خیز گروه تبر ابراهیم؟

ایران در کجای حمله سایبری به عربستان قرار دارد؟

۲۱ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۱۵۷۷۶ اخبار اصلی خاورمیانه
گروه هکری به نام «تبر ابراهیم» اسناد محرمانه وزارت داخلی عربستان سعودی را هک و در فضای اینترنت منتشر کرد.  این اسناد از نظر افشای هماهنگی عربستان سعودی با اسرائیل و همچنین فوق محرمانه بودن بسیاری از اطلاعات و نشانی اماکن محرمانه و تصاویر دوربین های مدار بسته سعودی اهمیت دارد.
ایران در کجای حمله سایبری به عربستان قرار دارد؟

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: گروه هکری به نام «تبر ابراهیم» اسناد محرمانه وزارت داخلی عربستان سعودی را هک و در فضای اینترنت منتشر کرد.  این اسناد از نظر افشای هماهنگی عربستان سعودی با اسرائیل و همچنین فوق محرمانه بودن بسیاری از اطلاعات و نشانی اماکن محرمانه و تصاویر دوربین های مدار بسته سعودی اهمیت دارد.

گروه هکری نامبرد،  وزارت داخلی و تلفن سران عربستان را هک کرده و محتوای تماس‌های آنها با مقامات رژیم صهیونیستی را منتشر کرد. در فایل‌های منتشر شده تلاش برای ایجاد ناامنی و آشوب در ایران توسط آل‌سعود و صهیونیست‌ها به وضوح مشخص است. همچنین هزاران سند محرمانه از وزارت داخلی، مکان های حساس و عوامل تروریستی عربستان سعودی توسط این گروه منتشر شده است.

 گروه هکری «تبر ابراهیم» اعلام کرد این تنها گوشه‌ای از تسلط این گروه به اسناد طبقه بندی آن‌هاست و در بیانیه خود آورده است: «اقدامات رژیم آل سعود که تحت سیطره صهیونیسم جهانی در حال جنگ رسانه‌ای و نیابتی با هدف ایجاد آشوب و تجزیه ایران اسلامی است بر همه آزادگان و متفکران جهان آشکار است.»

بر اساس بیانیه مذکور «این رژیم که همچون گاوی شیرده در خدمت استکبار جهانی است از طریق راه‌اندازی سازمان تروریستی اینترنشنال و حمایت از گروهک‌های تروریست فعال در سیستان و بلوچستان، کردستان و خوزستان، در راس آن‌ها منافقین و داعش، اقدام به هدایت و رهبری عملیات‌های تروریستی نموده و قصد سوریه سازی ایران عزیز را دارد.»

گروه هکری تبر ابراهیم این بیانیه تاکید کرد: «یقینا این اقدامات بی‌پاسخ نخواهد ماند و سیلی سختی از ایران اسلامی و محور مقاومت دریافت خواهند کرد؛ نفوذ به زیرساخت سایبری وزارت امور داخلی آل سعود تنها گوشه کوچکی از دسترسی‌های گسترده در زیرساخت سایبری آن است؛ منتظر سیلی‌های بعدی ما باشید.»

-    فرار رو به جلوی ریاض

چند رزو پیش از این حمله، عربستان سعودی ادعا کرد که ایران یک تهدید بزرگ سایبری برای کشورهای حوزه خلیج فارس محسوب می‌شود. وبگاه عربی العربیه (Al Arabiya) ادعا کرد که ایران یک تهدید امنیت سایبری بسیار واقعی برای عربستان سعودی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است و می‌تواند صنایع کلیدی مانند مخابرات، نفت و گاز را هدف قرار دهد.

براساس این گزارش، آرامکو (Aramco)، غول نفتی عربستان سعودی، در سال ۲۰۱۲ در یکی از بزرگ‌ترین حملات سایبری جهان تا به امروز هک شد. گروه هکری به نام «شمشیر بران عدالت» مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت که به حدود ۳۰ هزار کامپیوتر با هدف توقف تولید نفت و گاز آسیب رساند.

بروس اشنایر (Bruce Schneier)، کارشناس امنیتی و همکار مرکز اینترنت و جامعه برکمن کلاین (Berkman-Klein) در دانشگاه هاروارد، در گفتگو با العربیه انگلیسی مدعی شد: «آنها (ایران) در صحنه جهانی به عنوان یک تهدید حیاتی در سطح بالا دیده می‌شوند. من آنها را خیلی جدی خواهم گرفت.» در این گزارش آمده است که شرکت آمریکایی «CrowdStrike» مستقر در دبی در حال حاضر ۲۰ گروه را در ایران ردیابی می‌کند که می‌توانند منطقه را برای حملات یا جاسوسی سایبری بالقوه هدف قرار دهند.

واشنگتن پست نیز در ماه می همان سال ادعا کرد که ایران در سال ۲۰۲۰ با یک حمله سایبری با هدف اختلال در تأمین آب اسرائیل مرتبط بوده است. با این حال، کارشناسان اظهار داشتند که این حادثه قبل از هر گونه خسارت مهار شد./ایران

کلید واژه ها: ایران عربستان سعودی گروه هکری «تبر ابراهیم»


( ۱۰ )

نظر شما :