اسد اولین شرط مخالفان را عملی کرد

۱۰ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۹:۰۶ کد : ۱۹۱۳۴۰۸ سرخط اخبار

دولت سوریه اولین شرط رهبر مخالفان اسد برای مذاکره مستقیم و دوجانبه را پذیرفت.به گزارش عصر ایران، روزنامه دولتی الوطن چاپ دمشق نوشت وزارت کشور سوریه اعلام کرد: گذرنامه های اتباع سوریه مستقر در خارج از این کشور را تمدید می کند.

این موضوع یکی از دو شرط "احمد معاذ الخطیب" رئیس ائتلاف ملی مخالفان اسد به  عنوان یکی از دو شرط آنها برای دیدار و گفتگو با نمایندگان حکومت سوریه بود.

"ائتلاف ملی مخالفان" مهمترین گروه مخالفان حکومت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است که برای برکناری او از قدرت، تلاش می کنند.

این گروه قبل از این کناره گیری اسد از قدرت را شرط گفتگو با دولت سوریه اعلام کرده بود اما پس از چندی، از این شرط خود عقب نشینی کرد و دو شرط جدید برای مذاکره مستقیم با دولت اسد اعلام کرد.

براساس حکم صادر شده از سوی وزیر کشور سوریه، اداره مهاجرت و گذرنامه، گذرنامه اتباع سوریه مقیم خارج از این کشور که مهلت آنها پایان یافته است را تمدید می کند. همچنین همه افرادی که به هر دلیلی به مدت دو سال در خارج از سوریه حضور دارند اسناد و مدارک لازم برای دریافت یا تمدید گذرنامه های آنها صادر می شود.

هزاران نفر از شهروندان سوریه به دنبال درگیری های خونین 2 ساله این کشور، سوریه را ترک کرده اند. بحران سوریه تاکنون 70 هزار نفر کشته برجای گذاشته و صدها هزار نفر از مردم سوریه را به دیگر شهرها و کشورها آواره کرده است.

همچنین شمار زیادی از شهروندان سوریه مقیم کشورهای دیگر در فعالیت های مختلف علیه دولت سوریه مشارکت کرده اند که به همین دلیل سفارتخانه ها و نمایندگی های دیپلماتیک سوریه از تمدید گذرنامه های این افراد خودداری می کردند.

الخطیب حدود یک ماه پیش آمادگی خود را برای مذاکره مستقیم با نمایندگان حکومت سوریه با دو شرط اعلام کرده بود. این دو شرط شامل آزادسازی 160 هزار زندانی موجود در زندان های حکومت سوریه و تمدید گذرنامه های اتباع سوریه مقیم خارج از این کشور بود.

قبل از این هم ولید المعلم وزیر خارجه سوریه گفته بود این کشور آماده گفتگو با همه مخالفان از جمله مخالفان مسلح است.

چند روز قبل از این هم وزیر اطلاع رسانی سوریه گفته بود همه مخالفان مقیم خارج از سوریه می توانند بدون هیچ مشکل یا محدودیتی برای مذاکره با دولت سوریه ، وارد دمشق شوند و پس از مذاکرات و فارغ از نتیجه آن، سوریه را ترک کنند.

کلید واژه ها: سوریه گذرنامه دو شرط تمدید حکومت برای مذاکره مقیم مذاکره


نظر شما :