توجیه‌های تازه نتانیاهو در حمله به غزه

به دلیل بحران در سوریه و لبنان آتش‌بس را پذیرفتیم

۱۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۳۷۷۷۶ اخبار اصلی خاورمیانه
بنیامین نتانیاهو در یکی از گفت‌وگوهای تلویزیونی‌اش که شنبه گذشته انجام شد، گفت که تصمیمات جدیدش در مورد قبول آتش‌بس در غزه را به دلیل وجود تهدید در جبه‌های دیگر اتخاذ کرد و برای اثبات ادعای خود به «وجود القاعده در جولان و حزب الله در لبنان» استناد کرد.
به دلیل بحران در سوریه و لبنان آتش‌بس را پذیرفتیم

دیپلماسی ایرانی: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی الآن برای فرار از توجیه شکست دولتش در جنگ غزه دست به دامن مسائل منطقه ای شده است. او در مصاحبه های اخیرش با شبکه های عبری دلیل اصلی پذیرفتن آتش بس از سوی تلاویو را تهدیدهای امنیتی موجود از سوی شمال یعنی سوریه و لبنان، شرق از سوی اردن، جنوب، نوار غزه و خاور دور، ایران دانسته است. وی در یکی از گفت وگوهای تلویزیونی اش که شنبه گذشته انجام شد، گفت که تصمیمات جدیدش در مورد قبول آتش بس در غزه را به دلیل وجود تهدید در جبه های دیگر اتخاذ کرده است و برای اثبات ادعای خود به «وجود القاعده در جولان و حزب الله در لبنان» استناد کرد.

به گزارش روزنامه الاخبار، چاپ بیروت، وی در توجیه تصمیمات اخیرش همچنین گفت: «اکنون شبکه دولت اسلامی یا داعش در دروازه های اردن مستقر شده است و در اراضی لبنان نیز حضور دارد، کما این که القاعده اکنون به بلندهای جولان رسیده است، این در حالی است که تهدیدهای حزب الله، که به طور گسترده ای از حمایت ایران بهره می برد نیز به قوت خود باقی است، تهدیدی که به مراتب بزرگ تر از تهدید حماس است.»

وی مدعی شد که ارتش اسرائیل توانایی ادامه عملیات نظامی در غزه را داشت اما سوال این است که به چه قیمتی؟

نخست وزیر رژیم صهیونیستی همچنین اعتراف کرد که علی رغم این که ارتش اسرائیل توانست تا عمق غزه پیش رود اما باقی ماندن در این منطقه هزینه های بسیار سنگین و پیش بینی نشده ای در بر داشت که باعث شد از ادامه این کار خودداری کند.

وی سپس گفت: «اگر خود را وقف حماس در غزه می کردیم از تهدیدهای دیگر در جهبه های دیگر غافل می ماندیم، تهدیدهایی که اکنون به دروازه های اسرائیل رسیده است.»

نتانیاهو همچنین ادعا کرد که توانسته است با فرماندهی عملیات نظامی علیه غزه ضربه های سنگینی به جنبش حماس وارد کند و آتش بسی را بپذیرد که هیچ کدام از شروط حماس در آن لحاظ نشده است.

وی همچنین ادعا کرد که حماس در حال حاضر در منطقه کاملا منزوی شده است.

علی رغم این که ارتش اسرائیل توانست تا عمق غزه پیش رود اما باقی ماندن در این منطقه هزینه های بسیار سنگین و پیش بینی نشده ای در بر داشت که باعث شد از ادامه این کار خودداری کند.

نتانیاهو در توجیه نبرد خود علیه غزه با بازگشت از مواضع خود در زمان حمله ارتش این رژیم به غزه گفت: «ما به هیچ وجه به دنبال سرنگونی حماس نبودیم تنها می خواستیم توانایی های دفاعی و تهاجمی آن را نابود کنیم، به این هدف هم رسیدیم که نتایج آن را در سال های آینده به روشنی خواهیم دید. آن چه مطلوب ما بود تغییر وضعیت جدید در منطقه بود که به این خواسته رسیدیم.»

نتانیاهو در حالی که در روزهای اولیه حمله زمینی ارتش اسرائیل به غزه اعلام کرده بود هدف از این کار نابودی حماس در نوار غزه است، در گفت وگوی اخیر خود از تکرار این ادعا خودداری کرد و بر عکس در توجیه این حمله گفت: «هدف ما از این حمله تنها از بین بردن تونل های زیرزمینی بود که به این هدف رسیدیم.»

وی در ادامه در توجیه عملیات نظامی ارتش اسرائیل در غزه مدعی شد: «من معتقدم تصمیم صحیحی گرفتم و به غزه حمله کردم. من خواستم اشتباهاتی که امریکایی ها در عراق مرتکب شدند در این جا مرتکب نشوم. من می خواستم از شکل گیری فلوجه ای جدید در غزه جلوگیری کنم. در حالی که عراق ده برابر غزه است و با وجود این که نیروهای بزرگ ترین ارتش نظامی جهان یعنی امریکا بارها به آن وارد شدند و هزینه های سنگینی دادند باز هم نتوانستند در آن پیروز شوند و اکنون شاهدیم که القاعده دوباره در آن جا پا گرفته است.»

وی در گفت وگویی دیگر با شبکه دوی اسرائیل درباره خاورمیانه جدید گفت: «ما شاهد خاورمیانه جدیدی هستیم. خاورمیانه ای واقعا سرسخت. خاورمیانه ای که از یک سو سنی های تندروی اسلامی هستند مثل القاعده و جبهه النصره و داعش و از سوی دیگر سنی های تندروی دیگر مثل اخوان المسلمین. در حالی که شیعیان به رهبری ایران و حزب الله نیز حضوری موثر دارند. هر سه این جبهه ها دشمنان ما محسوب می شوند. با این حال در میان کشورهای منطقه کشورهایی نیز هستند که دوست اسرائیل در منطقه محسوب می شوند. دوستان اسرائیل در منطقه بسیار هستند که در افق سیاسی جدید بیش از پیش خود را نشان خواهند داد.»

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: حماس ارتش اسرائیل القاعده خاورمیانه


نظر شما :