پزشکیان: برای ایران؛ «تعهد می‌دهم»

۰۳ تیر ۱۴۰۳ | ۱۷:۰۷ کد : ۲۰۲۶۷۶۳ سرخط اخبار

«مسعود پزشکیان» نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌گوید تعهد می‌دهد که «منافع ملی را قربانی منافع شخصی و جناحی» نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هشتم تیرماه سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود و در روزهای اخیر رقابت ۶ نامزد این انتخابات یعنی مسعود پزشکیان، «مصطفی پورمحمدی»، «سعید جلیلی»، «علیرضا زاکانی»، «امیرحسین قاضی‌زاده» و «محمدباقر قالبیاف» در فضای حقیقی و مجازی شدت گرفته است.

این نامزدها در سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای تلویزیونی خود به تشریح مواضع و دیدگاه‌هایشان در حوزه‌های مختلف داخلی و سیاست خارجی می‌پردازند و سعی می‌کنند افق فکری خود را در این زمینه برای مردم ترسیم و تشریح و در همین چارچوب آرای آن‌ها را به سمت خود جلب کنند.

البته با توجه به ترسیم سیاست‌های کلان کشور در حوزه سیاست خارجی در حوزه‌های بالادستی از جمله شورای عالی امنیت ملی، بیشتر حوزه اختیارت دولت‌ها در این عرصه  در حیطه مسائلی چون تعیین اولویت‌ها و همچنین تدوین راهکارها و استراتژی‌ها در نحوه پیشبرد سیاست‌های کلان کشور است.

در همین چارچوب در گزارش‌های جداگانه‌ای، مرور کوتاهی بر روی مهم‌ترین دیدگاه‌های نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در حوزه سیاست خارجی  و تحولات جهانی خواهیم داشت.

بخش اول این گزارش که مربوط به دیدگاه‌های مصطفی پورمحمدی در حوزه سیاست خارجی است را اینجا بخوانید.

پزشکیان از جمله نامزدهای این دور از انتخابات است که در بیان مواضع و دیدگاه‌های خود به موضوع سیاست خارجی توجه ویژه‌ای داشته و افرادی چون «محمد جواد ظریف»، «عباس عراقچی»، «مجید تخت‌روانچی» که در دولت‌های دهم و یازدهم حضور داشتند، در کنار او هستند.

این کاندیدای انتخابات سه‌شنبه هفته گذشته ۲۹ خردادماه به همراه محمد جواد ظریف و مهدی سنایی، وزیر امور خارجه دولت «حسن روحانی» و سفیر پیشین ایران در روسیه در برنامه میزگرد سیاسی برای بیان دیدگاه‌هایش در عرصه سیاست خارجی حضور یافت  و به صورت مبسوط به بیان دیدگاه در این حوزه پرداخت و گفت «سیاست خارجی ما تحول‌گرا، واقع‌گرا، تعامل‌گرا و توسعه‌گرا خواهد بود».

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان این که «راهنمای سیاست خارجی ما منافع مردم ایران خواهد بود»، تصریح کرد: در سیاست خارجی شعارهای دهن پرکن که جیب مردم را خالی کند، شعارهایی که مردم را از قافله توسعه عقب بیندازد و مردم را گرفتار تامین دارو و صنایع ملی را گرفتار تامین مواد اولیه و آخرین فناوری کند، نخواهم داد.

او همچنین گفت: در سیاست خارجی توسعه کشور را پیگیری خواهم کرد و می‌خواهم از زندگی حداقلی و صرفا تامین معیشت بخور نمیر مردم ایران به زندگی شایسته‌ای برسیم که در آن همه مردم فرصت رشد، خلاقیت و بالندگی داشته باشند. نمی‌خواهم در دنیا منزوی باشیم که جوانان ما حسرت زندگی دیگران را بخورند، در فکر مهاجرت باشند و پدر و مادرشان باقی عمر را در دلتنگی و حسرت دیدار فرزندان و نوه‌هایشان سپری کنند. فقط همین یک ایران را داریم و چاره‌ای نداریم جز اینکه آن را برای خود و فرزندانمان آباد و سربلند بسازیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که بر انجام مذاکرات و احیای برجام در چارچوب سیاست‌های کلان نظام تاکید دارد، در ادامه اظهارات خود در این برنامه تلویزیونی گفت: برای من دیپلماسی، مذاکره و توافق ذلت نیست بلکه یک راه معقول و کم هزینه برای رسیدن به عزت است؛ ما دیگر فرصت نداریم  درحالی که کشورهای منطقه با شتاب در حال توسعه هستند، در بهترین حالت درجا بزنیم؛ ما می‌خواهیم در لبه فناوری جهانی حرکت کنیم و از هوش مصنوعی تا بهترین صنایع جهانی را به مردم خود ارائه کنیم؛ چراکه مردم ایران شایسته زندگی بهتر و جایگاه شایسته‌تری هستند و با سیاست خارجی واقع گرا و تحول آفرین در این مسیر از ظرفیت‌های انسانی، تمدنی و جغرافیایی و سیاسی کشور برای پیشبرد منافع ملی و سربلندی ایران استفاده خواهم کرد.

پزشکیان با اعتقاد بر این که «ادامه تحریم‌ها باعث تقویت کاسبان تحریم و فساد می‌شود»، در همین چارچوب تاکید کرد: با تحریم شاید بتوان زنده ماند، اما نمی‌شود پیشرفت کرد؛ با حضور گسترده مردم در انتخابات قوی‌ترین برگ برنده را در مذاکرات به دست خواهیم آورد. ان‌شاءالله با پشتوانه مردمی، احیای برجام، رفع تحریم‌ها و دیگر موانع بانکی مانند FATF شدنی خواهد بود؛ در طول تاریخ دیپلماسی سازنده و تعامل گسترده یا جهان همواره برگ برنده ایران بوده است و ما با الهام از تاریخ از این نقطه قوت استفاده خواهیم کرد. دستگاه دیپلماسی با عقلانیت، خلاقیت و شجاعت پیکسل تعامل با جهان و تامین منافع ایران و نیازهای مردم ایران خواهد بود؛ در این راستا سیاست خارجی ما تحول‌گرا، واقع‌گرا و تعامل‌گرا و توسعه‌گرا خواهد بود.

 او همچنین در تشریح برنامه‌های خود در حوزه سیاست همسایگی گفت: تحت هیچ شرایطی تقویت و گسترش روابط همه جانبه با همسایگان را کنار نمی‌گذاریم و روابط و چالش‌ها با همسایگان را بر اساس اشتراکات مدیریت خواهیم کرد. قائل به ایجاد یک منطقه قوی هستیم که بستر مناسبی برای تامین امنیت و توسعه ما و کشورهای همسایه باشد. معتقدم کشورهای برادر و همسایه نباید منابع ارزشمند خود را صرف رقابتهای فرسایشی و تنش کنند. اگر ما یک منطقه قوی داشته باشیم و منابع خود را در جهت رفع تنش و هم افزایی و توسعه بکار ببریم، قدرت‌های فرامنطقه‌ای و بیگانگان در منطقه مسلط نخواهند شد و باید با کشورهای همسایه پیمان عدم تعرض امضا کنیم و به سمت پیوند زدن منافع مشترک گام برداریم.

یکی از مسائل مهم در حوزه دیپلماسی کشور، پیشبرد سیاست خارجی متوازن در تعامل با جهان غرب و شرق است موضوعی که طی سال‌های گذشته یکی از مسائل مورد مناقشه بین تحلیلگران در بررسی سیاست های خارجی دولت های یازدهم، دوازدهم و سیزدهم بود؛ چنان که عده‌ای بعضا این دولت‌ها را متهم به غرب‌گرایی و شرق‌گرایی کرده‌اند، موضوعی که از سوی این دولت‌ها همواره رد شده و بر اجرای سیاست نه شرقی و نه غربی و حفظ استقلال کشور تاکید کرده‌اند.

پزشکیان، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «روابط راهبردی، متوازن و دوسویه با چین و روسیه را دنبال خواهیم کرد»، افزود: در شرایط سیاست خارجی تک گزینه‌ای روابط با چین و روسیه هم پیشرفتی نداشته است؛ با برداشتن تحریم‌ها، همکاری‌ها در سازمان‌های اکو، شانگهای، بریکس و اوراسیا را گسترده‌تر و عملیاتی خواهیم کرد. بی تردید اروپا نقش راهبردی و سازنده ایران را در دولت ما به رسمیت خواهد شناخت؛ ما خواهان روابط خوب با اروپا بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر هستیم. نداشتن رابطه سیاسی با آمریکا نباید به تنش و تشنج هزینه‌آفرین بینجامد. ما انتخاب‌های ایران را در سیاست خارجی متنوع می‌کنیم تا هیچ کس دیدگاه و منافع ایران را نادیده نگیرد؛ از دل مناسبات کلان بین‌المللی پیگیر منافع ملی ایران خواهیم بود.

او همچنین در بخشی از صحبت‌های خود در ارتباط با موضوع کریدورها و مسیرهای ارتباطی عنوان کرد: قرار بود تحریم‌ها را دور بزنیم اما الان کریدورها و مسیرهای ارتباطی منطقه ما را دور زده‌اند. حذف ایران از بازارهای انرژی و مسیرهای ترانزیتی را متوقف و مزیت نسبی ایران در این حوزه‌های حیاتی را بازسازی خواهیم کرد؛ ایران را بخشی از راه حل مسائل جهان خواهیم کرد و نه بخشی از مشکل؛ ایران می‌تواند برهم زننده بازی دیگران باشد.

این قسمت از صحبت های پزشکیان با انتقاد مهدی صفری معاون دیپلماسی سیاست خارجی وزارت  امورخارجه مواجه شد چنان که او در اظهاراتی در یک نشست مطبوعاتی گفت: «در روزهای اخیر برخی بیان کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران ترانزیت را از دست داده است در حالی که ترانزیت ما در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۱ حدود ۵۸ درصد افزایش یافته و ما سال گذشته ۱.۲ میلیارد دلار حق گمرکی ترانزیت داشتیم».

پزشکیان همچنین در بحشی دیگر از صحبت‌های خود در تشریح سیاست خارجی دولت خود با بیان این که «دعواهای جناحی و سیاسی را یکی از مضرترین آفات سیاست خارجی می‌دانم و معتقدم که سیاست داخلی باید پشتوانه سیاست خارجی باشد نه بلای جان آن»، گفت: تعهد می‌دهم که هیچ گاه منافع ملی را قربانی منافع شخصی و جناحی نخواهم کرد؛ من سیاست خارجی را یک امر ملی می‌دانم و از دستاوردهای آن برای کسب امتیاز سیاسی یا تحقیر جناح رقیب استفاده نخواهم کرد و تمام جناح‌ها و جریانات سیاسی را شریک دستاوردهای دولتم خواهم کرد و برای رسیدن به اهداف بلند کشورمان یک دولت ملی تشکیل خواهم داد و بستری برای همکاری، هم‌اندیشی و هم افزایی همه جریانات فراهم خواهم کرد.


( ۲۰ )

نظر شما :