ایران روزانه 140 تن تجهیزات نظامی به عراق می فرستد

۰۵ تیر ۱۳۹۳ | ۱۷:۱۹ کد : ۱۹۳۴۹۳۹ سرخط اخبار


یک روزنامه آمریکایی به نقل از برخی مقامات آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود از ارسال روزانه دهها تن تجهیزات نظامی در  دو پرواز روزانه از ایران به بغداد به منظور کمک به دولت نوری مالکی برای مقابله با گروه تروریستی داعش، خبر داد.
به گزارش عصر ایران روزنامه نیویورک تایمز آمریکا در گزارشی مدعی شده است ایران دهها مشاور نظامی در بغداد دارد تا به دولت مالکی و ارتش عراق به منظور مقابله با گروه تروریستی داعش یاری رسانند.
یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در گفت و گو با روزنامه نیویورک تایمز مدعی می شود:  روزانه دو پرواز ویژه در فرودگاه بغداد به زمین می نشیند که هر پرواز حاوی 70 تن سلاح و تجهیزات مورد نیاز دولت عراق برای مقابله با گروه داعش است.
وی می گوید: این رقم قابل توجهی است.  البته الزاما سلاح های ارسالی سنگین نیستند و شامل سلاح های سبک و دیگر تجهیزات مورد نیاز نیز می باشند.
همچنین مقامات آمریکایی به نیویورک تایمز گفته اند دهها مشاور نظامی ایران به منظور کمک به دولت مالکی در بغداد هستند. بنابر این گزارش هدف اولیه ایران جلوگیری از سقوط شهر بغداد و حفاظت از اماکن مقدس شیعیان و نیز مناطق شیعه نشین جنوب عراق از هجوم ائتلاف بعثی – تکفیری داعش است.
نیویورک تایمز در گزارش خود همچنین مدعی شده است از آغازبحران عراق در دو هفته گذشته سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران دوباره به عراق سفر کرده است. 
این ادعاها در حالی است که روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه کشورمان با تکذیب سفر سردارسلیمانی به عراق، ارسال نظامیان ایرانی به عراق به منظور مقابله با گروه داعش را تکذیب کرده است.
نیویورک تایمز در ادامه می نویسد : با وجودی که هم ایران و هم آمریکا از تحرکات گروه داعش در عراق نگرانی دارند، اما همزمان دو کشور نسبت به اقدامات و مداخلات متقابل طرف دیگر در عراق به منظور کمک به حل بحران کنونی، سوء ظن های جدی دارند.
جان کری وزیرخارجه آمریکا روز گذشته در نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل گزارشی از آخرین وضعیت عراق و نیز فعالیت های ایران در عراق به منظور کمک به دولت مالکی به همتایان ناتویی خود ارایه کرد.
کری اخیرا در سفری به عراق با مقامات این کشور و نیز با رهبران گروه ها و احزاب عراقی درباره بحران عراق و راه های حل و فصل سیاسی آن دیدار و گفت و گو کرده است.
 
 

کلید واژه ها: داعش بغداد


نظر شما :