رسوایی مالی بی سابقه در امریکا

۰۵ مرداد ۱۳۸۸ | ۱۵:۴۶ کد : ۵۲۳۹ آمریکا
پلیس آگاهی فدرال ایالات متحده امریکا در یک حرکت ضربتی در دو ایالت نیوجرسی و نیویورک ۴۴ نفر را به جرم فساد مالی، پولشویی و رشوه‌خواری دستگیر کرد. از این تعداد ۲۹ نفر سیاستمدار و کارمند دولت و 5 تن خاخام بوده‌اند.
رسوایی مالی بی سابقه در امریکا
پلیس آگاهی فدرال ایالات متحده امریکا در یک حرکت ضربتی در دو ایالت نیوجرسی و نیویورک ۴۴ نفر را به جرم فساد مالی، پولشویی و رشوه‌خواری دستگیر کرد. از این تعداد ۲۹ نفر سیاستمدار و کارمند دولت و 5 تن خاخام بوده‌اند.

 پلیس آگاهی فدرال امریکا (FBI) در نیوآرک در ایالت نیوجرسی، در یک کنفرانس مطبوعاتی خبر از دستگیری این ۴۴ نفر داد. این سازمان مخفی فدرال اعلام کرد، در همان روز دستگیری علیه این افراد اعلام جرم شده است.

اتهام این افراد رشوه سیاسی، پولشویی و تجارت با کمک‌های مالی به سازمان‌های خیریه است. پلیس فدرال در یک عملیات گسترده علیه موارد کلاهبرداری و فساد مالی در روز پنجشنبه ۲۳ ژوئیه مبادرت به دستگیری ۴۴ نفر کرد که ۲۹ تن از آنها جزء سیاستمداران و کارمندان دولت و ۵ تن نیز روحانی خاخام یهودی بوده‌اند. این عملیات به دو ایالت نیوجرسی و نیویورک محدود می شد.

پس از این عملیات پلیس فدرال شهردارهای سه شهر هوبوکن، سیکاسوس و ریجفیلد در ایالت نیوجرسی و دو نماینده کنگره‌ امریکا را به طور موقت بازداشت کرد.

همچنین هم‌اکنون ۱۵ عضو یک حلقه‌ بین‌المللی پولشویی در بازداشتگاه تحقیقاتی به سر می‌برند که ۵ خاخام از جماعت یهودی منطقه‌ بروکلین در نیویورک و منطقه‌ دیل در نیوجرسی در میان آنها هستند.

یک شاهد اصلی حلقه‌ واسط تمام این موردها بوده است. این فرد به هنگام نقد کردن یک چک جعلی میلیونی لو رفته است. وی پس از دستگیری برای همکاری با پلیس فدرال اعلام آمادگی کرده بود.

وی به مأموریت از سوی پلیس فدرال، خود را یک تاجر ورشکسته‌ معرفی می‌کرده است که تلاش می‌کند پول خود را از دست ادارات دولتی نجات دهد و پنهان کند.

به گزارش پلیس فدرال امریکا، بدین ترتیب این فرد وارد یک حلقه‌ پولشویی می‌شود که خاخام‌ها آن را سازماندهی می‌کردند. آنها چک این فرد را می‌گرفتند و پس از کسر دستمزد خود به وی پول نقد می‌دادند.

از قرار معلوم منابع پول‌های نقد در اسرائیل و سوئیس بوده‌اند. پول‌ها از طریق سازمان‌های خیریه شسته می‌شدند.

در این رابطه مرد دیگری نیز که از طریق شاهد اصلی پلیس لو رفته، دستگیر شده است. این فرد مظنون است که چک‌های کمک مالی به سازمان‌های خیریه را به بهای ارزان می‌خریده و بعد گران‌تر می‌فروخته است.

نقش دیگر شاهد اصلی این بوده که با عنوان صاحب یک شرکت بزرگ خود را به سیاستمداران و کارمندانی که مظنون به فساد مالی بودند، نزدیک می‌کرده و به آنها پیشنهاد می‌داده است، در قبال پرداخت پول، آنها نیز تصمیم‌های سیاسی به نفع شرکت این فرد بگیرند. این چنین بود که به گفته پلیس فدرال اداره آگاهی توانسته بود به یکی از هدف‌هایش دست یابد.

رالف مارا دادستان فدرال ایالت نیوجرسی در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «آنها داوطلبانه حاضر بودند خود را بفروشند. فساد مالی برای آنها یک شیوه‌ زندگی بود».


نظر شما :