پیام جدید اوجالان درباره مذاکرات صلح

۳۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۴ کد : ۱۹۳۹۹۴۹ سرخط اخبار

رهبر زندانی پ ک ک در دیدار با ۳ نماینده کُرد گفت: آنکارا از او استفاده ابزاری می کند و این رویکرد نمی تواند به صلح نهایی منجر شود.

به گزارش  فارس، «عبدالله اوجالان» رهبر زندانی پ ک ک در دیدار با 3 نماینده کُرد در مورد مذاکرات صلح بین ترکیه و پ ک ک گفت که آنکارا از او استفاده ابزاری می کند و این رویکرد نمی تواند به صلح نهایی منجر شود.

خبرگزاری کردپرس نوشت: «پروین بولدان»، «ادریس بالوکن» و «سری ثریا اُندر» 3 نماینده کُرد عضو حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) امروز در زندان جزیره ایمرالی و در دیدار چهار ساعته با اوجالان، جویای نظرات او درباره تصمیمات جدید دولت داوداوغلو در مورد مذاکرات صلح شدند.

این هیأت 3 نفره که نامه محرمانه ای را از سوی آنکارا به کوهستان قندیل برده و آن را به سران پ.ک.ک تحویل داده بودند، در دیدار با اوجالان نظرات مسئولان پ.ک.ک در مورد تصمیمات دولت ترکیه را با او در میان نهادند.

حزب دموکراتیک خلق در بیانیه ای بدون اشاره به مفاد نظرات سران پ.ک.ک، درباره  پیام های اوجالان در ملاقات امروز نوشته است:«در دیدار 4 ساعته با جناب اوجالان، وی ضمن اشاره به حساسیت های مقطع کنونی مذاکرات صلح، اعلام کرد که رویکرد دولت ترکیه با شخص وی یک رویکرد ابزاری و واسطه ای است و این نگرش نمی تواند به صلح و تفاهم کمک کند و باید تغییراتی در این خصوص ایجاد شود. جناب اوجالان ضمن ابراز تاسف و تسلیت از کشته شدن برخی از شهروندان در درگیری های اخیر، اعلام کرد که طرفین باید مسئولیت ها و وظایف خود را به درستی به جای بیاورند و مراقب باشند که اقدامات خرابکارانه، مذاکرات را به سوی بن بست سوق ندهد».

اوجالان در پایان سلام های خود را به مدافعین کُرد سوری در کوبانی نثار کرده و مقاومت آنان در برابر داعش را یک حماسه بزرگ قلمداد کرده است.

پیش تر اوجالان اعلام کرده بود که تا روز پانزدهم اکتبر به دولت ترکیه فرصت می دهد که گام هایی جدی در مسیر مذاکرات صلح بردارد. در همین حال، رسانه های ترکیه اعلام کرده اند که دولت داوداوغلو بسته جدیدی برای تفاهم با سران پ.ک.ک تدوین کرده و نسخه ای از آن را به قندیل ارسال نموده و هم اکنون در خصوص آخرین تغییرات این بسته، مذاکرات بین دولت و اوجالان در جریان است.

کلید واژه ها: اوجالان مذاکرات صلح پ.ک.ک


نظر شما :