سولانا: حمله به سوریه خاورمیانه را به آتش می‌کشد

۲۰ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۵ کد : ۱۹۱۷۱۹۱ سرخط اخبار

رئیس سابق سیاست خارجه اتحادیه اروپا با تاکید بر اهمیت حضور ایران در کنفرانس بین المللی ژنو 2 اعلام کرد، هرگونه حمله نظامی به سوریه تمامی خاورمیانه را به آتش می کشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، خاویر سولانا، رئیس سابق سیاست خارجه اتحادیه اروپا در گفتگو با روزنامه اشتاندارد اتریش، اعلام کرد: هرگونه حمله نظامی به سوریه خاورمیانه را به آتش کشیده، خطرات برای همه کشورهای منطقه را دو چندان می کند و ثبات منطقه را به خطر می اندازد.

وی عنوان داشت: راهکار درست حل و فصل بحران سوریه راهکار سیاسی و دیپلماتیک است که از طریق آغاز مذاکره و حضور در کنفرانس بین المللی ژنو 2 ممکن می شود.

سولانا هرگونه پیش شرط برای حضور در مذاکرات ژنو به ویژه درباره آینده رهبران سوریه را نادرست خوانده و اعلام کرد: کشورهای اروپایی باید دیپلماسی درستی برای تعامل با این مساله دنبال کنند.

رئیس سابق سیاست خارجه اتحادیه اروپا از کشورهای اروپایی خواست تا یک استراتژی مشترک جهت برقراری امنیت و ثبات در خاورمیانه اتخاذ کنند چرا که به عقیده وی این مساله به نفع اروپا است.

سولانا در ادامه حضور ایران در کنفرانس بین المللی ژنو 2 را امری حائز اهمیت توصیف کرده و نسبت به ادامه ناآرامی در سوریه و کشیده شدن آن به دیگر کشورهای منطقه هشدار داد.

وزیر دفاع اسبق اتریش نیز در اظهاراتی مشابه اعلام کرد: آنچه در سوریه رخ داد نمونه ای از شکست آمریکا و اروپا در سیاست هایی بود که نسبت به سوریه دنبال می کردند.

وی اعلام کرد: جامعه جهانی باید برای حل بحران سوریه به جای جانبداری از یک طرف درگیر به میانجی گری بپردازد.

وزیر دفاع اسبق اتریش همچنین پافشاری فرانسه و انگلیس برای کمک تسلیحاتی به مخالفان سوریه را خطری برای سربازان اتریشی حاضر در هیات حافظ صلح سازمان ملل در بلندی های اشغالی جولان خواند.

این مسئول اتریشی در پایان نسبت به خروج نیروهای اتریشی از جولان پس از 40 سال فعالیت در این منطقه، ابراز تاسف کرد.

پیشتر دولت اتریش اعلام کرده بود که تصمیم نهایی خود را برای خارج کردن نیروهایش از منطقه جولان اتخاذ کرده است.

کلید واژه ها: سوریه اروپا ژنو اتریش


نظر شما :