نامه ادوارد اسنودن به مقامات دولتی آلمان

۱۱ آبان ۱۳۹۲ | ۱۶:۴۵ کد : ۱۹۲۳۷۷۱ سرخط اخبار
نماینده حزب سبزهای آلمان در پارلمان سراسری این کشور، نامه ای از عامل افشاگری جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا خطاب به مراجع دولتی آلمان را ارائه کرد. وی با ادوارد اسندون دیدار کرده بود.
 
به گزارش ایسنا، ادوارد اسنودن در نامه ای خطاب به دولت، پارلمان و دادستانی آلمان، نسبت به حضور در آلمان و گفت و گو با مقامات این کشور اعلام آمادگی کرد. کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا در این نامه نوشته که در جریان کارش به عنوان متخصص کامپیوتر در آژانس امنیت ملی آمریکا شاهد "قانون شکنی های برنامه ریزی شده دولت آمریکا" بوده است و این قانون شکنی ها بودند که سبب شدند او به عنوان "انسانی اخلاق گرا" موظف به واکنش شود.
 
هانس کریستین اشتروبله، نماینده پارلمان آلمان از حزب سبزهای این کشور، که روز پنجشنبه با ادوارد اسنودن در مسکو دیدار کرد، در باره این ملاقات گفته است: ادوارد اسنودن آماده است به آلمان کمک کند و برای ادای توضیح و روشن کردن موضوع جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا به این کشور سفر کند، اما شرایط برای این اقدام باید مهیا شود.
 
اسنودن در ادامه نامه نوشته است، پس از انتشار مواردی از تخلف های دستگاه های اطلاعاتی آمریکا، برخوردها با او چنان شدید بودند که او مجبور شد خانواده و وطن خود را ترک کند و به روسیه پناه برد، زیرا این کشور بر مبنای قوانین بین المللی به او امکان پناهندگی موقت داده است.
 
ادوارد اسنودن واکنش ها در آمریکا و دیگر کشورهای جهان نسبت به اقدام خود را بسیار امیدوارکننده توصیف کرده و افزوده که مردم جهان و بسیاری از مقامات دولتی کشورها نیز برملا کردن فعالیت های سیستمی را محکوم کرده اند که دیگران را به شدت زیر نظر دارد و به هیج نهادی پاسخگو نیست.
 
اسنودن سپس به واکنش ها نسبت به برملا شدن شنودهای آژانس امنیت ملی آمریکا پرداخته است. به گفته او، خدشه دار شدن اعتماد سبب شد کشورهای دیگر طرح های امنیتی جدید را بررسی کنند وبه فکر وضع قوانین تازه بیافتند تا مانع این شنودها شوند.
 
به اعتقاد این کارمند پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، دولت ایالات متحده نتایج مثبت افشاگری های اخیر او را نمی بیند و اقدامات انجام شده را مجرمانه ارزیابی می کند و در پی محاکمه اوست.
 
در انتها اسنودن برای ملاقات با مقامات آلمان اعلام آمادگی کرده و نوشته است: بیان حقیقت جرم نیست.
 
هانس پتر فریدریش، وزیر کشور آلمان، در مصاحبه ای مطبوعاتی در برلین نامه اسنودن را به خبرنگاران نشان داد و گفت: در صورتی که اسنودن خواستار مذاکره با مقامات آلمان باشد، می توانیم راهکاری برای این دیدار بیابیم.
 
به گزارش دویچه وله، توماس اوپرمن، یکی از مقامات بلندپایه حزب سوسیال دمکرات آلمان، اما نگران آن است که گفت و گو با کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا رابطه آلمان و ایالات متحده را تیره کند. اوپرمن در این باره گفت اگر پرسش از اسنودن روابط میان آلمان و آمریکا را "ویران نکند" باید با او صحبت کرد و سوالاتی را با او در میان گذاشت.
 
این رابطه در هفته های اخیر و در پی افشاشدن جاسوسی آمریکا از صدراعظم آلمان و برخی دیگر از مقامات بلندپایه این کشور دچار تنش شده است.
 
دولت ایالات متحده گذرنامه ادوارد اسنودن را باطل کرده است. اسنودن پس از چند هفته اقامت در بخش ترانزیت یکی از فرودگاه های مسکو سرانجام از دولت روسیه تقاضای اقامت موقت کرد. با خروج اسنودن از مرزهای روسیه اجازه اقامت او باطل می شود. به همین خاطر خروج احتمالی او برای حضور در آلمان باید از نظر حقوقی مورد بررسی قرار بگیرد.

کلید واژه ها: آلمان اسنودن آژانس امنیت ملی آمریکا ادوارد اسنودن


نظر شما :