آنکارا: پ.ک.ک به حرف اوجالان گوش نمی‌دهد

۰۹ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۸:۱۳ کد : ۱۹۵۶۸۰۳ سرخط اخبار

یک مقام ارشد ترکیه گفت، آنکارا بر این باور است که حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) دیگر به حرف های عبدالله اوجالان گوش نمی کند و لذا هیچ معنایی ندارد که به رهبر محبوس پ.ک.ک اجازه انتشار سخنان علنی داده شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در جمع خبرنگاران خارجی گفت که عبدالله اوجالان، رهبر محبوس "پ.ک.ک" کنترل خود را بر رهبری نظامی مستقر در کوهستان "قندیل" در شمال عراق از دست داده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا دیگر به قانونگذاران حزب "دموکراتیک خلق" اجازه دیدار با اوجالان داده نمی شود، گفت: دفعه قبل که او سخنانی را منتشر کرد، هیچ کس به حرفش گوش نداد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه با اجازه دادن به قانونگذاران کرد برای دیدار با او "ریسک بزرگی" کرد. این اقدام با واکنش تند ملی گرایان همراه شد.

ترکیه هم اکنون شاهد یکی از بدترین درگیری ها با پ.ک.ک طی سال های گذشته است و این روند خصوصا یک سال و نیم پس از شکست آتش بس میان کردها با دولت آنکارا بدتر شد. تاکنون قانونگذاران حزب حامی کردها موسوم به دموکراتیک خلق (HDP) بارها با اوجالان در زندان "امرالی" دیدار کرده و با پیام هایی از جمله درخواست رهبر محبوس برای خلع سلاح "پ.ک.ک" بازگشته اند.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه افزود: "تمام کارهای ما در راستای صلح است". این قانونگذاران به زندان امرالی می رفتند و امید داشتیم که پ.ک.ک به حرف اوجالان گوش کند اما اینطور نشد. رهبری پ.ک.ک در قندیل نمی خواهد خلع سلاح شود و به جنگ در سوریه به چشم فرصت می نگرد. از سوی دیگر رابطه ای قوی میان مبارزان کرد در شمال سوریه و پ.ک.ک در شمال عراق وجود دارد.

وی گفت: روند صلح اکنون به حالت تعلیق درآمده و اگر پ.ک.ک به توقف حملات علیه ارتش ترکیه تصمیم بگیرد، از شهرها خارج شود و نیت خلع سلاح داشته باشد، این روند می تواند دوباره آغاز شود. عملیات های ارتش ترکیه تا زمانی که پ.ک.ک تهدیدی علیه امنیت ملی محسوب شود، ادامه دارد.

کلید واژه ها: پ.ک.ک اوجالان


نظر شما :