بشار اسد: اردوغان خود را خلیفه عثمانی می داند

۲۰ آبان ۱۳۹۱ | ۱۵:۱۶ کد : ۱۹۰۸۹۵۴ سرخط اخبار

بشار اسد رییس جمهوری سوریه در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی روسیه بار دیگر نوک تیز حملات انتقادی خود را متوجه دولت ترکیه کرد.

به گزارش عصر ایران اسد در مصاحبه با شبکه روسی " راشیا تودی" با رد احتمال درگیری نظامی بین کشورش و ترکیه ، دولت آنکارا را مسئول تشدید تنش بین دو کشور خواند.

رییس جمهوری سوریه گفت: "درگیری نظامی بین دو کشور محتمل نیست چون اکثریت مردم ترکیه جنگ نمی خواهند.بین مردم دو کشور ترکیه و سوریه اختلاف نظری وجود ندارد. این به خاطر سیاست های دولت ترکیه است که اختلاف نظر بین حکومت های دو کشور به وجود آمده است."

اسد گفت: پس از حملات متعدد از خاک سوریه به مناطق مرزی ترکیه پیشنهاد تشکیل کمیته تحقیق مشترک ارتش های دو کشور برای بررسی این موضوع را دادیم اما مورد استقبال طرف ترک قرار نگرفت.

اسد در ادامه با اشاره به اینکه دولتمردان آنکارا در تلاش هستند تا با به قدرت رساندن اخوانی ها در سوریه دست بالا را در تحولات منطقه داشته باشند گفت:" اردوغان می خواهد اخوان المسلمین در کشور های منطقه از جمله در سوریه به قدرت برسد. اردوغان می خواهد با این کار آینده سیاسی خود را تضمین کند.

اسد افزود :" اردوغان خود را خلیفه دولت جدید عثمانی در ترکیه می داند . از این رو سیاست خارجی این کشور را از سیاست تنش صفر با همسایگان به سمت دوستی صفر با همسایگان برده است."

روابط ترکیه و سوریه که دو سال پیش در بهترین شرایط خود بود همزمان با آغاز ناآرامی های داخلی در سوریه و حمایت همه جانبه ترکیه از مخالفان مسلح حکومت سوریه رو به تیرگی نهاده است.

اسد و اردوغان دو سال پیش نزدیک ترین روابط شخصی و سیاسی را با یکدیگر داشتند اما از زمان حمایت همه جانبه ترکیه از مخالفان مسلح حکومت سوریه و  تاکید و اصرار دولت آنکارا بر کناره گیری اسد از قدرت ، روابط دو کشور رو به تیرگی گذاشت و حکومت دمشق آنکارا را به دخالت آشکار در امور داخلی خود و نیز تلاش برای ناآرام سازی و ایجاد جنگ داخلی در سوریه متهم می کند.

کلید واژه ها: سوریه ترکیه آنکارا اردوغان حکومت


نظر شما :