نگرانی اوباما از تصویب تحریم جدید کنگره علیه ایران

۱۱ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۵:۳۲ کد : ۱۹۱۹۳۵۴ سرخط اخبار

دولت باراک اوباما از طرح جدیدی که صادرات نفتی ایران را بیش از پیش هدف قرار می دهد و دسترسی ایران به حساب های بانکی اش در خارج از کشور را محدودتر می کند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این طرح که روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد از حمایت دولت باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا برخوردار نیست.

به گزارش خبرگزاری کویت، ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران گفت که دولت آمریکا به اعمال تحریم های جامع علیه ایران متعهد است، ولی نگرانی هایی درباره محتوای خاص این طرح وجود دارد.

وی گفت: هر گونه تحریمی باید به صورت مسوولیت پذیرانه ای اعمال شود. ما به کار با کنگره ادامه خواهیم داد تا بهترین راه برای اجرایی کردن تحریم های احتمالی بیش تر را مشخص کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به تحلیف حسن روحانی، رییس جمهور منتخب ایران گفت که دولت آمریکا امیدوار است روحانی در مذاکرات اساسی برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک برای برنامه هسته یی ایران شرکت کند.

به گزارش ایسنا، با وجود نگرانی ها از این که طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا برای اعمال تحریم های شدیدتر علیه ایران امیدها برای به دست آوردن دستاوردی دیپلماتیک در رابطه با ایران را نقش بر آب کند، قانون گذاران آمریکا این طرح را تصویب کردند.

به موجب این طرح که روز چهارشنبه در جلسه مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، دسترسی ایران به بازار جهانی برای صادرات نفتی اش محدود می شود و مشتریانی که به خرید نفت از ایران ادامه دهند، تنبیه می شوند.

منتقدان این طرح گفتند که با توجه به این که مراسم تحلیف حسن روحانی، رییس جمهور منتخب ایران روز یک شنبه برگزار می شود و وی فرصتی برای مصالحه ی احتمالی نداشته است، تحریم های شدیدتر علیه ایران در بدترین زمان ممکن تصویب می شود.

این طرح که با 400 رای موافق و 20 رای مخالف تصویب شد قبل از اجرایی شدن باید در ماه سپتامبر در سنای آمریکا نیز تصویب شود و علاوه بر آن به امضای باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا برسد.

این طرح نشانه اختلاف نظر کاخ سفید و کنگره در زمینه سیاست آمریکا در قبال ایران است. دولت اوباما گفته است مایل است به مذاکره با ایران ادامه دهد و اخیرا با کاهش تحریم های دارویی و پزشکی سیگنال مثبتی برای تهران فرستاده است.

کلید واژه ها: آمریکا تحریم اوباما


نظر شما :