بن‌بست کمیته تحریم‌ ایران در شورای‌ امنیت

۱۶ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۶ کد : ۱۹۲۱۰۰۶ سرخط اخبار

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس از مقر سازمان ملل در نیویورک گزارش داد که انتخاب دکتر حسن روحانی و سیاستها و راهبردهای دولت او ، کمیته تحریم علیه ایران را با دو دستگی شدید مواجه کرده است.

 
آسوشیتدپرس گزارش داد کمیته ۱۵ عضوی تحریم های ایران در شورای امنیت سازمان ملل به ریاست گری کوئینلان سفیر استرالیا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به سبب بروز بن بست درباره ایران ، نتوانست تصمیمی علیه تهران اتخاذ کند.
 
به نوشته این خبرگزاری ، اکنون اعضای غربی کمیته نیز( بر خلاف میل آمریکا) تاکید دارند باید به تهران فرصت داد تا بتواند ثابت کند یک طرف مذاکره کننده قابل اعتماد است. 
 
براساس این گزارش، سفیر استرالیا به عنوان رییس این کمیته نیز در نشستی با خبرنگاران در مقر سازمان ملل از ناتوانی اعضای شورای امنیت برای تایید گزارش به گفته او ، موارد نقض تحریم های شورای امنیت سازمان ملل از سوی ایران خبر داده بود. 
 
در این گزارش ادعا شده بود که ایران با پرتاب یک سال قبل موشک های بالستیک تحریم های شورای امنیت را نقض کرده است! 
 
خبرگزاری آسوشیتدپرس در ادامه این گزارش به موضوع سخنرانی آتی دکتر حسن روحانی رییس جمهور ایران در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت و نوشت که روحانی در ۲۴ سپتامبر (دوم مهرماه) نخستین سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل را درحالی انجام خواهد داد که چند ساعت قبل همتای آمریکایی وی از همان تریبون دیدگاه خود در خصوص تحولات جهانی را مطرح کرده است. 
 
ادامه این گزارش به مقایسه سیاستهای دو رییس جمهوری کنونی و پیشین ایران پرداخته است. 
همزمان خبرگزاری رویترز نیز پس از این شکست دیپلماتیک آمریکا در کمیته تحریم ایران گزارش داد که نماینده آمریکا می گوید که واشنگتن به رفع نگرانی های هسته ای ایران امیدوار است. 
 
به گزارش این خبرگزاری انگلیسی ، سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت، واشنگتن امیدوار است روی کار آمدن حسن روحانی، فرصتی برای رفع نگرانی ها درباره اهداف برنامه هسته ای ایران باشد. 
 
وی در عین حال طبق سنت تبلیغاتی سالهای اخیر مقامهای آمریکایی ، از فعالیتهای هسته ای ایران ابراز ناخشنودی کرد و گفت که هنوز نشانه روشنی از پاسخ گویی تهران درباره برنامه هسته ای ندیده است. 
 
دولت آمریکا با داشتن بیش از یکهزار بمب اتمی و تنها کشوری که از این تسلیحات ضدبشری دوبار علیه شهروندان غیرنظامی ژاپن استفاده کرده است، می گوید ایران حق ندارد چرخه سوخت هسته ای داشته باشد و از این انرژی در مسیر اهداف صلح آمیزی که دارد، بهره گیرد.

کلید واژه ها: تحریم روحانی آمریکا شورای امنیت


نظر شما :