اعتراف بایدن درباره ایجاد و حمایت از داعش

۱۳ مهر ۱۳۹۳ | ۰۱:۰۳ کد : ۱۹۳۹۲۵۵ سرخط اخبار

معاون رئیس جمهوری آمریکا رسما اعتراف کرد برخی از متحدان منطقه ای آمریکا همچون ترکیه، عربستان و امارات عامل پیدایش و رشد داعش هستند. او با انداختن توپ به زمین متحدان آمریکا از نقش واشنگتن در این زمینه حرفی نزد.
راشاتودی نوشت:  جو بایدن تمایل شدید متحدان کلیدی آمریکا در خاورمیانه (غرب آسیا) را برای سرنگونی بشار اسد عامل حمایت مالی و تسلیحاتی آن ها از داعش دانست.
بایدن که با دانشجویان که در فروم جان اف کندی در انستیتوی سیاست در دانشگاه هاروارد سخن می گفت اعلام کرد "بزرگ ترین مشکل" آمریکا در سوریه متحدان منطقه ای آمریکا هستند.
او گفت: برخی از متحدان منطقه ای ما همچون ترکیه، عربستان، امارات در سوریه چنان به سرنگونی اسد تمایل داشتند که  با ارسال صدها میلیون دلار و دهها هزار تن اسلحه برای هرکه حاضر بود علیه اسد بجنگد؛ یک جنگ شیعه - سنی به پا کردند.
رئیس جمهور ترکیه در واکنش به اظهارات معاون رئیس جمهور آمریکا درباره نقش ترکیه در ظهور داعش، خواهان عذرخواهی وی شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، اظهارات جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا در مورد اشتباهات ترکیه در فرآیند تشکیل داعش را رد کرد و گفت: بایدن باید بابت این اظهارات عذرخواهی کند.
اردوغان به خبرنگاران گفت: "اگر بایدن واقعا این را گفته، برای من تبدیل به تاریخ شده است. من هیچگاه چنین حرفی نزده ام. اگر واقعا این حرف ها را زده است، باید از من عذرخواهی کند."
بایدن در یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد گفته بود که متحدین آمریکا چون ترکیه و عربستان به ظهور داعش کمک کرده اند و اینکه اردوغان به وی گفته است که ترکیه "به افراد زیادی اجازه عبور داده، اما اکنون سعی می کند که مرز را ایمن سازد".
اردوغان همچنین مدعی شد که هیچ جنگجوی خارجی از طریق مرزهای ترکیه وارد سوریه نشده است؛ "شاید برخی با ویزای توریستی به این کشور رفته اند، اما هیچ کسی با سلاح از مرز ترکیه عبور نکرده است."
احمد داوداوغلو، نخست وزیر ترکیه، نیز ضمن رد اظهارات بایدن اعلام کرد که ترکیه تنها کشوری است که نمی توان آن را بدلیل آنچه در سوریه رخ داده است، مسؤول قلمداد کرد و مدعی شد: "پذیرفتن اظهارات بایدن غیر ممکن است. اگر از همان ابتدا به ترکیه گوش می دادند هیچ یک از این اتفاقات روی نمی داد."

کلید واژه ها: بایدنترکیه


نظر شما :