دلار از مبادلات بازرگانی روسیه و چین حذف شد

۰۹ دی ۱۳۹۳ | ۱۶:۱۰ کد : ۱۹۴۲۴۸۴ سرخط اخبار
رسانه های خبری روسیه اعلام کردند که مسکو و پکن از روز دوشنبه دلار آمریکا را از سیستم مبادلات بازرگانی خود حذف کردند.
 
به گزارش ایرنا، رسانه های روسی از جمله شبکه تلویزیونی روسیه24 اعلام کردند که مسکو و پکن از روز دوشنبه دلار آمریکا را از سیستم مبادلات بازرگانی خود حذف کردند.
 
براساس این گزارش ها، روسیه و چین با ارزهای ملی خود(روبل و یوآن) مبادلات بازرگانی خود را انجام خواهند داد.
 
رسانه های روسی همچنین اعلام کردند، با آغاز مبادلات بازرگانی براساس ارزهای روسیه و چین، ضربه شدیدی به دلار آمریکا و افسانه جایگزین ناپذیری آن وارد می شود.
 
به گزارش روسیه 24، این اقدام به دنبال تصمیم بانک مرکزی چین برای آغاز معاملات این کشور با روسیه با ارزهای روبل و یوآن انجام شده است؛ روسیه با حذف دلار از معاملات بازرگانی با چین، از خطر اخراج از سیستم جهانی سویفت که آمریکا قبلا خواستار آن شده بود خود را مصون کرده است.
 
رسانه های خبری روسی همچنین اعلام کردند که آمریکا امیدوار بود با فشار بر روسیه، بخشی از مشکلات اقتصادی خود در عرصه بین المللی را حل کند و به همین دلیل مساله اوکراین را به وجود آورد؛ اما واشنگتن هیچگاه پیش بینی نمی کرد مسکو و پکن به یکدیگر نزدیک شوند و گروه بریکس فعال شود؛ در واقع با حذف دلار از سیستم پرداخت های مبادلات بازرگانی روسیه و چین، واشنگتن غافلگیر شده است.
 
حجم مبادلات بازرگانی روسیه و چین در سال های اخیر تا 80 میلیارد دلار افزایش یافته و سران دو کشور افزایش این شاخص تا 100 میلیارد دلار را هدف قرار داده اند.
 
روابط روسیه و آمریکا در ماه های اخیر به دلیل اختلاف در مساله اوکراین تیره شده است.

کلید واژه ها: مبادلات بازرگانی چین روسیه و چین


نظر شما :