ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از تبدیل شدن مالکی به رهبر اپوزسیون تا سلب تابعیت از 10 شهروند کویتی

۲۳ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۳۷۰۵۸ اخبار اصلی خاورمیانه
تبدیل شدن نوری مالکی به رهبر اپوزسیون، سلب تابعیت از 10 شهروند کویتی، چک در فکر ارسال سلاح به کردستان عراق، نامعلوم بودن سرنوشت 600 زن ایزدی اسیر در زندان های داعش و تکذیب انتقاد کلینتون از اوباما از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از تبدیل شدن مالکی به رهبر اپوزسیون تا سلب تابعیت از 10 شهروند کویتی

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر هفته در روزهای پنج شنبه منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

 

حمایت سران حزب الدعوه از نخست وزیری العبادی

پیمان ملی عراق خبر داد که رئیس جمهور عراق و برخی از سران تشکل های سیاسی در تماس با مقامات عالی رتبه امنیتی با آنان درباره عدم دخالت در بحران سیاسی کشور به توافق رسیده اند.

به گزارش پایگاه خبری وای نیوز، حسن الساری، عضو فراکسیون شهروند، ضمن اعلام این خبر تأکید کرد که انتخاب حیدر العبادی با حمایت کامل مهم ترین چهره های حزب الدعوه مانند علی الادیب و علی العلاق و ولید الحلی و طارق نجم و عبدالحلیم الزهیری و عامر الکفیشی صورت گرفته است.

او افزود که اگر مالکی اعتراضی به این موضوع دارد باید از سازوکارهای قانونی وارد عمل شود و در این باره تهدید معنا ندارد و تهدید مالکی تهدید مرجعیت و ملت عراق و همه کسانی است که به تعیین حیدر العبادی کمک کردند.

او تأکید کرد که فقط اقلیتی در ائتلاف دولت قانون هم چنان از مالکی حمایت می کنند و افزود که پیمان ملی مطلقاً بابت اظهارات تهدیدآمیز مالکی نگران نیست.

 

سرنوشت نامعلوم 600 زن ایزدی در زندان های داعش

فیان دخیل، نماینده ایزدی ها در مجلس عراق، خبر داد که تروریست های داعش حدود 600 زن ایزدی را در زندانی در استان نینوا نگه داری می کنند که هیچ اطلاعاتی درباره آنها در اختیار نیست.

به گزارش الفرات نیوز، دخیل در بیانیه ای مطبوعاتی که روز سه شنبه منتشر کرد تأکید کرد که تاکنون 600 زن جوان ایزدی به اسارت داعش درآمده اند که سرنوشتشان نامعلوم است.

او گفت که خانوارهای ایزدی ای که به کوه سنجار پناه برده اند در وضعیتی بسیار وخیم به سر می برند و تروریست های داعش تمام دامنه کوه را گرفته اند.

پیش از این داعش اعلام کرده بود که اگر خانواده های ایزدی اسلام نیاورند همه شان را خواهد کشت.

 

کلینتون انتقاد از اوباما را تکذیب کرد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده امریکا خبر برخی رسانه ها مبنی بر این که از باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا در محافل مختلف بر سر سیاست هایش در سوریه و عراق انتقاد کرده رد کرد و گفت که دلیل افزایش فعالیت اسلام گرایان در عراق و سوریه شکست عملکرد دولت های آن کشورها است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلاری کلینتون تاکید کرد، من تلاش می کنم از انتقاد از عملکرد دولت اوباما در سیاست خارجی خودداری کنم چرا که هنوز برایم بسیاری از مسائل روشن نشده است.

هیلاری کلینتون از جمله بارزترین چهره های نامزدی انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2016 است.

 

چک به عراق سلاح می فرستد

لوبومیر زورالیک، وزیر امور خارجه جمهوری چک اعلام کرد، دولت متبوعش چگونگی ارسال سلاح به کردستان عراق را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری وای نیوز، وی گفت هدف از این کار کمک به کردستان عراق برای مبارزه با گروه های تندروی شبکه "دولت اسلامی" (یا همان داعش) است.

وی همچنین خبر داد که اتحادیه اروپا هنوز به موضع واحدی برای ارسال سلاح به کردستان عراق نرسیده اما برخی از اعضای این اتحادیه می توانند با هماهنگی بغداد به کردستان سلاح بفرستند.

 

فرانسه به کردها سلاح می دهد

دولت فرانسه اعلام کرد ظرف ساعت های آینده به حکومت اقیم کردستان عراق سلاح تحویل خواهد داد.

به گزارش پایگاه خبری وای نیوز، وی همچنین گفت که این سلاح ها را بنا به درخواست دولت کردستان به آن تحویل خواهد داد.

در ابتدای هفته لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه به بغداد و اربیل سفر کرد و با مقام های عراقی و کردی دیدار کرد. مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در دیدار با وزیر امور خارجه فرانسه از او خواست که کشورش به پیشمرگ های کرد برای مبارزه با داعش کمک تسلیحاتی کند.

 

نوری مالکی رهبر اپوزسیون می شود

کاظم الصیادی، نماینده دولت قانون گفت که در دیداری که اعضای این ائتلاف با نوری مالکی در دو روز گذشته داشته اند، او به آنها گفته است که می خواهد به یک اپوزسیون قوی در درون پارلمان علیه دولت تبدیل شود.

به گزارش پایگاه خبری الغدپرس، الصیادی در این باره گفت: «در صورتی که نمایندگان پارلمان به نخست وزیری حیدر العبادی و کابینه او رای دهند ائتلاف دولت قانون به بارزترین فراکسیون مخالف دولت در مجلس نمایندگان تبدیل خواهد شد و عملکرد دولت را به دقت زیر نظر خواهد گرفت.»

وی همچنین گفت: «رای دادگاه عالی قانون اساسی تنها حد فاصل میان مشروعیت قانونی دولت حیدر العبادی با نوری مالکی است و در این رابطه کشورهای امریکا و بریتانیا و ترکیه و عربستان تلاش دارند تا بر رای دادگاه تاثیر گذاشته و با فشار بر آن حیدر العبادی را به عنوان نخست وزیر معرفی کند.»

 

تا 2050 یک چهارم جمعیت زمین آفریقایی خواهند بود

یونیسف اعلام کرد با توجه به افزایش سرعت زاد و ولد در کشورهای آفریقایی تا سال 2050 یک چهار جمعیت زمین آفریقایی خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یونیسف همچنین اعلام کرد بر اساس اسناد موجود و گزارش ها جمعیت کره زمین به سمتی می رود که 25 درصد آن را تا 35 سال آینده آفریقایی ها تشکیل دهند.

در ادامه این گزارش همچنین آمده است، در این تاریخ 40 درصد کودکان زیر پنج سال کره زمین افریقایی خواهند بود.

 

سلب تابعیت از 10 شهروند کویتی

دولت کویت از 10 شهروند خود از جمله نبیل العوضی، از چهره های بارز سلفی این کشور سلب تابعیت کرد.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، دولت کویت اعلام کرده است به موجب ماده 15 از قانون شناسنامه به شماره 15 که در سال 1959 به تصویب رسیده این افراد استحقاق برخورداری از حقوق شهروندی کویت را ندارند و مطابق قانون از آنها سلب تابعیت می شود.

گفته می شود این افراد متهم به همکاری با شبکه های تروریستی و جهادی در عراق و سوریه هستند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایزدیداعشحیدر العبادیکردستان عراق


نظر شما :