پاسخ واشنگتن به تهران دیپلماتیک- تکنیکی بود

مشارکت 120 کشور در خنثی سازی حمله سایبری ایران به آمریکا

۲۴ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۲ کد : ۱۹۳۱۴۱۱ اخبار اصلی آمریکا
نگرانی از انجام حملات بیشتر موجب شد که دولت اوباما گزینه هک کردن شبکه های ایران را از روی میز بردارد و مشکل را از ریشه حل کند. به این ترتیب دولت تصمیم گرفت پروژه ای را آغاز کند که تا کنون هیچگاه در چنین مقیاسی عملیاتی نشده بود. آمریکا از بیش از 100 کشور خواست به رفع ترافیک کامپیوتری ایجاد شده کمک کنند.
مشارکت 120 کشور در خنثی سازی حمله سایبری ایران به آمریکا

دیپلماسی ایرانی: در بهار سال 2012، برخی از بزرگترین بانک ها در ایالات متحده هدف حملات سایبری قرار گرفتند. در آن زمان گفته شد که ایران این حملات را انجام داده است. حملاتی که طی آن وب سایت های این بانک ها برای چند ساعت از کار افتادند. این نخستین حمله دیجیتالی مهم از این دست حمله های سایبری بود که توسط یک دشمن خارجی علیه آمریکا انجام می شد.

یک مقام آمریکایی که رئیس یک شرکت پشتیبان خدمات کامپیتوری به این بانک ها است  در این زمینه گفت که این حمله سایبری ما را از خواب غفلت بیدار کرد. موجب شد توجه ما جلب شود و این موضوع را جدی بگیریم.

واشینگتن پست در این زمینه نوشت: نگرانی از انجام حملات بیشتر موجب شد که دولت اوباما گزینه هک کردن شبکه های ایران را از روی میز بردارد و مشکل را از ریشه حل کند. مقامات کنونی و سابق آمریکایی می گویند: به این ترتیب دولت تصمیم گرفت پروژه ای را آغاز کند که تا کنون هیچگاه در چنین مقیاسی عملیاتی نشده بود. آمریکا از بیش از 100 کشور خواست به رفع ترافیک کامپیوتری ایجاد شده کمک کنند.

هرچند این حملات پایان نیافت اما به گفته مقامات یک الگو برای واکنش به چنین حملاتی ایجاد کرد. یک مقام عالی آمریکایی در این زمینه اظهار داشت: هراندازه هم که توانمندی ها زیاد باشد، همواره این امکان وجود دارد که در زمان حمله سایبری، پیامد های ناخواسته ایجاد شود.

به گزارش این روزنامه آمریکایی حمله سایبری ایران با بانک های آمریکایی زمانی انجام شد که دولت آمریکا تحریم ها علیه ایران را تشدید کرد. اما آنهایی که در ایران این حمله سایبری را طراحی کردند بسیار ماهر بوده اند. بانک های آمریکایی میلیون ها دلار برای حل این مشکل هزینه کردند. در آن زمان کارشناسان فنی از آژانس های مختلف در واشینگتن گرد هم آمدند تا در مورد واکنش مناسب رایزنی کنند. گزینه اقدام متقابل و هک کردن شبکه های ایران از روی میز حذف شد به دلیل اینکه بسیار تحریک آمیز به نظر می رسید. اما مقامات دفاعی گفتند که آنها گزینه دیگری دارند که موثر تر است و در عین حال بدون سر و صدا و دقیق خواهد بود.

همچنین واشینگتن این گزینه را که از طریق کانال های پشت پرده برای تهران پیام بفرستد را نیز بررسی کرد اما سرانجام  به دلیل اینکه این گزینه نیز می توانست واکنش پیش بینی نشده ایران را به دنبال داشته باشد، از آن صرفنظر شد.

کاخ سفید به این نتیجه رسید که واکنشی نشان دهد که بخشی از آن دیپلماتیک و بخش دیگری تکنیکی بود و سرانجام آمریکا  از 120 کشور جهان کمک خواست

به همین دلیل در نهایت در پاییز کاخ سفید به این نتیجه رسید که واکنشی نشان دهد که بخشی از آن دیپلماتیک و بخش دیگری تکنیکی بود . واشینگتن از 120 کشور جهان کمک خواست تا ترافیک کامپیوتری محلی خود را منفصل کند و کد کامپیوتری آسیب دیده را از سرورهای سراسر جهان پاک کنند.

کریس پینتر، مسئول بخش سایبری وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت: ما از همه خواستیم تا به رفع این مشکل کمک کنند. در حالی که وزارت خارجه آمریکا این موضوع را با همتایان خود در سراسر جهان در میان می گذاشت، تکنیسین های سایبری نیز با همتایان خود در سراسر جهان تماس می گرفتند. مقامات کشورهای مختلف، بنا بر قوانین و توانایی های فنی خود، واکنش های متفاوتی داشتند. اما در نهایت یک چارچوب همکاری با کمک شماری از کشورها پدید آمد که به حل این مشکل کمک کردند.

تحلیگران می گویند از بهار 2013 میزان تلاش ایران برای این حملات سایبری کاهش یافت که بخشی از آن مربوط به آماده شدن برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود و بخش دیگر مذاکرات هسته ای . جیمز لویس، تحلیلگر مرکز مطالعات بین الملل و استراتژیک می گوید:  در مذاکرات هسته ای پیشرفت ایجاد شد و امید به لغو تحریم ها افزایش یافت. به این ترتیب رفتار ایران هم تغییر کرد. البته به گفته مقامات سرویس های جاسوسی آمریکا هنوز مشخص نشده است که آیا قصد ایران از حملات سایبری سال 2012 وارد آوردن آسیب واقعی به شبکه های آمریکا بوده یا این تنها یک پیام بوده است. اما در نهایت این نکته روشن است که ایران پتانسیل ایجاد آسیب در سیستم های کامپیوتری را دارد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی / 10

کلید واژه ها: کامپیوتری حمله سایبری 120 کشور خنثی سازی


( ۱ )

نظر شما :