شرکت در جنگ علیه اوکراین" خبر داده بود.

شورای اروپا اعلام کرد که تحریم‌های امروز اتحادیه اروپا نشان‌دهنده عزم این اتحادیه در ارائه پاسخ سریع و قاطع به اقدامات ایران در حمایت از ستیزه‌جویی‌های روسیه علیه اوکراین است.

وبسایت شورای اروپا در ادامه نوشت: اموال کسانی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند بلوکه خواهد شد و اشخاص و شرکت‌های اتحادیه اروپا از تامین مالی آن‌ها منع خواهند شد. اشخاص تحت تحریم قرار گرفته همچنین از سفر به کشورهای عضو اتحادیه منع خواهند شد.

این شورا در ادامه از آمادگی خود برای اعمال تدابیر محدودکننده علیه دو شخص و دو نهاد دیگر خبر داد.

این تحریم‌ها در پی اعاهای مطرح‌شده از سوی برخی مقامات کشورهای اروپایی، مبنی بر این‌که از پهپادهای ایرانی که سال‌ها قبل به روسیه تحویل داده شده‌اند، در جنگ علیه اوکراین استفاده شده مطرح می‌شود و این در حالی است که ایران قویاً مخالف جنگ و تسلیح هر یک از طرفین جنگ بوده و هست و به مقامات اوکراین گفته‌ است چنانچه سندی در خصوص استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین وجود دارد، ارائه کنند.

البته ایران سال‌هاست که با روسیه همکاری دفاعی دارد، اما از جنگ علیه اوکراین حمایت نکرده و هیچ‌یک از تسلیحات ایرانی را در اختیار روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین قرار نداده‌ است.

اقدام اخیر شورای وزیران اتحادیه اروپا در  ارتباط با ایران بر مبنای مجموعه‌ای از اطلاعات غلط صورت گرفته است و ایران پیش‌تر در این خصوص هشدار داده بود که در حال بررسی پاسخ متناسب و متقابل نسبت به این اقدام اتحادیه اروپا است. 


( ۲ )

نظر شما :

سعید ۳۰ مهر ۱۴۰۱ | ۱۵:۵۹
در جهانی زندگی میکنیم که همه چیز آن وارونه و در ذختلاف 180 درجه ای با حقایق است. رژیم های تروریستی غربی، اسرائیل و عربستان ایران را تروریست می خوانند!! در چنین دنیای وارونه ای بدون سیاستی تهاجمی و شجاعت و سلاح هسته ای نمی شود زندگی کرد.