صالحی: در روابط خارجی ایران بازنگری می شود

۱۸ تیر ۱۳۹۲ | ۱۴:۳۴ کد : ۱۹۱۸۳۳۹ سرخط اخبار
وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تغییر سیاستهای ایران در دوران حسن روحانی، اظهار داشت: اصول و چارچوب سیاستها پایدار است. اما ممکن است رویه ها تغییر کند، همانگونه که رئیس جمهور منتخب در دوران رقابتهای انتخاباتی اعلام کرده بود که روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای دیگر را مورد بازنگری قرار خواهد داد و این کار را انجام می دهد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به آفریقا ، علی اکبر صالحی پس از دیدار با رئیس جمهور نامیبیا در جمع رسانه های کشورمان و نامیبیا قرار گرفت و درباره هدفش از سفر به نامیبیا، اظهار داشت: من به اینجا آمده ام که بهترین آرزوهای مردم و دولت خود را به رئیس جمهور و مردم این کشور اعلام کنم. ایران از دوستان نامیبیا در دوران دشواریهاست که در راه مبارزه برای استقلال طلبی بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به اینکه سیاست اصلی کشور ما بر پایه اصول ارزشی است، اظهار داشت: زمانیکه آپارتاید در آفریقای جنوبی حکومت می کرد، در آن زمان از مردم این کشور حمایت می کردیم، ما بر اساس اصول ارزشی خود اعلام آمادگی می کنیم که این ارزشهای انسانی را با هر ملتی تقسیم کنیم بر همین اساس من به این کشور سفر کردم که سفارت خود را بازگشایی کنیم و امیدواریم که در آینده آنها سفارت خود را در تهران دایر کنند.

این مقام مسئول کشورمان با مناسب ارزیابی کردن روابط سیاسی دو کشور، گفت: این روابط در سطح بسیار خوبی قرار دارد اما متاسفانه روابط تجاری و اقتصادی دو کشور در سطح خوبی قرار ندارد.

صالحی از بازگشایی مجدد سفارت ایران در ویندهوک پایتخت نامیبیا خبر داد و گفت: امروز ما سفارت خود را دوباره افتتاح می کنیم،پیش از این کشورمان از گذشته در نامیبیا سفارت داشت ولی بنا به دلایل اقتصادی نزدیک به 15 سال قبل تعطیل شد.

وی با تشکر از رهبران کشورهای آفریقایی در استقلال کشورهای آفریقا، تاکید کرد: اکنون وقت آن رسیده آفریقا جایگاه گذشته خود را کسب کند زیرا این قاره در گذشته بسیار تحت فشار بوده اما اکنون بیدار شده است.

صالحی با بیان اینکه مردم قاره آفریقا اکنون می توانند برای خود تصمیم بگیرند، ادامه داد: بر همین اساس اکنون شاهد پیشرفت چشمگیر کشورهای آفریقایی هستیم.

وی درباره انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار نامیبیایی ، گفت: سه هفته آینده رئیس جمهور جدید ایران مسند ریاست جمهوری را به دست می گیرد.

صالحی در پاسخ به سوالی درباره تغییر سیاستهای ایران در دوران حسن  روحانی، اظهار داشت: اصول و چارچوب سیاستها پایدار است. اما ممکن است رویه ها تغییر کند، همانگونه که رئیس جمهور منتخب در دوران رقابتهای انتخاباتی اعلام کرده بود که روابط دیپلماتیک ایران با کشورهای دیگر را مورد بازنگری قرار خواهد داد و این کار را انجام می دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در پاسخ به سوالی درباره محورهای مذاکره اش با رئیس جمهور نامیبیا، گفت:ایران در یکی از شرکتهای بزرگ نامیبیا سهیم است اما به علت تصویب قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران مشکلاتی برای همکاری با این شرکت پیش آمد که در مذاکرات با رئیس جمهور نامیبیا توافق شد طرفین با رضایتمندی این مشکلات را حل کنند.

به گفته وزیر خارجه کشورمان، قرار شد رایزنیهای مستمر بین دو وزارتخانه های خارجه دو کشور افزایش یابد.

صالحی در ادامه بر فعالیت شرکتهای خصوصی ایرانی در قاره آفریقا، گفت: قاره آفریقا دارای فرصتهای بسیار مناسبی است و اگر شرکت های خصوصی ایرانی دیر بجنبند دیگران در این مسیر وارد می شوند، امیدواریم بخش خصوصی از این فرصت پیش آمده حداکثر استفاده را ببرد.

وی حمایت دولت را از شرکتهای خصوصی به منظور فراهم کردم تسهیلات لازم تاکید کرد.

 

کلید واژه ها: نامیبیا آفریقا


نظر شما :