داوود اوغلو: به دنبال نوعثمانی گری هستیم

۱۵ اسفند ۱۳۹۱ | ۱۳:۰۷ کد : ۱۹۱۳۵۹۷ سرخط اخبار

احمد داوود اغلو وزیر خارجه ترکیه گفت که صد و ده سال پیش یمن ، ارزروم و بنغازی یک کشور بوده اند، وقتی ما این مطلب را می گوییم به ما می گویند که ترکیه به دنبال نو عثمانی گری است.

به گزارش «تابناک»، وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد چرا به کسانی که اروپای واحد را تشکیل داده اند این را نسبت نمی دهند و آنان را احیاگر امپراتوری روم نمی دانند؟ چه اشکالی دارد که ترکیه به دنبال ایجاد جغرافیای واحد خاورمیانه باشد؟

داوود اغلو همچنین معتقد است بدون اینکه ترکیه وارد جنگ با کشوری شود و بدون اینکه طمع به سرزمین های دیگران داشته باشد می تواند یک بار دیگر سارایوو را به دمشق و دمشق را به باتوم متصل کند. او می گوید این نقطه قوت ماست .

وزیر خارجه ترکیه اضافه کرد که صد سال پیش یمن و ارزروم  و بنغازی یک کشور بودند اگر چه امروزه کشورهای متفاوتی به نظر می رسند. ما افتخار می کنیم به گذشته و امپراتوری عثمانی و ایوبی. اما چشم طمع به سرزمین هیچ کشوری نداریم. چرا ترکیه که به دنبال خاورمیانه واحد است را متهم به عثمانی گری می کنند؟

البته وزیر خارجه ترکیه مشخص نکرد که در این میان مساله سوریه و لشگر کشی غیر رسمی به این کشور کجای این طرح بدون خونریزی آنان است. آنان که می خواهند بدون جنگ و خونریزی مجددا دمشق و بنغازی و یمن را یک کشور واحد کنند توضیح نمی دهند که چرا در همه این کشورها اکنون خون ریزی به راه افتاده است؟ یمن اکنون چه سرنوشتی دارد ؟ لیبی چطور؟ سوریه چگونه است؟ وزیر خارجه ترکیه خوب است نگاهی به آمار کشته شدگان دو سال اخیر این سه کشور داشته باشد. نو عثمانی گری برای ترکیه هزینه ای نداشته است،اما منطقه را به آتش کشیده است.

کلید واژه ها: ترکیه عثمانی یمن وزیر خارجه وزیر خارجه ترکیه


( ۱ )

نظر شما :