بغداد همچنان به دنبال نزدیک کردن روابط تهران و ریاض

۱۲ آذر ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۹ کد : ۲۰۱۶۲۰۰ سرخط اخبار

یک نماینده عراقی اعلام کرد که نخست وزیر این کشور در سفر اخیر خود به تهران بار دیگر بر تداوم تلاش های بغداد برای نزدیک کردن روابط ایران و عربستان تاکید کرده است.

به گزارش ایسنا، مهند الخزرجی، نماینده ائتلاف دولت قانون عراق در گفت‌وگو با شبکه المعلومه تاکید کرد که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در سفر اخیرش به تهران نتایج بسیار مهمی را محقق کرد و بر تلاش های بغداد برای نزدیک کردن رویکردهای ایران و عربستان تاکید کرد.

وی گفت: درحالی که تمام کشورهای منطقه نیازمند  آرامش هستند، سفر السودانی به ایران نتایج سیاسی و نظامی بسیار مهمی را محقق کرد.

الخزرجی تاکید کرد که گام های السودانی در راستای ایجاد ثبات و کاهش تنش از طریق همکاری های بین المللی مشترک، منطقه را از خطر جنگ دور می‌کند.

این نماینده عراقی همچنین خاطرنشان کرد که همکاری های مشترک تهران و بغداد می تواند منجر به ایجاد ثبات در منطقه شود.

وی گفت که السودانی در سفر خود به ایران بر پیروی از سیاست بی طرفی درخصوص مسائل منطقه ای و بین المللی و تداوم در تلاش ها برای نزدیک کردن رویکردهای ایران و عربستان و همچنین کاهش تنش میان کشورهای منطقه تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق اخیرا سفری به تهران داشت و با مقامات ارشد کشورمان از جمله مقام معظم رهبری دیدار و گفت وگو کرد.

علی الفتلاوی، از رهبران چارچوب هماهنگی شیعیان عراق چند روز پیش در اظهاراتی گفت که محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق قصد دارد که سفری خارجی به ایران و عربستان و کشورهای دیگر داشته باشد تا این پیام را برساند که عراق جزو هیچ محوری علیه محور دیگر نیست بلکه به دنبال ایجاد روابط با همه کشورها به طور متعادل است.

وی گفت که السودانی در مورد حملات ایران به اقلیم کردستان، وساطت میان ایران و عربستان و پرونده های اقتصادی دیگر رایزنی خواهد کرد.

این مسئول عراقی با بیان اینکه دولت السودانی مورد استقبال تمام کشورهای منطقه و جهان قرار گرفت گفت: امیدوارم که این دولت در مرحله آتی موفقیت های گسترده ای در پرونده وساطت میان تهران و ریاض محقق کند.

اخیرا نیز فواد حسین، وزیر خارجه عراق در گفت وگو با روزنامه الوطن بحرین در پاسخ به سوالی در خصوص تلاش های بغداد برای نزدیک کردن رویکرد کشورهای همجوار گفت: تلاش‌های عراق برای همه شناخته شده است و به همت این کشور نشست هایی میان ایران و عربستان برگزار شد و اگر دو کشور بار دیگر آماده برگزاری نشست باشند ما نیز آماده کمک در این راستا هستیم.

وی تاکید کرد که عراق تلاش دارد در تمام منطقه امنیت ایجاد کند زیرا این امر به سود همه است و تنش ها در منطقه بر اوضاع داخلی کشورهای دیگر تاثیر می گذارد.

چند روز پیش احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که گفت‌وگوهای ایرانی-سعودی از مرحله امنیتی به مرحله دیپلماتیک رسید و اهمیت این گام نزدیک کردن رویکردها و حل اختلافات میان دو طرف است که در راستای منافع دو کشور و تمام منطقه است.

سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور برای ایجاد فضای مثبت و نزدیک کردن رویکردها تلاش می کند و آخرین نشست ایران و عربستان در بغداد و تحت نظارت وزارت خارجه برگزار شد.

وی گفت که ما همچنان میان دو طرف هماهنگی ایجاد می کنیم تا امکان برگزاری نشست های آتی و رسیدن به توافقات بیشتر فراهم شود.

پیش از این عبدالرحمن الجمعه، نماینده دائم عربستان در اتحادیه عرب در حاشیه نشست این اتحادیه در کشور الجزایر در گفت‌وگو با شبکه الشرق گفت که ایران همسایه ما است و عربستان همواره برای رسیدن به توافق با ایران دستش به سوی این کشور دراز است؛ توافقی که به موجب آن، آن چه اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهای عربی خواند، متوقف شود.

پیش تر محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق در اولین نشست خبری خود گفت که امیدوار به تداوم میزبانی از گفت‌وگوهای ایران ‌ و عربستان در بغداد در دوره نخست‌وزیری‌اش است.

وی تاکید کرد که پیام هایی مبنی بر اهتمام به تداوم تلاش‌های بغداد برای تسهیل گفت‌وگو میان ریاض و تهران دریافت کرده است.

السودانی بدون پرداختن به جزئیات گفت: از ما درخواست شد که به این تلاش ها ادامه دهیم.

همچنین عبداللطیف رشید - رئیس جمهور جدید عراق، در گفت‌وگو با شبکه قطری الجزیره گفت که کشورش به میانجیگری میان عربستان و ایران ادامه می دهد و نشست ها ادامه دارد اما نتایج در دست دو کشور است.

همچنین علی اکبر ولایتی - مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، در گفت‌وگو با شبکه المیادین درخصوص روابط ایران و عربستان  تاکید کرده بود که ما همسایه عربستان هستیم و باید با هم همزیستی کنیم؛ بنابراین سفارتخانه‌های دو کشور باید فعال باشند تا مشکل از طریق بهتری حل شود.

ولایتی اضافه کرده بود که ما همچنین از کشور دوست و برادر، عراق، حمایت می‌کنیم و امیدواریم نقش تاریخی این کشور بازگردانده شود.

بر اساس این گزارش، ایران و عربستان تا کنون پنج دور مذاکرات در بغداد برگزار کردند و قرار است دور ششم نیز برگزار شود.


نظر شما :