20 حقیقت هولناک درباره سیا

۲۷ فروردین ۱۳۹۲ | ۰۳:۴۸ کد : ۱۹۱۴۹۸۵ سرخط اخبار

اندیشکده بنیاد اُپن سوسایتی، ۲۰ مورد از اقدامات غیر قانونی سازمان سیا را اعلام کرده است.

به گزارش تسنیم، پس از حملات 11 سپتامبر علیه آمریکا، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا به همراه تعداد زیادی از دولت ها تصمیم گرفتند تا برنامه مخفیانه دستگیری و بازداشت را در کل دنیا اجرا کنند. دستگیری غیر عادی همان فرایند انتقال متهمان به سایر کشورها بدون طی مراحل قانونی است.

این برنامه ظاهرا برای صیانت از آمریکا بود اما بر اساس گزارش جدید برنامه صیانت از اجرای قانون اندیشکده اپن سوسایتی، این برنامه مردم را از حقوق اولیه شان محروم کرده و شرایطی را به وجود می آورد که شکنجه های مخوف به سهولت انجام شود.

طبق این طرح، مردم گاهی به اشتباه دستگیر می شوند. این موضوع جایگاه حقوق بشر آمریکا را که شهرت جهانی دارد، در سرتاسر جهان زیر سوال می برد.

تاکنون ایالات متحده آمریکا و بیشتر کشورهایی که همراه با آمریکا در این طرح شریک هستند که بالغ بر 50 کشورند مشارکتشان را انکار کرده، خسارت حقوق قربانیان را جبران نمی کنند و هیچ واکنشی در جهت پاسخگویی به سوء استفاده هایی که از این طرح می شود از خودشان نشان نمی دهند.

20 مورد زیر نشان خواهد داد که تا چه اندازه برنامه های CIA بی رحمانه و اشتباه بوده است.

1. بر اساس برخی گزارش ها، حداقل 136 نفر به صورت غیر عادی و مخفیانه توسط سیا بازداشت و دستگیر شده اند و حداقل 54 کشور بر اساس این گزارش ها در این برنامه مشارکت داشته اند. اسناد طبقه بندی شده حکومتی موضوع را بیشتر روشن می کند.

2. بر اساس برخی از مصوبات دادگستری، استفاده از روش های شکنجه توسط سازمان سیا مجاز شمرده می شود. دولت بوش از این روش های شکنجه به عنوان تکنیک های جدید بازجویی یاد می کرد. این تکنیک های جدید بازجویی شامل مواردی نظیر این موارد است:

روش دیوار (در این شیوه مظنون در کنار یک دیوار سست قرار می گیرد، بازجو کننده فرد مظنون را به سمت خود می کشد و سپس به شدت وی را به روی دیواری که سست است هل می دهد).

فرو بردن مظنون در زیر آب (روشی که در آن چشم های فرد را می بندند و به تدریج روی او آب می ریزند و فرد گمان می کند که در حال غرق شدن است).

قرار گرفتن فرد در حالات فیزیکی ناراحت کننده (طوری که شخص نتواند حالتش را تغییر دهد و در این حالت ناراحت کننده باقی بماند).

ایستادن اجباری در کنار دیوار (مظنون دستش را در مقابل بدنش قرار دهد و انگشت های او دیواری را لمس می کند که 4-5 فوت از او فاصله دارند و در این حالت تمام وزن بدن فرد بر انگشتان او متمرکز می شود و بایستی این وزن را تحمل کند).

محبوس شدن فرد در جعبه

سیلی زدن

ثابت نگهداشتن صورت مظنون (در این روش صورت مظنون در طی بازجویی با ضربات سیلی به صورت مستقیم نگاه داشته می شود).

چنگ زدن به یقه مظنون (چنگ زدن با دو دست و با یک دست گرفتن یقه مظنون و کشیدن سریع مظنون به سمت بازجو).

برهنه کردن اجباری فرد

محروم کردن از خواب

بستن فرد به صورت عمودی

دستکاری در رژیم غذایی

3. طبق اظهارات بوش، حدود 100 نفر توسط سازمان سیا ذیل این برنامه سری سازمان سیا دستگیر شدند و حدود یک سوم آنها با این روش موسوم به روش های جدید بازجویی، مورد بازجویی قرار گرفتند.

4. دفتر کل بازرسی سازمان سیا طی گزارشی، متن گفت وگو با شماری از کسانی را که به اشتباه توسط سازمان سیا دستگیر شده بودند، منتشر کرد. یک افسر سازمان سیا به واشنگتن پست گفت: آنها افرادی را انتخاب کرده اند که هیچ اطلاعاتی نداشتند و در موارد بسیاری ارتباطی مبهمی با تروریست ها به چشم می خورد.

5. فردی به نام خالد مصری با ملیت آلمانی که به خاطر تشابه اسمی با یکی از مظنونین القاعده، در مقدونیه دستگیر شد. او در مقدونیه و در زندان های انفرادی مخفی سازمان سیا در افغانستان تحت شکنجه قرار گرفت. در 13 دسامبر 2012 دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که مقدونیه مطابق کنوانسیون حقوق بشر، حقوق خالد المصری را نادیده گرفته است و بنابراین بدرفتاری که در فرودگاه اسکوپای با این فرد صورت گرفته، نوعی شکنجه به حساب می آید.

6. وسام عبالرحمان احمد الدماوی در ایران بازداشت شد و به مدت 77 روز در زندان تاریک سیا واقع در افغانستان نگاه داشته شد. او 40 روز را در بگرام سپری کرد. در طی این مدت تحت آزارها و شکنجه هایی مثل محرومیت از خواب، آویخته شدن از سقف با دست به صورت ضربدری، تهدید شدن به وسیله سگ، تماشای فیلم های عذاب آور، گوش دادن به صدای اره برقی با ناله های دردناک، قرار گرفت.

7. تعدادی از بازجویان سابق و کارشناسان ضد تروریسم اعتراف کرده اند که بازجویی اجباری بی تأثیر است. کلنل استیون کلینمن، جک کلونان و متیو الکساندر در نامه ای به کنگره گفته اند سیاست بازجویی آمریکا هزینه های سنگینی دارد و در بسیاری از موارد هم پیمانان آمریکا از شریک کردن آمریکا در اطلاعات حیاتی سر باز می زنند. حمله های تروریستی در سرتاسر جهان گسترش یافته است و القاعده و گروه های مشابه و هم فکر القاعده، نسل جدیدی از تروریست ها را تربیت می کنند.

8. پس از دستگیری غیر عادی ابن الشیخ الیبی و انتقال او به مصر در سال 2002 به وسیله نیروهای آمریکایی و تهدید به شکنجه از سوی مأموران مصری، اطلاعاتی جعل شده و وی را به برنامه های آموزشی و رساندن سلاح های شیمیایی و بیو تکنولوژیکی عراقی به القاعده متهم کرد. در سال 2003 وزیر وقت امور خارجه آمریکا کالین پاول در سخنرانی خود در سازمان ملل از این اطلاعات جعلی جهت حمله به عراق بهره گرفت.

9. ابو زبیده حداقل 83 بار توسط سازمان سیا با روش غرق شدن مصنوعی مورد شکنجه قرار گرفت. علی سوفان یکی از بازپرسان اف بی آی در مقابل کنگره اعتراف کرد که وی با استفاده از تکنیک های ایجاد رابطه، «اطلاعات بسیار کارآمدی» از ابو زبیده به دست آورده است اما در نهایت وی در اثر خفگی در آب از بین رفته است.

10. طبق مقررات حقوق بین الملل شکنجه تحت هر شرایطی ممنوع است و هر گونه دعوی مرتبط با شکنجه باید مورد بررسی و تحقیق قرار بگیرد و مرتکبان آن باید مجازات شوند.

11. در 20 نوامبر 2002 گل رحمان از پی دستور یکی از افسران سازمان سیا مبنی بر اینکه او را به زمینی بتونی ببندند، تمام طول شب را بدون هیچ پوششی در یکی از زندان های افغانستان که سالت پیت نام داشت سپری کرد و در اثر انجماد، جان خود را از دست داد.

12. فاطیما بوچار توسط مأموران سازمان سیا و افرادی که گفته می شد تایلندی هستند در فرودگاه بانکوک چندین روز مورد آزار و اذیت (جنسی) قرار گرفت. بوچار اظهار کرد که او را به دیوار بسته بودند در حالیکه 4 ماه و نیم حامله بوده و 5 روز به او غذا ندادند. سپس او به صورت مخفیانه به لیبی منتقل شد.

13. اردن نیز همانند مصر یکی از مراکز اصلی است که مظنونین به آنجا منتقل می شوند. در این زندان ها سلول های انفرادی درست شده است که به اندازه یک تابوت هستند. بازداشت شده گان اظهار داشته اند که به صندلی آلمانی متصل شده اند؛ صندلی که ستون فقرات فرد را به شدت تحت فشار قرار داده و مورد شکنجه قرار می دهد.

14. محمد الزیری و احمد گنیزا در حالیکه در صدد کسب مجوز پناهندگی در سوئد بودند، از اردوگاه این کشور به مصر منتقل شدند و از ناحیه اندام تناسلی مورد شکنجه قرار گرفتند. همچنین الزیری را مجبور کرده بودند بر روی تخت الکتریکی بخوابد.

15. ابوعمر شهروند ایتالیایی، در یکی از خیابان های میلان ربوده شد و به مصر منتقل شد و به طور سری به مدت 14 ماه توسط مأموران شکنجه سازمان سیا با استفاده از شوک الکتریکی مورد شکنجه و بازجویی قرار گرفت. دادگاه ایتالیایی یک خلبان و 22 مأمور سازمان سیا را به خاطر ایفای نقش در شکنجه و بازداشت غیر قانونی ابوعمر مقصر اعلان کرد.

16. ساختمان های سیاه بسیاری شناسایی شده اند؛ زندانهای مخفیانه ای که توسط سازمان سیا در خاک کشورهایی مثل افغانستان، لیتوانی، مراکش، لهستان، رومانی و تایلند به وجود آمده اند.

17. عبد الرحمان النشیری به طور مرموزی در یکی از این زندان های مخفی حبس شد. او در لهستان به طور مخفیانه دستگیر شد. بازجو یان آمریکایی النشیر را مجبور کردند که برهنه شود و سرش را با کلاهک پوشاندند و شرایط اعدام مصنوعی را به وجود آوردند و سلاحی نیمه اتوماتیک را در کنار گوش او قرار دادند تا او را مورد آزار فیزیکی قرار دهند و در نهایت او را تهدید کردند که در مقابل چشمانش به مادر او تجاوز می کنند.

18. دستور منع شکنجه اوباما در سال 2009، مانع بازداشت های غیر قانونی سازمان سیا نشد. این دستور صریحاً به مقامات سازمان سیا این اجازه را می داد که مظنونین به تروریسم را قبل از انتقال شان به سایر کشورها به مدت کوتاهی جهت بازجویی و محاکمه بازداشت کند.

19. فرمان اجرایی سال 2009 اوباما همچنین یک تیم عملیاتی ویژه را ایجاد کرد تا به بررسی سیاست های بازجویی و انتقال مظنونین بپردازد و همچنین پیشنهادهایی در مورد نحوه انتقال مظنونین به سایر کشورها ارائه دهد. این تیم عملیاتی ویژه در سال 2009 گزارشی را منتشر کرد. اما از انتشار این گزارش به صورت عمومی خودداری نمود. شواهد نشان می دهد آمریکا به سیاست های ضد تروریستی کشورهای میزبان اعتماد کرده است و نظارت بر رفتار با متهمان منتقل شده را خود عهده دار شده است. اما اینها هرگز باعث نشد مظنونی همچون ماهر آرار در اردن و احمد گیزا و محمدالزیری در مصر شکنجه نشوند.

20. کمیته منتخب امور اطلاعاتی سنا گزارشی 6000 صفحه ای تهیه کرده است که با دستیابی به اطلاعات طبقه بندی شده جزئیات بیشتری را درباره ی عملیات بازداشت و بازجویی های سازمان سیا ارائه می دهد. اگرچه خود این گزارش به صورت طبقه بندی شده باقی مانده است.
 

کلید واژه ها: سیا سازمان سیا شکنجه آمریکا بازجویی مظنون بازداشت دستگیر زندان توسط سازمان سیا مظنونین مخفیانه منتقل مصر توسط سازمان شکنجه قرار قرار گرفت. مورد شکنجه القاعده افغانستان دیوار گرفت.


( ۴ )

نظر شما :