ان بی سی نیوز گمانه زنی کرد

تحصیلکرده های آمریکا در کابینه روحانی

۳۱ تیر ۱۳۹۲ | ۱۷:۰۲ کد : ۱۹۱۸۹۰۷ اخبار اصلی آمریکا
انتظار تغییر فوری در رابطه با غرب دور از منطق است اما چینش نیروها در کابینه روحانی می تواند نقش تعیین کننده ای در رویکرد دوستانه تهران با جامعه بین المللی داشته باشد.چهره های مطرح تحصیلکرده آمریکا هستند و دید روشن تری در رابطه با این کشور دارند.
تحصیلکرده های آمریکا در کابینه روحانی

دیپلماسی ایرانی: کمتر از دو هفته به مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی باقی مانده و این در حالی است که بحث و گمانه زنی در مورد اعضای کابینه وی همچنان سوژه داغ رسانه ها چه در داخل و چه در خارج است. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که اعضای کابینه و تیم مذاکره کننده هسته ای روحانی، سرنوشت خیلی از امور را تعیین می کند و نخستین نشانه جدی است که رئیس جمهور منتخب در مورد رویکرد خود برای جامعه بین المللی ارسال می کند. حتی برخی بر این باورند در صورتی که وی تکنوکرات ها و میانه رو ها را به کابینه خود بیاورد، امید به حل مشکلات تهران با غرب افزایش می یابد.

به گزارش ان بی سی نیوز، تعدادی از ایرانیان تحصیلکرده در آمریکا، احتمالا اعضای کلیدی کابینه حسن روحانی را تشکیل خواهند داد. این روحانی 64 ساله میانه رو در جریان انتخابات از حمایت محمد خاتمی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی بهره مند شد که هر دو روسای جمهور سابق ایران به بوده اند.

کارشناسان می گویند، انتظار تغییر فوری در رابطه با غرب دور از منطق است اما چینش نیروها در کابینه روحانی می تواند نقش تعیین کننده ای در رویکرد دوستانه تهران با جامعه بین المللی داشته باشد. یکی از تحلیلگران موسسه چاتم هوس، در این زمینه می گوید: به نظر نمی رسد که تغییری در دستور کار ایجاد شود اما نحوه انجام امور دستخوش تحول خواهد شد و این همان چیزی است که برای دیپلماسی اهمیت دارد.

روحانی پس از مراسم تحلیف، کابینه و مشاورانش را معرفی خواهد کرد. در این میان گمانه زنی ها در مورد چهار دیپلمات و سیاستمدار زبده بسیار جدی است. چهره هایی که مدارک تحصیلی خود را از ایالات متحده دریافت کرده اند.

محمود واعظی، از جمله مقامات مرکز تحقیقات استراتژیک است که احتمالا به سمت وزیر امور خارجه انتخاب می شود. واعظی مدرک مهندسی الکترونیک خود را از دانشگاه ساکرامنتو کالیفرنیا دریافت کرده و بیوگرافی او شامل دو مدرک دیگر از آمریکا و یک دکترا از دانشگاه ورشو است.

محمد رضا نعمت زاده، در سال 1968 از کالج دانشجویان مسلمان در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد. او در سال 2005، معاون وزیر نفت ایران بود.

محمد نهاوندیان، دیگر کاندیدای پست های دولتی در کابینه روحانی است. او دکترای اقتصاد خود را از دانشگاه جورج واشینگتن آمریکا در ژانویه 1994، دریافت کرده است. او مدیر ستاد تبلیغات روحانی بود که در سال 1968 ، رشته مهندسی محیط از دانشگاه پلی تکنیک کالیفرنیا فارغ التحصیل شده است.

سابقه این افراد نشان می دهد که در صورت حضور آنها در کابینه روحانی، این کابینه در مقابل اطرافیان احمدی نژاد، حرف های بیشتری برای گفتن دارد.

سید حسن موسویان، که احتمالا مشاور روحانی در سیاست خارجی می شود، دیگر فارغ التحصیل دانشگاه ساکرامنتو است که اکنون به عنوان محقق در دانشگاه پرینستون، حضور دارد.

تحصیل مقامات عالی ایرانی در دانشگاه های غربی موضوع تازه ای نسیت. یکی از کاندیداهایی که روحانی در جریان انتخابات با وی رقابت می کرد، علی اکبر ولایتی بود که از دانشگاه جان هاپکینگز فازغ التحصیل شده و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه کنونی نیز دکترای خود را از ام آی تی گرفته است.

اغلب آنها ایرانیانی هستند که پیش از انقلاب به ایالات متحده سفر کرده و مدارج تحصیلی را طی کرده اند. از سوی دیگر چهار نفری که بحث حضور آنها در کابینه روحانی مطرح است، روابط تجاری یا سیاسی گسترده ای در خارج از ایران دارند.

در مجموع سابقه این افراد نشان می دهد که در صورت حضور آنها در کابینه روحانی، این کابینه در مقابل اطرافیان احمدی نژاد، حرف های بیشتری برای گفتن دارد. اغلب آنها نیز در دولت های قبلی دست کم معاون وزیر روده اند و تجربه آنها در امور مختلف، اهمیت زیادی دارد، چرا که در دولت احمدی نژاد بی تجربه بودن مقامات، مشکلات زیادی ایجاد کرد. از سوی دیگر افرادی که در مورد آنها گمانه زنی مطرح است، دیدگاهی روشن در مورد روابط ایران و غرب دارند.این در حالی است که احمدی نژاد در دوره 8 ساله ریاست جمهوری اش همواره علیه غرب موضع گیری کرد.

گفتنی است شخص روحانی نیز تحصیلکرده غرب است. او مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را از دانشگاه گلاسکو اسکاتلند دریافت کرده و استاد راهنمای او در آن دوران روحانی را دانشجویی مودب و متین توصیف می کند. به گفته وی روحانی زبان انگلیسی را به خوبی صحبت می کند و به خوبی راهنمایی ها را به کار می بسته است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

کلید واژه ها: روحانی آمریکا


( ۱۱ )

نظر شما :