انتقاد عباسی از نشت اطلاعات از آژانس

۲۴ بهمن ۱۳۹۱ | ۲۲:۲۵ کد : ۱۹۱۲۷۱۳ سرخط اخبار

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی با بیان اینکه سیستم آژانس از امنیت کافی برخوردار نیست، گفت: ضرورت دارد در گفتگوها عاقلانه تر بحث شود و برای رسیدن به اطمینان متقابل و ابهام زدایی از نکات اختلاف برانگیز اجتناب گردد.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان انرژی اتمی ایران دکتر فریدون عباسی معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران اظهار داشت: مدیران آژانس باید توجه نمایند که متاسفانه سیستم آنها از امنیت کافی برخوردار نیست و از اینکه جمهوری اسلامی ایران این نکته را بارها گوشزد نموده است، لازم است در نحوه تعامل با ایران دقت بیشتری داشته باشند.

معاون رییس جمهور همچنین با تاکید بر اینکه ورود ایران به مذاکره پیرامون ابعاد محتمل نظامی PMD علیرغم عدم امنیت حفظ اطلاعات محرمانه اعضاء در آژانس یک امتیاز بزرگ برای ارتقاء نقش آژانس در سطح جهانی است، افزود : ضرورت دارد در گفتگوها عاقلانه تر بحث شود و برای رسیدن به اطمینان متقابل و ابهام زدایی از نکات اختلاف برانگیز اجتناب گردد.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به هجمه رسانه های استکباری علیه برنامه های تحقیقاتی سازمان در دستیابی به نسل های پیشرفته سانتریفیوژها گفت: تمامی فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران برابر مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی و زیر دوربین های آژانس انجام می شود.

وی افزود : مطمئن باشید هرگونه اعلام رسانه ای در خصوص فعالیت های سازمان پس از اطلاع دقیق آژانس صورت می گیرد و در واقع رسانه ها چیزی را کشف نمی کنند، نکته جالب توجه اینجاست که نشت اخبار محرمانه کشورمان مدت کوتاهی پس از حضور بازرسان و اطلاع آنها صورت می گیرد.

دکتر عباسی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت : ما از انرژی هسته ای که هزاران منفعت صلح آمیز دارد، در تولید برق، درمان بیماری های صعب العلاج، رشد کشاورزی کشور و صنایع استفاده می کنیم و طبق مقررات بین المللی همه این فعالیت ها را در وقت و مهلت قانونی آن به اطلاع مرجع بین المللی می رسانیم.

معاون رییس جمهور در خصوص نیروگاه اتمی بوشهر تاکید کرد: با وجود اطمینانی که از ایمنی هسته ای در نیروگاه اتمی بوشهر وجود دارد، انتظار می رود با حصول اطمینان از عملکرد نیروگاه، تحویل موقت آن به بهره برداران ایرانی در آینده نزدیک صورت پذیرد.

دکتر عباسی با ابراز رضایت از انجام آزمایشاتی که برای رسیدن نیروگاه به قدرت کامل انجام شد، اضافه کرد : تاکنون طبق برنامه برق تولیدی نیروگاه به شبکه سراسری وصل شده است و همکاران و متخصصان انرژی اتمی در کنار پیمانکار روس به رفع نارسایی ها و به روزسازی آن جهت تحویل به بهره بردار می پردازند.

کلید واژه ها: انرژینیروگاهسازمان انرژی اتمیسازمان انرژی اتمی ایراناتمی ایرانانرژی اتمی ایرانبین المللی


نظر شما :