نصرالله: پهپاد ساخت ایران بود، ما فرستادیم

۲۱ مهر ۱۳۹۱ | ۰۴:۴۱ کد : ۱۹۰۷۸۷۱ سرخط اخبار

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد پهپاد پنج روز پیش را نیروهای حزب الله بر فراز اسرائیل به پرواز در آورده اند.

به گزارش «تابناک»، نصرالله همان گونه که وعده داده شده بود، شامگاه امروز پنج شنیه در مورد پهپادی که در روزهای اخیر مسئول آن مورد حدس و گمان کارشناسان و مقامات سیاسی بود، سخن گفت.

وی ضمن بر عهده گرفتن این عملیات افزود که این نه اولین باری است که مقاومت از پهپادها استفاده کرده است و نه آخرین بار خواهد بود. وی کسب اطلاعات شناسایی از سرزمین های اشغالی را حق حزب الله دانست و مدعی شد حزب الله توانایی دسترسی به همه سرزمین های اشغالی را دارد. وی اعلام کرد آنچه که آشکار شده است، بخش کوچکی از تواناییهای حزب الله است و بخش بزرگتر این تواناییها پنهان مانده است. وی اظهار داشت این پهپاد ساخت ایران بوده است اما جوانان حزب الله آن را مونتاژ کرده اند.

در حالی که پیش از این مقامات اسرائیل مدعی شده بودند که این پهپاد از جانب دریای مدیترانه وارد حریم هوایی سرزمین های اشعالی شده است، اما سید حسن نصرالله اعلام کرد که این پهپاد از لبنان و از مسیر غیر مستقیم به پرواز درآمده و سپس از سمت جنوب وارد سرزمین های اشغالی شده است. وی افزود که هدف قرار گرفتن این پهپاد برای ما امری طبیعی بود اما مهم آن است که قبل از هدف قرار گرفتن، صدها کیلومتر در محیطی پر از رادارها و سیستم دفاع هوایی اسرائیل پرواز کرد و بر فراز تاسیسات حساس اسرائیل و از جمله دیمونا پرواز کرد.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل امروز در مسافرتی داخلی، پذیرفت که حزب الله مسئول ارسال این پهپاد بوده است و با وجود این که بروز این حادثه چالشی جدی نسبت به توان دفاعی و امنیتی اسرائیل دانسته شد اما مقامات اسرائیلی کماکان مدعی هستند که توانایی دارند تا از حریم خود در دریا، خشکی و آسمان حفاظت کنند.

این در حالی است که جنگل یاتیر، محلی که این پهپاد توسط جنگنده های اسرائیلی هدف قرار گرفت با مرز لبنان و سرزمین های اشغالی حدود دویست کیلومتر فاصله مستقیم دارد.حزب الله به یاد یکی از مجاهدانش که در زمینه پهپادها فعالیت می کرده است، نام این عملیات را عملیات "شهید حسن ایوب" نامیده و قصد دارد از این پس این پهپاد را پهپاد ایوب بنامد. پیش از این نیز حزب الله در چندین مورد و از جمله در جنگ 33 روزه، تلاش کرد تا از پهپادها در مبارزه با اسرائیل استفاده کند.

 

کلید واژه ها: پهپاد حزب الله اسرائیل سرزمین سرزمین های اشغالی پرواز اشغالی


نظر شما :