سفر روحانی به کشور میانجی

۲۱ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۶:۵۳ کد : ۱۹۲۹۹۸۶ سرخط اخبار

رییس جمهور ایران صبح امروز تهران را به مقصد  مسقط پایتخت عمان ترک کرد تا به سفر شهریور ماه سلطان قابوس پادشاه عمان به تهران پاسخ داده باشد. روحانی درباره این سفر گفت: «برای جمهوری اسلامی ایران کشورهای اسلامی و به ویژه همسایه و روابط با آنها اهمیت فوق العاده ای دارد.»

به گزارش فرارو، حسن روحانی پیش از سفر به مسقط  اظهار کرد: «عمان کشوری است که در یک سمت تنگه قرار دارد و سمت دیگر آن جمهوری اسلامی ایران است. ما همواره با عمان در سال های گذشته روابط خوبی داشته ایم و به ویژه در این دولت روابط قدم به قدم به سمت استحکام بیشتر می رود.»

او با تاکید بر اینکه در سفر سلطان قابوس به تهران قراردادهایی به امضا رسید و تفاهمنامه هایی شکل گرفت، گفت: «به دنبال اجرایی کردن توافقات و همچنین تفاهمات جدید بوده و در کشور عمان در زمینه های تجاری، اقتصادی به ویژه نفت و گاز و مسائل پولی و بانکی و همچنین فرهنگی بین دو کشور خواهیم بود.»

رئیس جمهور  گفت که در این سفر: «راجع به مسائل منطقه بحث می شود؛ ما با عمان در زمینه مسائل بین المللی همواره همکاری هایی داشته ایم که این همکاری ها مدنظر است.»

سفر روحانی به عمان در حالی انجام می شود که سلطان قابوس، پادشاه عمان، اولین مهمان خارجی حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران بود که اوایل شهریور ماه به تهران آمد.

در آن زمان گفته می شد پادشاه عمان نقش میانجی میان ایران و آمریکا را بر عهده دارد و سلطان قابوس رابط میان آمریکا و رییس جمهور جدید ایران است.

روابط ایران و عمان از معدود مناسبات خارجی ایران است که پیش و پس از انقلاب اسلامی عمیق و با ثبات بوده است.

برخلاف رابطه ایران با دیگر همسایگانش که براساس تجارت و بازرگانی یا علقه های فرهنگی بنا شده، آنچه که ماهیت روابط تهران - مسقط را شکل داده، همکاری نظامی و استراتژیک منطقه ای است.

در این سفر قرار است دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، علی ربیعی وزیر کار و امور اجتماعی، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری، حسین فریدون مشاور ویژه رئیس جمهوری در امور اجرایی، مسعود سلطانی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری  و رئیس سازمان محیط زیست، ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی و شماری دیگر از مسئولان رئیس جمهوری را همراهی کنند.

اهمیت اقتصادی
همزمان با سفر حسن روحانی به عمان مقامات عمان اعلام کرده اند که به زودی توافق برای احداث بزرگ ترین پل ارتباطی خلیج فارس بین سلطان نشین عمان و جمهوری اسلامی ایران در تنگه هرمز امضا خواهد شد.

سلطان نشین عمان در خصوص سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به این کشور با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «در سفر رئیس جمهوری ایران به مسقط قرار است در خصوص نحوه گسترش روابط بین دو کشور و توسعه همکاری بین سلطان نشین عمان و جمهوری اسلامی ایران مذاکراتی بین مقامات دو کشور صورت گیرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «دو کشور در این مرحله می کوشند سطح روابط بین تهران و مسقط به گونه ای گسترش یابد، که خواسته ها و منافع ملت های دو کشور محقق شود.»

مقامات عمانی انتظار دارند، دو کشور برای آغاز صادرات گاز از ایران به عمان به توافق برسند.

حسن روحانی دومین رئیس جمهوری ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است که به عمان سفر می کند، پیش از وی محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران در سال 2007 به این کشور سفر کرده بود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسقط در خصوص سفر رئیس جمهوری ایران به سلطان نشین عمان گفت: «این سفر بسیار مهم است و می تواند باعث گشوده شدن تمام درها برای توسعه روابط بین دو کشور در تمامی زمینه ها شود.»

قرار است تا پایان سال جاری میلادی سطح سرمایه گذاری های بین دو کشور به 10 میلیارد دلار افزایش یابد.

اهمیت سیاسی
اما سفر حسن روحانی به عمان از اهمیت ویژه سیاسی نیز برخوردار است. پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، وزارت امورخارجه ایران تلاش گسترده ای را برای بهبود روابط با کشورهای همسایه به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس آغاز کرد.

عمان یکی از کشورهایی است که در این میان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که عمان با عربستان سعودی دارای مرز خاکی است و این کشور سعی کرده است رویه بی طرفی خود را در منطقه حفظ کند.

 روابط ایران و عربستان در سال های اخیر روبه تیره گی نهاده است و عمان می تواند برای بهبود این روابط نقش آفرینی کند.

با توجه به حضور فعال میانجیگرانه عمان در روابط ایران با کشورهای غربی برخی تحلیلگران معتقدند این بار این کشور می تواند میانجی و پل ارتباطی بین ایران و عربستان شود.

علی بیگدلی تحلیلگر روابط بین الملل در این باره گفت: «عمان برای آزادی ملوانان انگلیسی و همچنین سه آمریکایی که درایران قرار داشتند تلاش و نقش واسطه ای داشت. بنابراین شاید سفر رئیس جمهور به عمان و همین طور سفر ظریف به عمان را در راستای تلاش برای تغییر فضای غیرآرام بین ایران و عربستان تفسیر کرد تا این دو کشور از رابطه سرد فعلی خارج شوند.»

بیگدلی معتقد است " شاید هدف اصلی سفر روحانی به عمان احیای رابطه سرد بین ایران و عربستان باشد."

کلید واژه ها: حسن روحانی مسقط ایران و عربستان سلطان قابوس


نظر شما :