راس و جفری مدعی شدند

احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در سال 2013

۲۲ آذر ۱۳۹۱ | ۱۴:۳۰ کد : ۱۹۱۰۰۹۵ آمریکا پرونده هسته ای ترجمه برگزیده
راس و جفری مدعی شده اند در صورت حل نشدن دیپلماتیک بن بست جاری بر سر مساله هسته ای ایران در اوایل سال آینده میلادی، این مساله به روش نظامی در اواخر سال 2013 ، فیصله پیدا می کند.
احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه ایران در سال  2013

دیپلماسی ایرانی: دو مقام سابق در سیاست خارجی آمریکا در گفت و گو با روزنامه تایمز اسرائیل مدعی شده اند در صورت حل نشدن دیپلماتیک بن بست جاری بر سر مساله هسته ای ایران در اوایل سال آینده میلادی، این مساله به روش نظامی در اواخر سال 2013 ، فیصله پیدا می کند.

دنیس راس، نماینده سابق دولت کلینتون در امور خاورمیانه که تا نوامبر 2011 مشاور عالی اوباما در امور ایران در شورای امنیت ملی بود، در این زمینه می گوید:به گمان من در صورتی که دیپلماسی در بازداشتن تهران از تولید سلاح هسته ای موثر واقع نشود، دولت آمریکا از نیروی نظامی استفاده خواهد کرد.

جیمز جفری، مشاور سابق امنیت ملی، در دو سال گذشته و سفیر آمریکا در عراق نیز با دیدگاه راس موافق است. جفری می گوید، فکر می کنم نخستین انتخاب اوباما چارچوب مذاکره ای باشد. اما در صورت شکست آن ما به سوی حمله گام برخواهیم داشت.

وی افزود: به هر ترتیب یا ایرانیان برنامه های هسته ای هود را تا نیمه نخست سال 2013 متوقف می کنند، یا اینکه تا این زمان به مقادیر کافی اورانیوم غنی شده برای تولید سلاح دست پیدا می کنند. به عقیده من در صورتی که گزینه مذاکره به نتیجه نرسد، ایرانیان به واقع وارد باشگاه هسته ای خواهند شد و این زمانی است که رئیس جمهور برای اقدام نظامی علیه ایران دست به کار می شود.

راس و جفری هر دو در پاسخ به این پرسش که  آیاد آمریکا یا اسرائیل اقدام پیشگیرانه علیه برنامه های هسته ای ایران انجام خواهند داد یا خبر، گفتند: بله. آنها همچنین خاطرنشان کردند که این اقدام نظامی در سال 2013 انجام خواهد شد.

 این در حالی است که در اوایل سال جاری نیز موضوع اقدام نظامی احتمالی اسرائیل علیه ایران به شدت داغ بود و برخی تحلیلگران آن را بسیار قریب الوقوع می دانستند. اما از اواسط تابستان موضع تل آویو به طور ملموسی تعدیل شد و بنیامین نتانایهو، نخست وزیر اسرائیل به طور مشخص اعلام کرد بر خلاف پیش بینی های سابق ایران تا بهار یا تابستان 2013 از خط قرمز مورد ادعای اسرائیل عبور نمی کند. این اظهارات نتانیاهو در فاصله کوتاهی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مطرح شد و به این ترتیب اوباما توانست از نزدیک شدن مواضع تل آویو و واشینگتن پس از دوره ای متشنج به نفع تبلیغات انتخاباتی استفاده کند.

برخی تحلیلگران می گویند، اکنون انتخابات آمریکا به پایان رسیده و انتخابات اسرائیل نیز در ماه ژانویه برگزار خواهد شد و پس از آن بار دیگر زمینه برای سخن پراکنی مقامات تل آویو در مورد ایران آماده خواهد شد.

راس در این زمینه اظهار داشت: اولویت اوباما با موفقیت دیپلماسی است اما وی قادر است و می تواند اقدام نظامی نیز انجام دهد. به گفته وی ، اگر موضع اوباما استفاده از گزینه نظامی نبود، با هدف مهار ایران هسته ای موافقت می کرد. اما او این کار را نکرد. او هدف بازدارندگی را دنبال کرد که لزوما به معنی استفاده از گزینه نظامی نیست اما می تواند این گزینه را همچنان روی میز نگاهدارد. در واقع این به این معنی است که اگر دیپلماسی موفق نشود ، برای اقدام آماده هستیم.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

انتشار اولیه: شنبه 18 آذر 1391 / بازانتشار: چهارشنبه 22 آذر 1301 

کلید واژه ها: اسرائیلآمریکااوبامادیپلماسیاقدام نظامی2013


نظر شما :